باندپهن

دستگاه خودپرداز هوشمند برای تعویض گوشی‌های کهنه و نو

زمانی که گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی جدید وارد بازار می‌شوند، برای بیشتر کاربران مدل‌های قبلی محبوبیت خود را از دست می‌دهند و پس از گذشت مدتی کوتاه از رده خارج می‌شوند. اما برای برخی دیگر از کاربران این محصولات هنوز ارزشمند هستند و یا اینکه می‌توان از لوازم به کار رفته در آن‌ها استفاده کرد.به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مرکز "بنیاد میلی علوم"(NSF) در آمریکا سیستم خودکار و منحصر به‌فردی را با نام ecoATM تولید کرده است که به کاربران امکان می‌دهد گوشی‌های کارکرده خود را به آن تحویل دهند و به چرخه بازیافت محصولات الکترونیکی کمک کنند.


این دستگاه خودکار مجهز به سیستم هوش مصنوعی است و قادر است انواع دستگاه‌های الکترونیکی ارایه شده از سوی کاربران را در اختیار بگیرد و آن‌ها را به خوبی تشخیص دهد. این دستگاه پس از تشخیص دستگاه دریافت شده ارزش آن‌ را بررسی می‌کند و اگر دستگاه قابل قبول باشد، به کاربر امکان می‌دهد که در مقابل آن پول نقد دریافت کند یا معادل آن یک دستگاه الکترونیکی نو بگیرد. کاربر در صورت تمایل می‌تواند دستگاه الکترونیکی کار کرده خود را به این سیستم هدیه دهد.


مرکز NSF بر این باور است که سه‌چهارم گوشی‌های کار کرد در دنیا مجددا می‌توانند به چرخه محصولات قابل استفاده باز گردند و بار دیگر به عنوان یک تلفن‌همراه در اختیار کاربران قرار گیرند تا از این طریق مواد آلاینده کمتری به زمین وارد شود.


بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، به‌زودی 300 کیوسک هوشمند تولید شده توسط مرکز NSF در شهرهای مختلف آمریکا نصب می‌شوند تا در صورت موفقیت این طرح مدل‌های بیشتری از آن‌ها به صورت گسترده در سراسر آمریکا مورد استفاده قرار گیرد.


​​