آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

دستورالعمل نحوه تخصیص کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی (MMSI) تصویب شد

ICTna.ir - رییس کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس و مدیر طرح و مهندسی طیف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تصویب دستورالعمل نحوه تخصیص کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی (MMSI) خبر داد.


دکتر عظیم فرد- رییس کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس و مدیر طرح و مهندسی طیف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در گفت وگو با روابط عمومی سازمان، در خصوص این خبر گفت: کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی (MMSI) یک کد 9 رقمی می باشد که بر اساس تقسیم بندی های انجام شده جهت سهولت در شناسایی ارتباطات دریایی شناورها و ایستگاه های ساحلی تخصیص می یابند. این دستور العمل نحوه تخصیص کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی را تشریح می نماید.


وی افزود: یکی از مهمترین کاربردهای کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی تخصیص انحصاری آن به شناورها در قالب سیستم جهانی ایمنی و اضطرار دریایی موسوم به GMDSS است. سیستم جهانی ایمنی و اضطرار دریایی یک سیستم بین المللی است که با استفاده از آخرین تکنولوژی ارتباطات رادیویی زمینی و ماهواره ای و همچنین سیستم های مستقر بر روی عرشه شناور، موجب برقراری ارتباط رادیویی دریایی با سرعت بالا و به صورت خودکار بین ایستگاه های رادیویی ساحلی و شناورها از یک طرف و همچنین شناورها با یکدیگر از طرف دیگر، در مواقع اضطرار می شود.


رییس کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس گفت: از الزامات این سیستم، بهره گیری از فنآوری تماس انتخابی دیجیتال (DSC) می باشد. این سیستم یک سیستم فراخوان (Paging) بوده که به منظور ارسال پیام های اضطرار به صورت خودکار از تجهیزات رادیویی در باندهای VHF،MF و HF استفاده می¬نماید.


فرد همچنین در خصوص تاریخ اجرای این طرح تصریح کرد: این دستورالعمل پس از ابلاغ رسمی توسط سازمان برای کلیه ارگان های ذیربط لازم الاجرا است و کدهای شناسه دریایی که قبل از ابلاغ این دستورالعمل اختصاص داده شده و با آن هم خوانی ندارند باید به تدریج اصلاح شوند.


​​