مقایسه دو تبلت کیندل فایر HD و نکسوس ۷

آی تی ایران - با معرفی تبلت هفت اینچی آمازون حالا رسته هفت اینچی‌ها واقعا جالب شده و شاید اگر اپل هم (که بر اساس شایعات قرار است تبلت کوچک‌تری عرضه کند)‌ وارد این عرصه شود شاهد وضعیت جالب‌تری باشیم.وقتی آمازون در سال ۲۰۱۱ کیندل فایر ۱۹۹ دلاری را معرفی کرد یک شگفتی برای بازار به وجود آمد، چراکه اختلاف قیمت این تبلت در مقایسه با سایر تبلت‌ها واقعا بازار جدیدی ایجاد می‌کرد. اما طولی نکشید که گوگل هم با معرفی نکسوس ۷ که مجهز به تازه‌ترین نسخه آندروید یعنی 1/4 موسوم به جلی بین، سری میان سرها باز کرد.
حالا اما، پنج‌شنبه شب آمازون با معرفی کیندل فایل HD با بهبودهای زیاد در زمینه سخت افزار و نرم‌افزار و با همان قیمت ۱۹۹ دلار رقابت در این عرصه را واقعا دیدنی کرده است.
اما به راستی کدامیک از این دو تبلت ۱۹۹ دلاری ارزش خریدن دارد؟ در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم.
کیندل فایر HDمزیت‌ها
اگر از تبلت برای سرگرمی استفاده می‌کنید کیندل فایر HD واقعا برای شما جذاب خواهد بود. برای کسانی که به اکوسیستم آمازون عادت دارند مانند صاحبان کیندل‌های قبلی یا مشترکان آمازون پرایم (۷۹ دلار در سال) این تبلت آمازون بسیار جذاب خواهد بود. خصوصا آنکه برای مشترکان آمازون پرایم فیچرهایی چون دیدن رایگان بسیاری از فیلم‌ها یا دانلود رایگان برخی کتاب‌ها از کتابخانه آمازون وجود دارد.
یک امکان جدید روی این تبلت به والدین امکان می‌دهد استفاده فرزندشان از تبلت را زمان‌بندی کنند. همچنین سیستم ویسپرسینک آمازون این اجازه را به علاقه‌مندان بازی می‌دهد که پیشرفت خود را در هر مرحله ذخیره کنند و به علاقه‌مندان به کتابخوانی اجازه رفت و آمد راحت بین کتاب‌های متعدد صوتی و عادی می‌دهد. همچنین امکانی تحت عنوان X-Ray نیز برای کسانی است که به پشت صحنه فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی یا حتی تحلیل کتاب‌ علاقه‌مندند.
از نظر سخت‌افزاری کیندل فایر HD چندین برتری نسبت به نکسوس ۷ دارد. یکی اینکه نسخه ۳۲ گیگابایتی (۲۴۹ دلار) دارد چیزی که گوگل فاقد آن است. همچنین یک خروجی HDMI برای اتصال به تلویزیون که باز هم گوگل آن را ندارد. همچنین برای کسانی که تجربه خواندن روی تبلت را دوست ندارند از تکنیکی تحت عنوان non-Gap Lamination و Anti Glare Polarization بهره می‌گیرد. همچنین این تبلت دارای آنتن دوتایی وای فای است که (در تئوری) اجازه سرعت بیشتر و پخش بهتر فیلم و موسیقی را می‌دهد.
ضعف‌ها
کیندل فایل HD یک سیستم بسته است و به‌رغم اینکه با سرویس‌های آمازون ارتباط خوبی برقرار می‌کند؛ اما تعداد اپليکیشن‌های آن محدود ودر مقایسه با فروشگاه‌نرم‌افزار گوگل بسیار کم است. همچنین از نظر سخت‌افزاری به نسبت نکسوس ۷ چندین کمبود دارد از جمله اینکه فاقد NFC و ژیروسکوپ و GPS است و بالاخره اینکه نقشه‌ای و راهنمایی روی آن قرار نمی‌گیرد.
اپلیكيشن‌های آندروید خریداری شده به راحتی روی کیندل فایر HD نصب نمی‌شوند و سایر اپليکیشن‌های خریداری شده از روی آمازون نیز روی سایر دستگاه‌های آندرویدی نصب نمی‌شوند.
نکسوس ۷
مزیت‌ها
تبلت گوگل که توسط ASUS ساخته شده مجهز به آخرین نسخه آندروید جلی بین است که امکانات پیشرفته‌ای مانند دستورات صوتی ، NFC و گوگل داشبورد است. همچنین نقشه گوگل و GPS این تبلت را به یک مسیریاب مناسب برای مسافرت تبدیل می‌کند. پهنا و وسعت اپليکیشن‌ها و بازی‌های آن فقط با اپل قابل مقایسه است. تکنولوژی‌هایي چون ژیروسکوپ و جهت‌نما اجازه بازی‌های سه بعدی روی آن را می‌دهد. اپليکیشن‌هایی که برای نکسوس ۷ خریداری می‌شود را به راحتی‌ می‌توان روی سایر دستگاه‌های آندرویدی نصب کرد و همچنین تلفیق عمیق با سرویس‌های گوگل (جی میل، تقویم، داکز، گوگل درایو) اجازه یک استفاده حرفه‌ای همپای یک کامپیوتر، موبایل و تبلت را به آن می‌دهد.
ضعف‌ها
به‌رغم اینکه نکسوس ۷ از تازه ترین نسخه آندروید بهره می‌برد برخی پیچید‌گی‌ها کاربران را در خرید آن مردد کرده که ظاهرا این تبلت فقط به کار سرگرمی و دیدن صفحه‌های وب می‌آید.
این تبلت با قیمت ۱۹۹ دلار فقط ۸ گیگابایت حافظه دارد که در مقایسه با ۱۶ گیگابایت حافظه آمازون با همین قیمت پایین به نظر می‌رسد. بخش سرگرمی‌های گوگل (فیلم، ‌موسیقی و کتاب‌های الکترونیکی) از نظر وسعت قابل مقایسه با آمازون نیست، هر چند به سرعت در حال رشد است.
نظر نهایی
هر دو محصول بسیار به هم نزدیک هستند. پاسخ ممکن است محدود به این شود که کدام مدل اکوسیستم بهتری دارد یا کدام امکان برتری دیگری را رقم بزند. اگر شما قبلا در آمازون سرمایه‌گذاری کرده‌اید یا با کتاب‌‌خوان‌های آن کار کرده‌اید و به آن علاقه‌مندید طبیعتا می‌توانید تبلت جدید آمازون را انتخاب کنید هر چند به هر حال گوگل هم امکان خرید کتاب‌های آمازون یا موسیقی‌های آمازون را از طریق نرم‌افزاری فراهم کرده است؛ اما اگر به جهان اپلکیشن‌ها علاقه‌مندید پیشنهاد ما محصول گوگل است.


​​