گله‌مندي کارگردان مجموعه ايران دياري براي تمام فصول از به‌كارگيري بدون اجازه تصاوير اين مستند در تبليغات همراه اول

«ايران دياري براي تمام فصول» عنوان مستندي است كه به 9 استان در زمينه ايرانشناسي جاذبه‌هاي طبيعي تاريخي و جامعه ايراني مي‌پردازد و ساخت آن چهار سال به طول انجاميده است.


4-435.jpg


سيد محمد ميرسطاني ـ كارگردان اين مجموعه مستند ـ خاطرنشان كرد: پس از ساخت اين مجموعه مستند در بهار 89، بيش از 10 بار تكرار آن پخش شد كه از اين بابت خوشحالم اما از اين گله‌مندم كه چرا تبليغات همراه اول آن را پخش مي‌كند در حالي كه اين حق را ندارد.


اين مستندساز در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ي زمان ساخت مجموعه مستند «ايران دياري براي تمام فصول» گفت: ساخت اين مجموعه از سال 85 تا 89 به مدت چهار سال به طول انجاميد كه راجع به ديدني‌هاي 9 استان از 30 استان ايران است و شامل استان‌هاي تهران‌، قم‌، خراستان رضوي‌، فارس‌‌، خوزستان،‌ گيلان‌، اردبيل‌، كردستان و همدان مي‌شود.


خبرگزاری فارس: تبلیغات تلویزیون و خواب شهرک‌های صنعتی ایران


وي با بيان اينكه اين مجموعه مستند در شبكه سحر ساخته شد‌، خاطرنشان كرد: قرار بود اين مجموعه 100 قسمتي باشد،‌ منتهي به دليل بالا بودن بودجه، شبكه سحر به جاي 30 استان ساخت 9 استان را تصويب كرد. منتهي مساله‌اي كه وجود دارد اين است كه آرشيو تلويزيون ما فاقد يك مجموعه يك دست و يك فرم است به گونه‌اي كه اگر يك توريست خارجي بسته‌اي از 30 استان را براي معرفي بخواهد،‌ نداريم‌، اما خيلي خوشحالم مي‌شدم 30 استان را يك دست و باكيفيت خوبي توليد كنم.


ميرسلطاني با بيان اينكه اين مجموعه مستند ابتدا به زبان فارسي ساخته شد،‌ خاطرنشان كرد: پس از آن به هفت زبان انگليسي‌، فرانسه، اردو،‌ كردي‌، آذري‌، بوسنيايي و عربي دوبله شد؛ البته چندين بار هم از شبكه مستند سيما پخش شد. شبكه سه سيما نيز اين مجموعه را گرفته اما فعلا در باكس خود قرار نداده است و اكنون در شبكه آموزش سيما در ساعات هشت و 30 دقيقه صبح به روي آنتن مي‌رود.


ميرسلطاني در بخش ديگري از گفت‌وگوي خود با ايسنا از ساخت يك مجموعه مستند تحت عنوان «عشق دوربين» خبر داد و درباره‌ي آن توضيح داد: محور اصلي اين مستند آقاي دوربيني است كه در همه جا حضور دارد. علاقه افراد به ديده شدن در تلويزيون است.


وي در پايان درباره‌ي روند توليد اين مجموعه گفت: اين مجموعه اكنون در حال تصويربرداري است و نزديك به 30 درصد از آن تصوير شده است.

 


​​