فناوری اطلاعات

SMS سنتر انحصاری یا غیر انحصاری؟

شما هم حتما تاکنون در یکی از برنامه‌‏های تلویزیونی با مسابقه پیام کوتاه یا ارسال نظرات با پیامک مواجه شده‌‏اید که مجری برنامه از شما می‌‏خواهد که به یک شماره خاص عددی را به عنوان جواب مسابقه یا پیشنهادات خود را به برنامه ارسال کنید. شاید برایتان جای سؤال دارد که این شماره متعلق به چه شرکتی است و چرا مشترکان ایرانسل و تالیا در برخی از مسابقات نمی‌‏توانند پیامک حاوی جواب خود را ارسال کنند. آنها حتی شاید نسبت به این مسأله آگاهی نیز ندارند.


به گزارش ایلنا، این شماره‌‏ها مربوط به شرکت‌‏هایی است که اصطلاحاً SMS سنتر (مراکز ارائه خدمات پیام کوتاه) نامیده می‌‏شوند و عمدتاً با اپراتور اول یا همان همراه اول قرارداد دارند.
عدم ارسال پیامک از سیم کارت‌‏های ایرانسل و تالیا به این شماره‌‏ها و برنامه‌‏های تلویزیونی این شبهه را بوجود آورده است که همراه اول این امر را به انحصار خود درآورده است و ارائه این سرویس تنها در اختیار این شرکت است.
خبرنگار ایلنا جهت شفافیت این موضوع اقدام به گفت‌‏وگو با مسؤولان ذی‌‏ربط کرده است که در ذیل آمده است:
همراه اول انحصاری بوجود نیاورده است/ اپراتورها باید با شرکت ارتباطات سیار قرارداد امضا کنند
مهندس حسین فلاح اصغری، معاون نظارت و مدیریت شبکه ارتباطات سیار در گفت‌‏وگو با خبرنگار ایلنا در این خصوص اظهار داشت: قرارداد ما با شرکت‌‏های SMS سنتر اصلاً انحصاری نیست و دیگر اپراتورها نیز می‌‏توانند مبادرت به این امر کنند.
وی اضافه کرد: شرکت ارتباطات سیار برای تمامی مشترکان خود امکان ارسال SMS به شماره‌‏های خاص شرکت‌‏ها را ایجاد کرده است و شماره‌‏های خاصی را هم برای این امر در نظر گرفته که شماره‌‏های داخلی همراه اول است.
معاون نظارت و مدیریت شبکه ارتباطات سیار خاطر نشان کرد: اپراتورهای دیگری که خواهان این امر هستند می‌‏توانند با شرکت ارتباطات سیار قرارداد امضا کنند تا از این سرویس برخوردار شوند.
ایرانسل نامبرینگ خاص خود را دارد
براساس این گزارش، آرش کریم بیگی، مدیر روابط عمومی شرکت ایرانسل در گفت‌‏وگو با خبرنگار ایلنا اظهارداشت: همراه اول و شرکت ایرانسل هر کدام شماره‌‏های خاص خود را دارند و با نامبرینگ خاص خود اقدام به ارائه خدمات می‌‏کنند.
وی خاطر نشان کرد: شرکت ایرانسل برای خدمات ارزش افزوده مبتنی بر SMS از شماره‌‏های خاص 4 رقمی برخوردار است که بوسیله آنها خدمات ارزش افزوده تلفن همراه از جمله خدمات مبتنی بر محتوا را در اختیار مشترکین قرار می دهد.
کریم بیگی ادامه داد: ایرانسل تنها اپراتوری است که با راه‌‏اندازی اولین شبکه عرضه محصولات الکترونیکی از طریق تلفن همراه اقدام به عرضه محتوا در بستر تلفن همراه با نام تجاری ویترین کرده است.
وی اضافه کرد: صداو سیما و برنامه‌‏های تلویزیونی و عرضه‌‏کنندگان محتوا (CP)می‌‏توانند به ما درخواست دهند تا از این بستر استفاده کنند.
تالیا هم دارای سرویس SMS سنتر می‌‏شود
علیرضا احمدیان زارچی، مدیر عامل شرکت 4 نسل انباژ (مجری خدمات SMS سیم کارت‌‏های تالیا و همراه اول) در گفت‌‏وگو با ایلنا هرگونه انحصار در این موضوع را از سوی همراه اول رد کرد و افزود: خدماتی که برروی این شبکه انجام می‌‏شود باید در ابتدا در شبکه‌‏ها تعریف شود که همراه اول به عنوان اولین اپراتور اقدام به این امر کرد و به تازگی هم دیگر اپراتورها خواهان این امر هستند.
وی تصریح کرد: هم‌‏اکنون ارائه این سرویس در شبکه اپراتورهای دیگر مانند تالیا تعریف شده است ولی اتصال رومینگی آن برقرار نشده است که ما امیدواریم ظرف یک ماهه آینده و در پایان شهریور ماه جاری تالیا هم دارای این سرویس شود.
عضو هیات مدیره شرکت رهیاب ضافه کرد: اپراتور دوم (ایرانسل) بعد از تالیا و تا دو ماه دیگر به رومینگ SMS سنتر متصل خواهد شد، همچنین که سازمان صدا و سیما به عنوان متولی برگزاری چنین برنامه‌‏هایی باید با شرکت‌‏های فنی مانند ما همکاری کنند تا زودتر به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنیم.
مهندس خالدی، عضو بخش فنی شرکت تالیا نیز گفت: شرکت تالیا امکان ارائه این سرویس را دارا است و می‌‏تواند به مشترکین خود از طریق SMS خدمات ارزش افزوده ارائه کند ولی با تمامی شرکت‌‏های SMS سنتر نمی‌‏تواند قرارداد داشته باشد.
وی اضافه کرد: همراه اول در قراردادهای خود با شرکت‌‏های SMS سنتر هرگونه فعالیت با دیگر اپراتورها را منع می‌‏کند و ما باید برای ارائه این سرویس با یک شرکت ثالث قرارداد امضا کنیم.
لازم به ذکر است، مسؤول بخش SMS سنتر شرکت مگفا به عنوان یکی از طرف‌‏های قرارداد با همراه اول با وجود پیگیری مکرر خبرنگار ایلنا و تماس‌‏های مکرر از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد و به بهانه‌‏های واهی از مصاحبه سرباز کرد.
همانطور که مشهود است، اظهارات ضد و نقیض و نظرات مختلف مسؤولان در این حوزه این ابهام را بوجود می‌‏آورد که آیا تمامی اپراتورها دارای این سرویس هستند؟ آیا همه شرکت‌‏های SMS سنتر می‌‏توانند در عین حال که با همراه اول قرارداد دارند با اپراتور دیگری هم قرارداد داشته یاشند؟ آیا همراه اول با انحصار این امر خواهان امضای قرارداد خود با دیگر اپراتورها است؟ و بالاخره سرویس SMS سنتر انحصاری است یا خیر؟


​​