امنیت

بی‌ادب‌ترین ، سنگ دل‌ترین ، و اجتماعی‌ترین ویروس‌های نیمه اول سال میلادی

 

در ‪ ۶‬ماه اول سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی اگر چه هیچ تهدید اینترنتی بصورت ایپدمی مشاهده نشد اما كدهای آلوده بسیار زیادی در اینترنت شیوع یافتند.


به گزارش آنتی ویروس پاندا، این بدافزارها به دلیل مشخصه هایشان طبقه بندی شده‌اند كه در زیر به آنها اشاره می‌شود.


- بی‌ادب‌ترین : ‪ Cisum.A‬لقب بی‌ادب‌ترین كرم اینترنتی شش ماهه اول سال را از آن خود كرده است، این كرم اینترنتی با ورود به یك سیستم شروع به فحاشی می‌كند.


به این ترتیب كه پس از ورود این كد آلوده به سیستم، یك پنجره كوچك بر روی صفحه نمایش باز می‌شود و هر پنج دقیقه یك بار به كاربر اعلام می‌كند كه "‪ "You are an Idiot‬به معنای " تو یك احمق هستی".


- سنگ دل‌ترین: از آنجا كه كرم اینترنتی ‪ Zar.A‬با سوء‌استفاده از موضوع كمك به آسیب دیدگان حادثه سونامی كاربران را تشویق به بازكردن‌فایلی آلوده می كرد، لقب سنگ دل‌ترین بدافزار این دوره را دریافت می‌كند.


- بی‌شرم‌ترین: در ‪ ۶‬ماه اول سال تنها بدافزاری كه از تصاویر غیر اخلاقی برای شیوع خود استفاده كرد، كرم اینترنتی ‪ Bropia.E‬بود، این كرم اینترنتی كه از طریق سرویس پیام كوتاه منتقل می‌شد با ورود خود به یك سیستم یك مرغ سرخ كرده مایو پوش را روی صفحه نمایش سیستم نشان می‌داد.


- خطرناك‌ترین: ‪ Whiter.F‬بی‌هیچ تردیدی لقب خطرناك‌ترین كرم اینترنتی این ‪ ۶‬ماه را از آن خود كرده است، وظیفه این كرم پاك كردن محتویات هارد دیسك سیستم بود.


فعالیت قابل توجه این كرم جایگزین كردن یك فایل متنی به جای فایل‌های پاك شده سیستم است كه در متن آن نوشته شده: "‪a piracy, you deserve it‬ ‪ "You did(‬شمایك دزدی اینترنتی انجام داده‌اید، پس سزاوار این عمل هستید).


- كینه‌جوترین: در این گروه دو كد آلوده در رقابت تنگاتنگی با هم قرار دارند: ‪ Whiter.F‬كه مقام خطرناك‌ترین ها را نیز بدست آوردو كرم اینترنتی ‪ Nopir.A‬كه فایل‌هایی كه از طریق شبكه‌های اشتراك فایل ‪ P۲P‬با پسوند ‪ COM‬و ‪ MP۳‬در سیستم داونلود شده‌اند را پاك كرده، سپس با نمایش پنجره كوچكی، كاربر را به سرقت اینترنتی محكوم می‌كرد.


- ماندگارترین: كرم اینترنتی ‪ Gaobot‬سمج‌ترین بدافزاری است كه تا به حال در اینترنت دیده شده است، نویسنده ‪ Gaobot‬تا كنون چهار هزار و ‪۲۰۰‬ گونه مختلف از این كرم را منتشر كرده است.


نویسنده مزبور برای اینكه احتمال آلوده شدن سیستم‌ها به این كرم را افزایش دهد تلاش كرده گونه‌های مختلفی از این كرم را در شبكه اینترنت وارد كند.


-اجتماعی‌ترین: در این گروه نیز دو كرم اینترنتی ‪ Gaobot.IUF‬و ‪Prex.AM‬ با هم رقابت می‌كنند، این دو كرم اینترنتی مانند دو برادر خرابكار به یكدیگر در آلوده كردن سیستم‌ها كمك می‌كنند.


‪ Gaobot.IUF‬با ایجاد ‪Backdoor‬هایی در سیستم به هكرها اجازه ورود می دهد و ‪ Prex.AM‬پیام‌هایی كه حاوی كدهای خودش است را از طریق سیستم ارسال پیام كوتاه برای دیگر كاربران می‌فرستد.


- اغواگرترین : این لقب به ‪ Sober.V‬داده شده است ، این كرم اینترنتی برای اغوا كردن كاربران به آنها وعده بلیط مجانی مسابقات فوتبال جام جهانی سال ‪ ۲۰۰۶‬را می‌داد، این وعده در موضوع ایمیلی آلوده به این كرم اینترنتی آمده بود.


- اخاذترین : مشخص‌ترین بدافزار این گروه، تروجان ‪ PGPCoder‬است، این تروجان فایل‌های سیستم را پنهان می‌كند و برای آزاد شدن این فایلها از كاربر اخاذی می‌كند، در این گروه بد افزار دیگری نیز وجود دارد كه یك برنامه مخرب به نام ‪ SpywareNo‬است.


- همه كاره‌ترین: این لقب ‪ Eyeveg.D‬است، این كد آلوده یك كد تركیبی بود كه خاصیت كرم‌های اینترنتی و تروجان‌ها را با هم داشت.


- سارق‌ترین : این عنوان به خانواده تروجان ‪ Bancos‬داده می‌شود، گونه های مختلف این تروجان برای خالی كردن حساب بانكی كاربران كلیه اطلاعات مالی كاربر را سرقت می‌كنند.


​​