پرداخت موبایلی چارچوب قانونی بومی لازم دارد

ارائه خدمات NFC در دنيا توسط اپراتورهاي تلفن همراه با همكاري موسسات مالي رو به توسعه است اما اين سرويس به دليل عدم تدوين قوانين و مقررات شفاف از سوي رگولاتوري مالي كشور متوقف مانده است.
به گزارش عصر ارتباط، هنوز تعداد اپراتورها و بانك‌هايي كه خود را براي مهاجرت به سمت NFC آماده كرده‌اند، اندك است اما در همين حال موسسه تحقيقاتي جونيپر پيش‌بيني كرده است كه ميزان تراكنش‌هاي خرد روي NFC تا سال 2015 به 74 ميليارد دلار مي‌رسد.


فناوری NFC یک ارتباط رمزگذاری شده بی‌سیم با برد کوتاه در فاصله 4 سانتی‌متر و کمتر است که در باند فرکانسی 56/13 مگاهرتز توانایی تبادل اطلاعات با سرعت 424 كيلوبيت را دارد.


NFC قادر است با کارت‌های هوشمند غیرتماسي موجود و هم‌چنین سایر دستگاه‌های مجهز به NFC ارتباط برقرار کرده و به راحتی به تبادل اطلاعات با آنها بپردازد و با زیرساخت‌های موجود پرداخت غیرتماسی مورد استفاده در سامانه حمل و نقل عمومی و پرداخت‌های خرد سازگار است.


اين فناوري به طور اختصاصی برای کار در گوشی‌های تلفن همراه طراحی شده و قابلیت استفاده به جای کارت‌های غیرتماسی موجود را داراست و مي‌توان از آنها دقیقا همانند کارت‌های موجود برای پرداخت‌های خرد استفاده کرد. می‌توان از این فناوری به عنوان یک قرائت‌گر برچسب‌های غیرفعال RFID نيز استفاده کرد.


پيش‌بيني جونيپر از تراكنش 74 ميليارد دلاري NFC تا سال 2015 بيشتر شامل استفاده از اين فناوري براي پرداخت كالاهاي خريداري شده از فروشگاه‌ها و بليت‌هاي حمل و نقل عمومي است و درحالي كه كوپن‌هاي موبايلي كوچكترين بخش تجارت موبايل را تشكيل مي‌دهند اما تحليلگران معتقدند كه بالاترين نرخ رشد را به خود اختصاص خواهند داد.


پيش‌بيني شده است بيش از 180 ميليارد دلار از حجم تراكنش‌هاي سراسر دنيا تا سال 2017 به گوشي‌هاي سازگار با NFC اختصاص داده شود.


درحالي كه سرويس‌هاي پرداخت خرد موبايل از هر نوع آن با محبوبيت روزافزوني مواجه شده‌اند اما توانايي استفاده از گوشي‌هاي سازگار با NFC براي خريد بيش از دستگاه‌هاي POS مورد استقبال قرار خواهند گرفت.


موسسات مالي اميدوار هستند كه پرداخت‌هاي NFC به‌رغم فناوري پيچده تجاري آن راه حل بسياري از مشكلات پرداخت‌هاي خرد باشد.


در ايران نيز بانك مركزي حداكثر مجوز تراكنش‌هاي مالي روي USSD را صادر كرده است اما اپراتورهاي تلفن همراه جلوتر از اين رگولاتور مالي از آماده بودن زيرساخت‌هاي فني NFC خبر داده‌اند.


باقر صمدي مدير ارشد بازاريابي تجاري ايرانسل كه پيش از اين از آماده شدن بسترهاي فني خدمات NFC خبر داده بود، گفت: «از لحاظ فني و فراهم شدن زيرساخت‌ها اكنون توانايي همكاري با سيستم‌هاي بانكي را داريم اما براي عرضه و توسعه اين سرويس بيش از همه بايد فضاي قانوني و مقرراتي كشور فراهم شود.»


او، عرضه خدمات NFC روي پرداخت‌هاي حمل و نقل عمومي و احراز هويت را موتور محركه اين سرويس در دنيا عنوان كرد و افزود: «اكنون نيز بيش از بقيه، NFC روي اين دسته از خدمات به صورت تجاري عرضه شده است.»


به گفته صمدي، ايرانسل دوره‌هاي تست اين سرويس را به پايان رسانده، دموي آن را نيز در نمايشگاه تله‌كام گذشته عرضه كرد و امكان ارائه اين سرويس روي سيم‌كارت‌هاي آن نيز فراهم شده است اما عمده‌ترين نياز عرضه تجاري اين سرويس، آماده كردن فضاي قانوني و مقرراتي كشور است. او با اشاره به برگزاري جلسات و مكاتباتي در اين باره با بانك مركزي افزود: «سرعت سازگاري اين سرويس با نيازهايش كند است اما تا 3 سال آينده بانك مركزي بايد بتواند يكسري استانداردها يا حداقل سياست‌هاي كلي خود را در اين وادي اعلام كند تا بانك‌ها، ‌اپراتورها و بقيه فعالان اين زنجيره ارزش بدانند كجا ايستاده‌اند.»


در همين حال، بهرام احسان‌دوست مدير پروژه شرکت توسعه فناوری‌های هوشمند اتیک پارس اعلام كرد كه ایرانسل، دومین اپراتور تلفن همراه کشور به همراه شرکت توسعه فناوری‌های هوشمند اتیک پارس و بانک پاسارگاد قرار است سرویس‌های مبتنی بر NFC را به بازار ایران عرضه کند.


این سیستم ارائه شده از سوی ایرانسل و اتیک این امکان را به مشتریان می‌دهد تا با استفاده از یک حساب اعتباری روی کیف پول موبایل NFC خود امکان نقل و انتقال پول از حساب بانکی یا پرداخت از طریق کارت‌خوان‌ها را در اختیار داشته باشند. اكنون پرداخت خریدهای خرد همچون بلیت اتوبوس يا خريد از ماشين‌هاي فروش در شهرهای مشهد و اهواز جایی که اتیک کارت‌های هوشمند سیستم‌های بلیت حمل و نقل عمومی را فراهم کرده است، ممکن است.


به گفته صمدي، ايرانسل اكنون مدعي است آمادگي فني در اين زمينه را دارد و امكان همگرايي با شبكه‌هاي بانكي را نيز دارد ولي عرضه تجاري آن نيازمند شفاف‌سازي فضاي قانوني كشور و سازگاري با قوانين تجارت و پول الكترونيكي است. همراه اول نيز كه زمستان گذشته وعده داده بود به سمت سيم‌كارت‌هاي مجهز به NFC حركت خواهد كرد، اين سرويس را به صورت آزمايشي با چسباندن ليبل‌هايي روي گوشي مشتركانش در نمايشگاه تله‌كام به نمايش گذاشت.


درحالي كه عليرضا طلوع مديرعامل جيرينگ يكي از خدمات اصلي بانكداري موبايل همراه اول را ارائه NFC و از تجهيز سيم‌كارت‌هاي مجهز به NFC در آينده خبر داده بود اما اطلاعات تازه‌اي در اين باره ارائه نداد.


او كه هنوز براي دريافت مجوز ارائه خدمات مالي روي جيرينگ با بانك مركزي در حال مذاكره است، عدم فراگيري گوشي‌هاس سازگار با NFC را يكي از محدوديت‌هاي عرضه آن مي‌داند.


ديلويت پيش‌بيني كرده است تا پايان سال 2012 بيش از 200 ميليون گوشي تلفن همراه سازگار به NFC در بازار وجود داشته باشد. هرچند سال 2012 را نمي‌توان سال مهاجرت به پرداخت‌هاي موبايل ناميد اما سرمايه‌گذاري روي اين فناوري و توسعه تكنولوژي‌هاي آن بيهوده نخواهد بود.


​​