تركيه جاي خالي ايران را در آيكن پر كرد

يك شركت تركي هاي در غياب ايران در پروسه ثبت دامنه هاي سطح بالا به دليل تحريم نسبت به ارايه درخواست 8 دامنه سطح بالاي مورد نظر ايراني ها اقدام كرده است.

به گزارش عصر ارتباط، تركيه در مجموع پيشنهاد ثبت 10 دامنه سطح بالا را ارايه داده است كه از ميان آنها تنها دو دامنه IST و ISTANBUL متعلق به شهرداري استانبول است و 8 دامنه ديگر ايراني هستند.


دامنه‌هاي سطح بالاي ISLAM، SHIA، Persiangulf،ا Halal، Nowruz، PARS، TCI و همراه 8 دامنه‌اي هستند كه يك شركت آي‌تي در تركيه نسبت به ارايه پيشنهاد ثبت آنها اقدام كرده و دامنه بازار را نيز يك شركت چيني به آيكن پيشنهاد داده است.


گرچه اين شركت ترك‌تبار نسبت به ثبت درخواست دامنه PARS اقدام كرده است اما اين يكي از دامنه‌هاي چالش‌برانگيز ميان ايران و فرانسه است كه فرانسوي‌ها به دليل ثبت دامنه PARIS و احتمال بروز خطا با دامنه PARS درحال رايزني براي عدم ثبت دامنه PARS هستند.


سعيد مهديون رئیس کمیته دامنه‌های سطح بالاي كشور با استقبال از ثبت اين دامنه‌ها از سوي يك شركت در تركيه گفت: «هيچ يك از شركت‌هاي ايراني به دليل اعمال تحريم‌هاي بين‌المللي بر كشور امكان ارايه پيشنهاد و درخواست دامنه‌هاي سطح بالا را نداشتند.»


او درباره اعتراض يا حمايت ايران از ثبت دامنه‌اي افزود: «كميته تخصصي در اتحاديه بين‌المللي مخابرات (ITU) در اين باره وجود دارد كه نسبت به انتشار تمامي دامنه‌هاي پيشنهادي اقدام كرده است.»


به گفته وي، كميته دامنه‌هاي سطح بالاي كشور نيز به دنبال انتشار فهرست پيشنهادي، تمامي اين نام‌هاي دامنه را براي تمامي دستگاه‌هاي كشور ارسال كرده تا چنانچه اظهار نظري درباره آن دارند، اعلام كنند.


مهديون افزود: «در اين كميته تخصصي درباره هر نام دامنه‌اي كه به جمع‌بندي نهايي برسيم وارد عمل خواهيم شد و در ITU در آيكن در مورد آن بحث خواهيم كرد.»


او گفت: «هنوز براي رايزني درباره هيچ نامه دامنه‌اي به طور مشخص به جمع‌بندي نرسيديم و بايد نظرات شخصي و حقوقي افراد را در اين زمينه جمع‌آوري كنيم تا درباره آن به جمع‌بندي نهايي برسيم.»


در سومين دوره فراخوان آيكن در تاريخ اينترنت براي پذيرش درخواست ثبت دامنه‌هاي سطح بالا 1930 پيشنهاد به آيكن داده شده كه از ميان آنها 66 نام دامنه متعلق به نقاط جغرافيايي است. همچنين درخواست‌هاي ارايه شده از 60 كشور و نقطه جغرافيايي ارسال شده‌اند كه از ميان آنها 911 نام دامنه از سوي كشورهاي آمريكاي شمالي، 675 نام دامنه از سوي كشورهاي آسيا-اقيانوسيه، 24 دامنه از سوي كشورهاي آمريكاي لاتين و كارائيب و 17 دامنه از كشورهاي آفريقا پيشنهاد شده‌اند.


رود بكستروم رئيس آيكن گفته است كه اكنون زمينه جديدي از نوآوري فراهم شده است كه به معني ايجاد مشاغل جديد، ابزارهاي بازاريابي جديد، تجارت‌هاي جديد و راه‌هاي جديد برقراري ارتباط جوامع و به اشتراك‌گذاري اطلاعات است.


از مجموع کشورهای منطقه خاورمیانه ۶۲ درخواست به آيكن ارسال شده است که از اين تعداد۳۶ درخواست مربوط به امارات، ده درخواست مربوط به ترکیه، پنج درخواست مربوط به بحرین، پنج درخواست مربوط به عربستان، سه درخواست مربوط به بحرین، دو درخواست کویت و یک درخواست مربوط به عراق است. تعداد کل درخواست‌های مبتنی بر اسکریپت عربی/فارسی ۱۵ مورد بوده است اما در اين ليست هيچ نامي از ايران وجود ندارد.


آيكن پس از 9 سال وقفه، از 22 دی ماه سال 90 اقدام به پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا کرده و در حالی که قرار بود 23 فروردین‌ماه مهلت ثبت به پایان برسد، به دلیل نفوذ به سیستم و افشای برخی اطلاعات کاربران، سیستم ثبت درخواست فعالیت خود را متوقف کرد.


19 ماه مارس آیکان گزارشی درباره اشکالات فنی این سیستم از سوی یکی از کاربران خود دریافت کرد که موجب شد حل آنها، دسترسی به سیستم مورد نظر را قطع کند.


موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص‌یافته اینترنتی اعلام کرد سیستم ثبت دامنه‌های سطح بالا را به منظور حفاظت از اطلاعات متقاضیان خاموش کرده است چرا که بروز یک اشکال فنی در سیستم سبب شد تعدادی از کاربران امکان مشاهده نام فایل‌ها و اسامی کاربران این سیستم را داشته باشند.


طبق اطلاعیه آیکان، اختلالی در مدیریت فایل‌های پیوست‌شده به وجود آمد که بر اساس آن در برخی مواقع، برخی کاربران امکان دسترسی و مشاهده فایل اسامی و نام‌های کاربردی متقاضیان ثبت درخواست دامنه‌های سطح بالا را داشتند.


پس از تاخيرهاي پيش آمده در طول دوره ثبت درخواست‌ها، آیکن حدود 2 سال زمان براي ارزيابي اين درخواست‌ها تخمين زده است. البته ممکن است ارزیابی‌ها را دسته‌بندی کنند که در این صورت آن دسته از پسوندهایی که در سری اول قرار می‌گیرند زودتر از سایرین تعیین تکلیف می‌شوند.


​​