امنیت

حفره امنیتی "خطرناك" در مرورگر اینترنتی "فایرفاكس" شناسایی شد

Firefox Shirt


كارشناسان رایانه‌ای از شناسایی دو حفره امنیتی "خطرناك" در مرورگر اینترنتی "فایرفاكس" خبر دادند كه كد نوشته شده به منظور سوء‌استفاده از این حفره‌ها نیز در اینترنت و میان هكرها دست به دست می‌شود.


به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، هكرها با استفاده از این دو حفره امنیتی می‌توانند از طریق مرورگر "فایرفاكس" كنترل رایانه كاربران را از راه دور در دست بگیرند.


طراحان مرورگر "فایرفاكس" در بنیاد "موزیلا" با تایید خبر شناسایی این دو حفره امنیتی اعلام كردند كه كاربران این مرورگر باید به صورت موقت قابلیت "جاوااسكریپت"(‪ (JavaScript‬را در این مرورگر غیر فعال كرده و با مراجعه به وب سایت "موزیلا"، یك نرم‌افزار اصلاحی كوچك را به منظور مسدود كردن حفره مذكور، دانلود كنند.


بنیاد موزیلا اعلام كرده‌است كه تلاش برای برطرف كردن دائمی و كامل این دو حفره امنیتی آغاز شده و نگارش اصلاح شده "فایرفاكس" در كمترین زمان ممكن در اختیار كاربران قرار خواهد گرفت.


ایرادهای امنیتی مذكور در تاریخ دوم ماه می‌توسط محققان مستقل شناسایی و به بنیاد موزیلا گزارش شده اما خبر شناسایی آنها به تازگی و به طور گسترده در اینترنت پخش شده‌است.


شركت ارائه‌دهنده خدمات امنیتی "سكونیا" حفره‌های مذكور را "بسیار خطرناك" طبقه‌بندی كرده‌است. این نخستین باری است كه ایرادهای امنیتی شناسایی شده در مرورگر "فایرفاكس" تا این اندازه خطرناك و بحرانی قلمداد شده‌اند.


بنیاد "موزیلا" مرورگر دارای كد باز "فایرفاكس" را در ماه نوامبر سال میلادی گذشته به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داد و از آن تاریخ تاكنون بیش از ‪ ۵۰‬میلیون كاربر این مرورگر را از اینترنت دانلود كرده و جایگزین مرورگرهای دیگر، به ویژه "اینترنت اكسپلورر" شركت مایكروسافت كرده‌اند.


آخرین آمارها نشان می‌دهند كه هم‌اكنون سهم بازار مرورگر اینترنت اكسپلورر كه تا چندی پیش تنها مرورگر مطرح برای گشت و گذار در اینترنت محسوب می‌شد، به ‪ ۸۶/۶۳‬درصد از كاربران اینترنت كاهش یافته و ‪ ۸/۶۹‬درصد از كاربران به مرورگر "فایرفاكس" روی آورده‌اند.


به غیر از این دو مرورگر، ‪ ۱/۲۶‬درصد از كاربران از مرورگر "سافاری" شركت "اپل"، ‪ ۱/۰۳‬از مرورگر "اوپرا" و ‪ ۱/۰۸‬درصد نیز از مرورگر "نت‌اسكیپ" استفاده می‌كنند.


یكی از مهمترین دلایل روی آوردن كاربران از "اكسپلورر" به "فایرفاكس"، وجود ایرادهای امنیتی فراوان در "اكسپلورر" است. با این وجود، برخی كارشناسان عقیده دارند كه اگر مرورگر "فایرفاكس" نیز به اندازه "اكسپلورر" كاربر داشته باشد، ایرادهای امنیتی خطرناك آن نیز به مرور آشكار شده و مورد استفاده هكرها قرار خواهد گرفت.


شركت "مایكروسافت" چندی پیش اعلام كرد كه نگارش هفتم و جدید مرورگر "اكسپلورر" را با قابلیتهای امنیتی ارتقاء یافته تا پایان سال جاری معرفی خواهد كرد.​​