امنیت

"تهدیدهای سیار"، چالش جدیدی در امنیت اطلاعات و ارتباطات

درست به محض خرید یك گوشی تلفن همراه و اتصال آن به شبكه مخابرات، به یك هدف متحرك و قابل دسترس برای تهدیدهای امنیتی تبدیل خواهید شد.


به خاطر داشته باشید كه اگر گوشی شما قابلیت اتصال به اینترنت و ارسال و دریافت پیغام های صوتی تصویری را نیز داشته باشد، اوضاع از این نیز خراب تر است. شما یك قربانی كاملا بی دفاع خواهید بود.
بد نیست كمی جلوتر برویم. اگر یك گوشی هوشمند در دستان شماست، لطفا هرچه سریع تر فكری برای خنثی كردن آن بكنید؛ چون شما همین حالا دارید یك بمب دیجیتال را با دستان خود حمل می كنید.
به هر حال اگر هنوز هم متوجه عمق فاجعه نشده اید، كافی است تصور كنید كه خصوصی ترین ارتباطات و محرمانه ترین اطلاعات شما به شكل نامحسوس و بدون كوچكترین جلب توجه شما، در اختیار مجرمان و خرابكاران قرار گرفته است. در این شرایط شما یك مرده دیجیتالی هستید؛ كه در جهان امروز تفاوت چندانی با یك جسد جامد و بی جان ندارد.
Panda Security تاکید کرده است: از همین حالا یا امنیت تلفن همراه تان را جدی بگیرید و یا اصولا فكر داشتن یك گوشی موبایل را از سرتان بیرون كنید.


معضل امنیتی آینده
در ماه ها و یا شاید روزهای آتی، استفاده از تلفن های همراه، به مراتب خطرناك تر از رایانه های رومیزی و حتی رایانه های همراه خواهد بود. درست به این دلیل ساده كه كاربران تلفن های موبایل به مراتب  ناآگاه تر، بی تجربه تر و نیز بیشتر از كاربران رایانه هستند.
تلفن همراه به علت سادگی كاربرد، حجم كوچك و قابل حمل، ویژگی های جذاب،‌ تنوع عملكرد و همچنین سهولت دسترسی به خدمات ارتباطی،  به راحتی در میان تمامی اقشار مردم پذیرفته شده است و این نشان می دهد كه تهدیدهای امنیتی مربوط به آن نیز اثرات وسیع تر و پر رنگ تری بر روی شبكه های ارتباطی و مخابراتی خواهد داشت.
بسیاری از كاربران عادی و غیرحرفه ای موبایل، با واژه هایی چون "كد مخرب"، "ویروس" و "نرم افزار امنیتی" آشنایی كافی ندارند و درك این عبارت ها برای آنان به سادگی كلماتی مثل "SMS"، "MMS"، "Missed calls" و حتی "Handsfree" نیست.
اما درست برعكس، اغلب ‌كاربران رایانه، حتی كاربران غیر حرفه ای، امنیت را بسیار جدی می گیرند و  نصب یك نرم افزار امنیتی هرچند به شكل تشریفاتی و غیر مؤثر، یكی از نخستین و پراهمیت ترین عملكردهای آنان پس از نصب سیستم عامل است.
در مجموع، علی رغم تشابه ذاتی و اساسی میان تهدیدهای رایانه ای و تهدیدهای مخابراتی، امنیت تلفن های موبایل به علت همه گیر بودن،‌ عمومی بودن و ضریب نفوذ بالا در جامعه از حساسیت بیشتری برخوردار است.


و اما تهدیدهای سیار...
در شرایط كنونی، تهدیدهای مربوط به تلفن همراه، چند بخش عمده حوزه شخصی و خصوصی، حریم اخلاقی، اطلاعات محرمانه و ارزشمند، عملكردهای نرم افزاری و سخت افزاری در تجهیزت مخابراتی، هزینه مكالمات و كیفیت خدمات مخابراتی و میزان رضایت کاربران از اپراتورهای تلفن همراه را هدف قرار گرفته است.
بر این اساس، كاربران تلفن همراه درست برخلاف تصور خود با انبوهی از حملات و اقدامات ضد امنیتی مواجهند كه آنها را در هرجایی كه باشند، تهدید می كنند.
بهتر است بدانیم كه این تهدیدها تنها شامل كاربران تلفن های سیار نمی شود؛ بلكه اپراتورهای موبایل و سازمان های وابسته به آنها نیز از این تهدیدات بی نصیب نخواهند ماند و گاه با مشكلات جبران ناپذیری مواجه خواهند شد.
به طور كلی می توان اغلب تهدیدهای مخابراتی را در اختلال در عملكرد نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه های تلفن همراه و تجهیزات ارزشمند سازمان های ارائه كننده خدمات ارتباط سیار، از دست دادن اطلاعات حساس و با ارزش كاربران و نیز سازمان ها، سرقت اطلاعات  شخصی و محرمانه، اختلال در ارائه و دریافت سرویس های مخابراتی، افزایش ناخواسته هزینه مكالمات برای كاربران تلفن همراه، كاهش سود و درآمد شركت های مخابراتی، اشغال پهنای باند و افزایش بی مورد ترافیك اطلاعاتی، ارسال و دریافت محتویات و پیغام های ناخواسته، ارسال و دریافت پیغام های آلوده به كدهای مخرب، ارسال و دریافت محتویات یا پیام های غیر اخلاقی و مستهجن،  تهدید حریم خصوصی و بی اعتمادی كاربران خدمات مخابراتی نسبت به اپراتورها و حتی تغییر آن به منظور دریافت خدمات بهتر برشمرد.
با توجه به ماهیت این تهدیدها، اثرات و خسارت های قابل تصور، ‌بیش از آن چیزی كه كاربران تلفن همراه را با مشكل مواجه كند، ‌اپراتورهای مخابراتی را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد.
از این گذشته مشتری های خدمات مخابراتی، نقش شركت های ارائه كننده این خدمات را در تأمین امنیت ارتباطات سیار و اطلاعات ذخیره شده خود بسیار مهم می پندارند.
بنابر این بهترین راهكار امنیتی در برابر "تهدیدهای سیار"، استفاده از ابزار و نرم افزارهای ویژه در تجهیزات ارائه كننده خدمات ارتباط سیار و در محل اپراتورهای تلفن همراه خواهد بود.


​​