آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

جزئیات سند رعایت استانداردهای كالاهای IT‌

كارگروه استانداردسازی شورای عالی فناوری اطلاعات، سند رعایت استانداردها در تجهیزات فناوری اطلاعات را تدوین كرد.
  به گزارش عصرارتباط، هم‌اكنون این سند در كارگروه استانداردسازی شورای عالی IT تصویب و موسسه استاندارد نیز موافقت خود با این سند را اعلام كرده است.
 پس از تصویب سند استانداردسازی در شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات، این سند به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد. در این سند، هر دستگاهی كه عملكرد اصلی آن یكی از فعالیت‌های وارد كردن، ذخیره، نمایش، بازیابی انتقال، پردازش داده‌ها و سوئیچینگ یا كنترل روی داده‌ها یا پیغام‌های مخابراتی است با ولتاژ 600 ولت به عنوان تجهیزات فناوری اطلاعات تعریف شده است.
 این تعریف، شامل تجهیزات فناوری مخابراتی از راه دور، ماشین‌های اداری و تجهیزات الكترونیكی بنگاه‌های اقتصادی می‌شود. براساس این تعریف هر دستگاه (یا قسمتی از تجهیزات فناوری اطلاعات) كه عملكرد اصلی آن انتقال و یا دریافت امواج رادیویی طبق مقررات رادیویی باشد، باید مقررات رادیویی ملی را رعایت كند.  براساس استاندارد بین‌المللی IEC/EN تجهیزات فناوری اطلاعات شامل تجهیزات بانكداری، ماشین‌های پردازش داده‌ و پردازش متن، تجهیزات برقی و الكترونیكی اداری، تجهیزات شبكه و پایانه‌های مخابراتی، تجهیزات بانكداری و تجهیزات مربوط به امور پستی می‌شود.
 همچنین واردكنندگان كالاهای مصوبه هیئت وزیران برای رعایت حداقل ضوابط فنی موردنیاز در واردات كالاهای خارجی، باید تاییدیه انطباق با اتحادیه اروپا (CE مارك) و دستورالعمل فارسی همراه داشته باشند. البته این كالاها نیازی به نمونه‌برداری و آزمون ندارند.
 در اتحادیه اروپا كلیه استانداردهای مربوط به هر كالا مشخص شده است و مسئولیت انطباق این استانداردها به عهده تولیدكننده، واردكننده و یا توزیع كننده است. بنابراین شركت‌های بازرسی‌كننده كالا می‌توانند در مبدا بارگیری یا گمرك، مدارك انطباق را با CE بررسی و در صورت لزوم پس از دریافت نتایج آزمون‌ها نسبت به صدور گواهینامه CE برای نمونه كالا اقدام كنند و مسئولیت صدور تاییدیه خود را نیز بپذیرند.
 البته روش اصولی نظارت بر كالاهای وارداتی از نظر انطباق با استانداردها و الزامات فنی، ذكر شماره كلیه استانداردهای مربوطه است. زیرا در بسیاری از موارد اگر كالایی اكثر استانداردها را رعایت و الزامات یك استاندارد را نیز رعایت نكند، غیرقابل استفاده بوده و برای مصرف‌كنندگان و یا محیط زیست خطرناك است.
 همچنین كالاهایی كه مشمول استاندارد اجباری شده‌اند، علاوه بر رعایت مقررات استاندارد اجباری باید دستورالعمل فارسی به همراه داشته باشند(برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی برای كاربران و تعمیركاران، به همراه داشتن راهنمای كاربرد، تعمیر و نگهداری فارسی ضروری است)
 كالاهای مشمول استاندارد اجباری نیازی به ارائه گواهی CE ندارند، همچنین دستورالعمل كالاهای خاص از قبیل الكتروموتور، ژنراتور، سرور، رایانه همراه و اسكنر می‌تواند ترجیحا فارسی یا انگلیسی باشد.  در مورد انواع سیم‌، كابل، كلید و پریز و لوازم خانگی و ... استانداردهای ملی اجباری است اما علیرغم گسترش كاربرد همه جانبه رایانه شخصی، چاپگر، اسكنر و صفحه نمایش، هیچگونه استاندارد ملی اجباری برای این اقلام تعریف نشده است. بنابراین ضروری است رعایت استانداردهای مزبور در كشور نیز به تدریج برای این محصولات اجباری شود .


​​