امنیت

قضات آشنا به قوانین مالكیت معنوی به تعداد كافی نداریم

با وجود گذشت بیش از یك سال از تصویب قانون كپی‌‏رایت ، هنوز بسیاری از قضات كشور آشنایی كامل با قوانین مالكیت معنوی ندارند.
مهندس كاظم آیت‌‏اللهی ، مدیر عامل شركت داده ورز جویا و عضو هیات مدیره انجمن شركت‌‏های انفورماتیك ایران ، درگفت وگو با خبرنگار ایلنا ، ضمن اعلام مطلب فوق ، اظهار داشت: با وجود تصویب قانون كپی‌‏رایت ، هنوز در بسیاری از مغازه‌‏ها و فروشگاه‌‏های سطح كشور نرم‌‏افزارهای كپی به فروش رسیده و هیچ برخوردی با فروشندگان آن صورت نمی‌‏گیرد.


مهندس آیت‌‏اللهی ، با اشاره بر این‌‏كه قانون كپی‌‏رایت هنوز در كشور ضمانت اجرایی ندارد ، گفت: با وجود گذشت بیش از یك سال از تصویب این قانون ، هنوز بسیاری از قضات كشور آشنایی كامل با قوانین مالكیت معنوی ندارند.
وی ، ضمن تاكید بر لزوم سرعت عمل در اجرای قانون و پی‌‏گیری مستمر در برخورد با تخلفات صورت گرفته ، خاطرنشان كرد: اجرای صحیح این قانون امنیت نسبی برای تولید‌‏كنندگان نرم‌‏افزار و محصولات IT فراهم خواهد كرد.
وی ، عنوان كرد: ایجاد امنیت موجب افزایش رشد محصولات و تصحیح نظام كاری شركت‌‏های نرم‌‏افزاری شده و دیگر شاهد از بین رفتن تدریجی این شركت‌‏ها نخواهیم بود.
عضو هیات مدیره انجمن شركت‌‏های انفورماتیك ایران ، در پایان با اشاره به لزوم تجدید‌‏نظر در برخی مفاد قانون كپی‌‏رایت ، خاطرنشان كرد: بسیاری از خسارات تعیین شده برای جرایم در این قانون با میزان واقعی خسارات مطابقت نداشته و كمتر از آن است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، این در حالی است كه مهندس سهیل مظلوم ، رییس انجمن شركت‌‏های انفورماتیك ایران معتقد است ؛ قانون كپی‌‏رایت ضمانت اجرایی داشته و تاكنون موردی مشاهده نشد كه دادگاه برخلاف قانون كپی‌‏رایت رای صادر كرده باشد.
مهندس مظلوم ، درگفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به این‌‏كه نهادینه شدن این قانون محتاج زمان است ، گفت: باید سایه این قانون به قدری سنگین باشد كه كسی جرات تكثیر و فروش غیرمجاز نرم‌‏افزار را نداشته باشد.
وی ، عنوان كرد: سازمان نظام صنفی رایانه‌‏ای برخورد با این گونه متخلفین را در اولویت برنامه‌‏های خود قرار داده است.


​​