با ظرفیت 120 میلیون گیگابایت بزرگترین مجموعه ذخیره اطلاعات جهان ساخته می‌شود

محققان شرکت «آی ‌بی ‌ام» دست به ساخت بزرگترین مجموعه اطلاعات جهان زده‌اند كه ظرفیت ذخیره 120 پتابایت (120 میلیون گیگابایت) اطلاعات را دارد.


به گزارش ایسنا این مجموعه از 200 هزار درایو هارد دیسك تشكیل شده كه با هم كار می‌كنند.


این دستگاه قرار است حدود یك تریلیون فایل را ذخیره كرده و فضای لازم را برای شبیه‌سازی‌های قویتر سیستم‌های پیچیده مانند مدل‌های هواشناسی ارائه دهد.


این سیستم پیچیده و عظیم ذخیره اطلاعات برای یك مشتری ناشناس در حال تولید است كه به یك ابررایانه جدید برای شبیه‌سازی‌های دقیق پدیده جهان واقعی نیاز دارد.


محققان آی‌بی‌ام برای خنك‌سازی دستگاه باید به جای فن از واحدهای آب استفاده كنند چرا كه حرارت ایجاد شده با این دستگاه با استفاده شیوه‌های معمول كاهش نمی‌یابد.


این مجموعه همچنین از یك سیستم پیچیده پشتیبانی برخوردار است كه عیوب هارد دیسك را شناسایی كرده و سرعت بازسازی اطلاعات را بر اساس آن منطبق می‌كند؛ ‌به این ترتیب كه هرچه تعداد عیب‌ها بیشتر باشد، بازسازی سریعتر صورت می‌گیرد.


سیستم جدید آی‌بی‌ام همچنین از یك سیستم جدید فایل استفاده می‌كند كه قابلیت ثبت فایل‌ها را در چندین دیسك دارد تا بخش‌های مختلف فایل را بتوان در یك زمان خوانده و ثبت كرد.


این شركت برای دستیابی به سرعت بالا و استفاده از چندین درایو در یك زمان باید بر پیشرفت برنامه‌هایی مانند بازیابی و سیستم فایل جدید تكیه كند.


مجموعه‌های این چنینی را می‌توان برای تمام انواع كارهای با شدت بالا به خصوص كار با داده‌های سنگین مانند هواشناسی و نظارت بر لرزه‌نگاری مورد استفاده قرار داد.


​​