آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

بخشنامه‌ وزارت ارتباطات به دستگاه‌های اجرای مبنی بر لزوم هماهنگی دستگاه‌های دولتی برای خرید نرم‌افزار و سخت افزار

معاونت فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات كشور به كلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی اعلام كرد: برای تعاملات سریع لازم است دستگاه‌ها‌ی اجرایی، فرد مسوول فناوری اطلاعات همراه با مشخصات كامل و نمونه‌ی امضا وی حداكثر تا پایان بهمن ماه به این معاونت معرفی نمایند‌، فرد مذكور نقطه‌ی تماس تعاملات با این معاونت می‌باشد و كلیه‌ی مسوولیت‌های مربوط را به عهده خواهد داشت و باید توسط بالاترین مقام دستگاه اجرایی و به صورت كتبی معرفی شود.


به گزارش ایسنا به دنبال ابلاغ مصوبه‌ی هیات دولت مبنی بر لزوم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در راستای خرید سخت‌افزار و نرم‌افزار با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه به امضای دبیر هیات دولت رسید، مهندس «عبدالمجید ریاضی»؛ معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات كشور طی بخش نامه‌ای به كلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی اعلام كرد:


1- تدوین دستورالعمل و تعیین فرآیند صرفه جویی و هماهنگی با این وزارت در دست بررسی و تدوین است و پیش‌بینی می‌شود قبل از پایان سال ابلاغ و از اول سال آینده اجرایی شود، قطعا سعی خواهد شد دستورالعمل و فرآیند اجرایی ضمن تامین خواسته‌ی دولت محترم، تسهیل كننده باشد تا بازدارنده.


2- به منظور جلوگیر‌ی از هر گونه ركود كاری، دستگا‌ه‌های اجرایی می‌توانند در حدود اعتبارات مصوب خود، با رعایت صرفه و صلاح و پرهیز از موازی كاری و سرمایه گذاری تكراری نسبت به تامین نیازهای نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری خود طبق روال گذشته تا پایان امسال اقدام نمایند. در عین حال آمار خریدهای خود را در فرم الكترونیكی كه آدرس انیترنتی آن متعاقبا اعلام می‌گردد، ثبت نمایند. ثبت آمار شامل كلیه‌ی خریدهای انجام شده در طول سال 84 نیز می‌شود، نحوه‌ی تعامل سال بعد متناظر با میزان همكاری در ارایه‌ی اطلاعات كامل و صحیح سال 84 خواهد بود.


3- خریدهای سال آینده بایستی در قالب طرح‌های مصوب و اهداف مشخص به خصوص در جهت تسهیل امور، افزایش بهره وری و ارایه خدمات به مردم باشد و در كل موجب ارتقای كیفیت و كمیت خدمات و نیز صرفه جویی در سایر هزینه‌ها باشد كه شاخص‌های آن در طرح‌های مصوب بایستی تبیین شده باشد.


4- سرمایه‌گذاری در طراحی و اجرای شبكه‌های خارج از سازمان( درون شهری و برون شهری ) به هر طریق به كلی ممنوع است، در صورت نیاز به ارتباطات اختصاص درون شهر‌ی و یا برون شهری، پس از تایید طرح مربوط توسط این معاونت و با شرط خرید خدمات از شركت‌های مجاز بلا مانع است.


5- برای تعاملات سریع لازم است دستگاه‌ها‌ی اجرایی، فرد مسوول فناوری اطلاعات همراه با مشخصات كامل و نمونه‌ی امضا وی حداكثر تا پایان بهمن ماه به این معاونت معرفی نمایند‌، فرد مذكور نقطه‌ی تماس تعاملات با این معاونت می‌باشد و كلیه‌ی مسوولیت‌های مربوط را به عهده خواهد داشت و بایستی توسط بالاترین مقام دستگاه اجرایی و به صورت كتبی معرفی شود.


6- اجرای فرآیند هماهنگی با این معاونت و دریافت پاسخ حتی الامكان به صورت مكانیزه و از طریق شبكه‌ خواهد بود و از مرحله‌ی آسان شروع و به تدریج كامل می‌شود تا زمینه‌ای برای كسب تجربه و توسعه‌ی مهارت برای فعالیت در فضای الكترونیكی باشد.


7- به منظور جلوگیری از خروج حجمی‌ اطلاعات كه از سرمایه‌های حیاتی كشور است و ممكن است امنیت كشور را تحت تاثیر قرار دهد، مقرر است ظرف شش ماه اول سال 85، میزبانی كلیه‌ی سایت‌های دولتی و غیر دولتی در داخل كشور انجام شود. لذا در انعقاد هر گونه قرار داد میزبانی در خارج از كشور با پرداخت و یا بدون پرداخت هزینه تجدید نظر شود و برای برنامه ریزی و تامین امكانات لازم در داخل كشور لازم است دستگاه‌ها نیازهای خود را حداكثر تا 15 اسفند ماه سال جاری به این معاونت اعلام كنند.


8- ارتباط مستقیم دستگاه‌های دولتی و غیردولتی از طریق ماهواره با خارج از كشور با پرداخت و یا بدون پرداخت هزینه، بدون اخذ مجوز وزارت ارتباطات به كلی ممنوع است.


9- پس از معرفی فرد مسوول فناوری اطلاعات به هر دستگاه كد مخصوص نام كاربر و كلمه‌ی عبور ویژه داده می‌شود و تعاملات بعدی دستگاه‌ها با استفاده از آن‌ها میسر خواهد بود.


10- در صورتی كه دستگاه‌های اجرایی برای تسهیل در امور و افزایش بهره وری و تحقق اهداف هیات محترم دولت در رابطه با بخش نامه مذكور در صدر نامه پیشنهاد و یا الگوی مناسبی دارند، صمیمانه درخواست می‌شود برای استفاده و بهره برداری به این معاونت ارسال فرمایند و در این زمینه همكاری مستمر مبذول فرمایند.

 


​​