آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

تنها یك پروانه باند شهروندی صادر شده است

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تاریخ 20 تیر ماه لغایت 9 شهریور ماه سال جاری تعداد130نفر با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان درخواست ارائه خدمات باند شهروندان (CB) را داشته اند. از این تعداد 31 متقاضی مدارك خود را به طور كامل ارسال كرده اند و 21 نفر نیز موفق شدند در آزمون نهایی شركت كنند. تعداد ١ پروانه نیز توسط این سازمان صادر شده است.


این گزارش حاكی است در خصوص شركت های وارد كننده و فروشنده تجهیزات این باند نیز تا كنون 2 شركت نسبت به ورود نمونه مهندسی دستگاه به منظور اخذ مجوز فروش اقدام كرده اند.


این سازمان از تاریخ ٢٠ تیر ماه سال جاری اقدام به ارائه خدمات باند شهروندان (CB) به منظور بهره برداری عموم شهروندان به صورت واگذاری مجوز استفاده از بی سیم خورویی یا ایستگاه ثابت نموده است. شایان ذكر است، این باند اساسا غیر تجاری و برای كاربران غیر حرفه ای و بدون نیاز به دانش تخصصی رادیویی می باشد. این باند به منظور تسهیل در استفاده از ارتباطات رادیویی در مواقع و اماكنی كه امكانات عمومی ارتباطی به راحتی در دسترس نیست، برای گفت و گوهای كوتاه و تبادل اطلاعات فردی برای عموم ایجاد شده است كه از موارد استفاده این باند می توان به: مواقع اضطرار ملی، سوانح و بلایای طبیعی، كاربردهای امداد و نجات جاده ای و خبر گیری شهروندان از یکدیگر در مسافرت های جمعی و جاده ها اشاره كرد.
این گزارش حاكی است، همه بهره برداران با حقوق مساوی و بدون اولویت خاصی می توانند از امكانات این باند استفاده كنند و مهم ترین عامل بهره برداری بهینه و بدون مزاحمت و تداخل، رعایت دقیق مقررات و ضوابط توسط کلیه بهره برداران در سطح كشور است. لذا توصیه می شود متقاضیان استفاده از این باند پیش از اقدام برای اخذ پروانه "ضوابط استفاده از باند شهروندان" را در پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی
www.cra.ir به دقت مطالعه كنند.


​​