وضعیت درآمد صنعت آی تی؛ افت بازار سخت افزار، رشد درآمد شرکت های نرم افزاری

همكاران سیستم- در آستانه اعلام گزارش‌های مالی شركت‌های حوزه آی تی، دو شرکت پژوهشی گارتنر و آی‌دی‌سی پیش بینی کردند درآمد حاصل از فروش قطعات رایانه ای در سه ماهه چهارم سال 2011 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری خواهد داشت اما شرکت های تولید کننده نرم افزار از این نظر وضعیت بهتری خواهند داشت.


تحلیل گران شرکت گارتنر گفته اند اوضاع اقتصادی نابسامان در اروپای غربی تاثیر زیادی بر بازار رایانه داشته است، به طوری که ترانزیت قطعات رایانه ای در سه ماهه چهارم سال جاری با 1.4 درصد کاهش به 92.2 میلیون واحد رسیده است.


شرکت آی دی سی نیز برآورد کرده است فروش رایانه های شخصی در سه ماهه چهارم سال 2011 با افت زیادی مواجه بوده است. آی دی سی نیز علت افت بازار رایانه های شخصی را اوضاع نابسامان اقتصادی و کمبود هارد درایو به خاطر سیل تایلند و ظهور رایانه های لوحی دانسته است.


پیش بینی ها حاکی از این است که شرکت های سخت افزارسازی مثل اینتل، جونیپر و فیلیپس در سه ماهه چهارم 2011 با افت سود مواجه خواهند بود. همین پیش بینی ها حکایت از آن دارند که شرکت های نرم افزاری از نظر درآمد در این دوره موقعیت بهتری خواهند داشت.


هم اکنون صنعت نرم افزارسازی که بزرگترین بخش از صنعت فناوری اطلاعات به شمار می رود، بیش از 25 درصد درآمد این بازار را به خود اختصاص داده است. در سال 2011 نیز شرکت های نرم افزاری موتور محرکه دنیای آی تی بوده اند. گزارش فروش شرکت SAP در این مدت گواهی بر این مدعا است. درآمد این شرکت در سه ماهه آخر 2011 با 11 درصد رشد به 4.5 میلیارد یورو رسیده است. اما برای قضاوت دقیق تر در این باره باید منتظر گزارش فروش شرکت های دیگری از قبیل مایکروسافت و آی بی ام ماند.


​​