آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

طرح فرکانسی و ضوابط قنی سامانه های رادیویی ثابت ۱۰گیگاهرتز تصویب شد

ICTna.ir - طرح فركانسي و ضوابط فني سامانه‌هاي راديويي نقطه به نقطه و نقطه به چند نقطه در سرويس راديويي ثابت باند فركانسي 10 گيگا هرتز تصويب شد.

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به گفته دكتر عظيم فرد رييس كميته تدوين ضوابط فني و مقررات استفاده از طيف، طرح فركانسي و ضوابط فني سامانه¬هاي راديويي نقطه به نقطه و نقطه به چند نقطه در سرويس راديويي ثابت باند فركانسي 10 گيگا هرتز (GHz 30/10 - 15/10 و GHz 65/10 - 5/10) در 14 ارديبهشت 89 به تصويب رسيد.
تكه باندهاي فركانسي متعددي در جدول ملي تخصيص­هاي فركانسي به منظور واگذاري فركانس به سامانه­­هاي راديويي ثابت نقطه به نقطه و سامانه­­هاي راديويي ثابت نقطه به چند نقطه در باندهاي فركانسي 7، 8، 10، 15، 27، 35، 50، 59 و ... وجود دارد. چيدمان كانال­هاي راديويي در هر تكه باند فركانسي متفاوت بوده و تابعي از پهناي باند اطلاعات انتقال يافته و فناوري بكار رفته مي­باشد. همچنين در بسياري از تكه باندهاي فركانسي مختلف كه توسط سامانه­هاي راديويي ثابت قابل استفاده است، سرويس­هاي راديويي زميني و فضايي ديگري مجاز به فعاليت مي­باشند. به همين علت به كارگيري آنها مستلزم مطالعات سازگاري الكترومغناطيسي و تبعيت از يك طرح فركانسي مناسب مي­باشد. در غير اينصورت استفاده بهينه از منبع فركانس امواج راديويي در آن تكه باندها تحقق يافتي نخواهد بود.
طرح فركانسي، ضوابط فني و مقررات استفاده از چنين تكه باندهاي فركانسي نه تنها براي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به عنوان مدير طيف امواج راديويي اهميت دارد بلكه براي كاربران و طراحان شبكه­هاي انتقال راديويي نيز مورد نياز است. طرح فركانسي سامانه­هاي راديويي ثابت نقطه به نقطه و نقطه به چند نقطه در باند فركانسي 10 گيگاهرتز كه در مصوبه مورد بحث ارايه شده است، تامين كننده بخشي از پهناي باند راديويي مورد نياز سامانه­هاي راديويي ثابت به ويژه سامانه­هاي راديويي نقطه به چند نقطه در شهرهاي بزرگ است كه در شبكه­هاي بزرگتري نظير شبكه­هاي تلفن همراه، شبكه­هاي اينترنت بي­سيم و ... به كار گرفته مي­شود. متن مصوبه فوق در آدرس اينترنتي زير موجود مي­باشد:
 
http://cra.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=355676cc-dfb4-45a2-96ac-d69181e5ff4a


​​