آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

فراخوان تولید نرم‌افزار فیلترینگ خانگی شورای عالی اطلاع رسانی

ICTna.ir - دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی به منظور فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده صحیح از اینترنت در خانواده‌ها، طی فراخوانی از تمامی شركت‌های خصوصی كه در خصوص نرم افزارهای فیلترینگ و امنیت رایانه دارای سابقه کار و محصول آماده ساخت هستند، دعوت به همكاری كرده است.


به گزارش ایستنا از واحد ارتباطات شورای عالی اطلاع‌رسانی، در دورانی كه اینترنت به صورت همه جانبه وارد زندگیمان شده است و محتوا و اطلاعاتی كه در آن در ردوبدل می‌شود، بصورت تصاعدی رو به افزایش است، والدینی از دسترسی فرزندانشان به اینترنت آسوده خاطر خواهند بود كه بتوانند نحوه استفاده فرزندان خود از این وسیله ارتباطی قدرتمند را كنترل كنند.


بدیهی است آنچه در اینترنت عرضه می‌شود، برای تمامی رده‌های سنی مناسب نبوده و اینترنت بدون فیلتر، امكان دسترسی  به كلیه سرویس‌ها و متون را كه ممكن است برای كودكان و نوجوانان مضر باشد، ایجاد می‌كند. بر این اساس اكنون در بسیاری از كشورها، یكسری از نرم افزارهای فیلترینگ جهت استفاده خانواده‌ها تهیه شده و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.


دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی نیز با هدف رهنمود خانواده‌ها و در اختیار گذاشتن رایگان این نرم‌افزار برای خانواده‌ها، تصمیم به تهیه این نرم‌افزار با همكاری بخش خصوصی كرده است.


آماده بودن این نرم‌افزار و تولید آن توسط متخصصان داخلی یكی از اولین شرایط حضور دراین فراخوان است. ضمن اینكه برای تولید این نرم‌افزار یكسری نیازمندیهای كلی از جمله امکان فیلتر روی آدرس و محتوا، امکان تعریف کاربرهای مختلف، واسط کاربری مناسب، نصب ساده و آسان و به زبان فارسی و استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی برای فیلترینگ محتوا تعریف شده است.


نیازمندیهای فنی این نرم‌افزار نیز فاكتورهایی از قبیل قابلیت نصب بر روی سیستم عامل‌های مختلف، قابلیت نصب بر روی کامپیوترهای مختلف، مصرف حداقل از منابع سیستم، قابلیت محافظت از برنامه در مقابل دستکاری، قابلیت استفاده به عنوان یک ابزار امنیتی خانگی و امکان اعمال کنترل انواع مکانیزم های ارتباطی تعیین شده است.


در ادامه این فراخوان نیازمندیهای کنترلی، مانیتورینگ، ارشادی و شبکه‌ای نیز از دیگر ویژگی های مورد نظر برای نرم‌افزارهای فیلتر خانگی ذكر شده است.


از كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی كه در این زمینه فعالیت می كنند و و پایه های این نرم‌افزار را تولید و در اختیار دارند، دعوت می شود با مراجعه  به سایت www.scict.ir با مطالعه كلیه نیازمندیهای اجباری (حداقلی) و اختیاری (دارای امتیاز مثبت) و شرایط  ارائه نرم‌افزار یاد شده ، حداكثر تا تاریخ 19/12/1386 پیشنهادات خود را به آدرس دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی، واقع در خیابان استاد مطهری، بین خیابان قائم‌مقام و سنایی، پلاك 336 با ذکر عنوان مربوط به فیلترینگ خانگی ارسال و یا پست الكترونیكی info@scict.ir ارسال كنند.


​​