دكترشهریاری: امروزه باید هوشمندانه‌تر با فناوری اطلاعات برخورد كنیم

img_5107.jpg


با وجود سونامی اطلاعات در عصر حاضر و توسعه شبكه های اجتماعی باید هوشمندانه‌تر با مقوله فناوری اطلاعات و ارتباطات برخورد كنیم.

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، دكتر حمید شهریاری، دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ) كه صبح روز 19 آذر در محل سالن اجتماعات نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، با اشاره به گذشت 20 سال از پیدایش اینترنت، سونامی اطلاعات در عصر حاضر را با وجود اتصال 35 درصد مردم جهان به اینترنت مهمترین بحث در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: با ایجاد فیسبوك در سال 2004، یوتیوب در سال 2005 و توییتر در سال 2006 یك انقلاب و دگرگونی در تبادل اطلاعات  به وقوع پیوسته است.

وی ادامه داد: اكنون در یوتیوب 4 هزار بازدید كننده انحصاری وجود دارد و هر دقیقه 35 ساعت ویدئو در آن آپلوت می‌شود؛ 12 میلیون كاربر  در هر دقیقه از فیس‌بوك بازدید می‌كنند؛ این آمارها نشان می‌دهد، امكان چنین تولیدی را  تنها شبكه‌های اجتماعی مقدور كرده است.
دكتر شهریاری با اشاره به درآمدهای كلان شركت‌های خصوصی كه جزو 10 شركت سرمایه‌گذار برتر محسوب می‌شوند، بیان داشت: این مساله همواره قابل بررسی است كه چرا با وجود این تحولات، همواره ما در معرض آسیب‌ها و همچنین فرصت‌ها در این حوزه هستیم.
دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی، با تاكید بر این نكته كه در كشور سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات بصورت جدی رخ نداده و جزو اولویت‌ها محسوب نشده است، اظهار داشت: یكی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ایجاد فرصت‌های شغلی وجود دارد و اگر توجه خاصی به آن نشود، در مسابقه با غرب چندان موفق نخواهیم بود.
وی افزود: در دنیای سیاست و حاكمیت امروزه شبكه‌های  اجتماعی نقش مهمی را بازی می‌كنند. برای نمونه شركت گوگل به نوعی ذهن‌خوانی پیشرفته‌ای را با دنبال كردن الگو‌های زندگی و انواع سبك‌های زندگی مردم سراسر جهان و البته ایران دنبال می‌كند.

امروزه باید هوشمندانه‌تر با فناوری اطلاعات مواجه شویم و این هوشمندی در قانون برنامه پنجم و ماده 211 و 49 رعایت شده است و تنها  در اجرای انها با رعایت امور شرعی، ملی و فرهنگی  و همچنین سرمایه‌گذاری باید مصمم باشیم و اطمینان دارم این سرمایه‌گذاری ظرف 5 سال اینده باز خواهد گشت.
دكتر شهریاری در پایان تصریح كرد: پهنای باند اینترنت را بدون ملاحظات فرهنگی، دینی و ملی نمی‌توان گسترش داد و باید اینترنت پاك در مسیر آن جریان یابد.


​​