آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

مقررات حدود تشعشعی (SAR) گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه های رادیویی

ICTna.ir - رییس کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس و مدیر طرح و مهندسی طیف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تصویب " مقررات حدود تشعشعی (SAR) گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه های رادیویی " خبر داد.


به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دکتر عظیم فرد- رییس کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس و مدیر طرح و مهندسی طیف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در گفتگو با روابط عمومی سازمان، ضمن اعلام خبری در خصوص تصویب " مقررات حدود تشعشعی (SAR) گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه های رادیویی "گفت: انرژی تشعشعات دستگاه های رادیویی توسط بافتهای بدن قابل جذب بوده و در صورتی که مقدار آن از حدود معینی فراتر رود ممکن است موجب وارد آمدن صدمات جدی بر بافتهای در معرض تشعشع شود. مطالعات و آزمایش های گسترده ای تا کنون در این زمینه انجام شده است و تحقیقات هم چنان ادامه دارد. مصوبه حاضر به منظور تعیین دقیق حدود انرژی تشعشعی جذب شونده ی مجاز و روش اندازه گیری نرخ جذب ویژه (SAR) بر اساس استاندارد ملی ایران به نام "پرتوهای غیر یونساز- حدود پرتوگیری " با کد مصوب 8567 تهیه و تنظیم شده و اجرای آن که به تازگی ابلاغ شده است پس از 05/08/88 ضروری است. این مصوبه دربرگیرنده تمام دستگاه های رادیویی ثابت و متحرک که ممکن است در مجاورت بدن انسان به کار گرفته شوند نیز می باشد.


وی افزود: تصمیم شماره CRA-DEC 91001 مصوب کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس در تاریخ 05/05/1388 ابلاغ شد که از دلایل تصویب این مقررات می توان به مواردی چون:


امکان به خطر افتادن سلامت پرتوکاران و مردم در معرض تشعشعات رادیویی؛ لزوم تامین ایمنی تشعشی پرتوکاران و مردم در مقابل اثرات مضر تشعشعات رادیویی ناشی از گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه های رادیویی؛ قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب 1368 مجلس شورای اسلامی و آیین نامهای اجرایی مربوطه مصوب هیات وزیران 1369؛ ضوابط کار با پرتوهای رادیویی و مایکروویو مصوب سازمان انرژی اتمی ایران 1387؛ لزوم رعایت SAR مجاز توسط شرکتهای تولید کننده و وارد کننده گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه های رادیویی؛ لزوم تعیین استاندارد روش اندازه گیری SAR؛ اشاره نمود.


عظیم فرد در پایان تاکید کرد: اجرای این تصمیم سه ماه پس از ابلاغ یعنی پس از تاریخ 05/08/88 ضروری است .


علاقه مندان می توانند به منظور دسترسی به متن کامل این مصوبه به نشانی زیر مراجعه نمایند:
https://www.cra.ir/EArchive/EArchiveF/Item.asp?ParentID=312&ItemID=1350
https://www.cra.ir/EArchive/EArchiveF/Item.asp?ParentID=312&ItemID=1351

 


​​