فناوری اطلاعات

پارادوکس های یک واگذاری

شرکت مخابرات ایران علاوه بر ارایه خدمات تلفن ثابت و همراه، مدت‌ها است که ارایه خدمات اینترنتی را نیز سرلوحه کار خود قرار داده است.

پس از اینکه این شرکت و زیرمجموعه‌های استانی آن موفق به کسب مجوز ارایه اینترنت پرسرعت شدند، طعم شیرین این مجوز شرکت مخابرات را ترغیب کرد تا به سمت ارایه سرویس‌های اینترنت پرسرعت بی‌سیم نیز روی آورد.
۴۰ درصد از سهام وایمکس مبین‌نت به ارتباطات سیار منتقل می‌شود
چندی پیش در توافقی که میان همراه اول و شرکت مبین‌نت صورت گرفت، اعلام شد که همراه اول به زودی و با تصویب هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران ۴۰ درصد سهام اپراتور وایمکس مبین نت را خریداری می‌کند که با این خرید سهام، همکاری شرکت مخابرات ایران با این اپراتور برای ارائه سرویس وایمکس آغاز می‌شود.
طبق این توافق قرار بود که دو هفته پس از این قرار، ارایه وایمکس از طریق شرکت مخابرات ایران در مجمع عمومی مخابرات نهایی شده و همراه اول پس از ایرانسل دومین اپراتور تلفن همراهی باشد که خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم را ارایه می‌دهد.
رگولاتوری: انتقال سهام وایمکس مبین نت به همراه اول مجاز نیست
سازمان تنظیم مقررات رادیویی به عنوان سازمانی که از نظر حقوقی باید مجوز انتقال ۴۰ درصد از سهام وایمکس مبین‌نت به شرکت ارتباطات سیار را صادر می‌کرد، این معامله را غیرقانونی خواند.
لطف اله سبوحی معاون  صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این خصوص گفت: در پروانه شرکت مخابرات ایران در ماده ۵ فعالیت‌های ممنوع مخابرات آمده است باتوجه به اینکه این شرکت مجوز فعالیت در زمینه انتقال دیتا را دارد؛ اجازه سهامداری در اپراتورهایی که خدمات مشابه ارایه می‌کنند را ندارد.
نکته قابل توجه این است که وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد که برهمین اساس به طور رسمی به شرکت مخابرات و مبین نت اعلام کردیم این معامله مجاز نیست و تخلف است.
مبین‌نت: نامه‌ای مبنی بر غیرقانونی بودن معامله وایمکس بین مبین نت و مخابرات دریافت نکردیم
شرکت مبین‌نت فروشنده‌ای بود که می‌بایست از غیرقانونی بودن معامله انتقال ۴۰ درصد از سهام وایمکس خود به شرکت ارتباطات سیار باخبر می‌شد اما برخلاف اظهار نظر معاون سازمان تنظیم مقررات رادیویی مبنی بر ارسال نامه به شرکت مبین‌نت با موضوع غیرمجاز بودن معامله، محمد تقی خاکی مدیرعامل شرکت مبین‌نت در نشستی خبری عنوان کرد: تاکنون نامه‌ای از سازمان تنظیم مقررات با موضوع غیرمجاز بودن انتقال سهام وایمکس به ارتباطات سیار دریافت نکرده‌ایم و اگر رگولاتوری معتقد به غیرقانونی بودن این معامله است با نامه به ما اعلام کند.
رگولاتوری: هنوز معامله‌ای صورت نگرفته که ما آن را غیرقانونی اعلام کنیم
پس از این اظهارات مدیرعامل مبین‌نت، محمد کرمپور رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی در واکنش به آن تاکید کرد: انتقال ۴۰ درصد از سهام اینترنت پرسرعت بی‌سیم شرکت مبین نت به همراه اول هنوز در جایی ثبت نشده است و پس از ثبت آن رگولاتوری می‌‌تواند نامه‌ای بر غیرمجاز بودنش ارسال کند.
این سخنان آقای رئیس درحالی بود که معاونش در اظهاراتش گفته بود که ما به طور رسمی به شرکت مخابرات و مبین‌نت اعلام کردیم این معامله مجاز نیست و این بار نیز ناهماهنگی رئیس و معاون شبهه جدیدی در پاسخ به انجام چنین معامله‌ای ایجاد کرد.
مبین نت: سهامداران به دنبال جلب رضایت رگولاتوری هستند
باتوجه به تناقضاتی که در ارایه هشدار به شرکت مبین‌نت و همراه اول در انتقال سهام وایمکس وجود دارد، اظهارات رگولاتوری توانسته سهامداران شرکت مبین‌نت را که علیرغم غیرمجاز خواندن این انتقال سهام دو تن از مدیران خود را با همراه اول جابجا کرده‌اند، دچار تردید کند.
سهامداران شرکت مبین‌نت بر این موضوع واقفند که اگر رضایت قانونی رگولاتوری در میان نباشد نمی‌توانند با همراه اول در ارایه خدمات وایمکس تقسیم مسوولیت کنند و به همین دلیل مدیرعامل این شرکت از تلاش سهامدارانش در یافتن راهکاری قانونی برای جلب همکاری رگولاتوری و رضایت این سازمان در ارایه مجوز معامله خبر داد.


با تفسیر قصه تقسیم سهام وایمکس مبین‌نت و همراه اول، کم کاری‌ها و فاصله میان حرف تا عمل سازمان‌ها و شرکت‌ها مرور می‌شود و در این قصه نیز رگولاتوری به عنوان واحد نظارت و ارایه مجوز و مبین‌نت به عنوان فروشنده سهام و حتی همراه اول به عنوان خریدار که در برابر چنین اظهاراتی سکوت کرده است، فرسنگ‌ها فاصله از عمل‌شان به ادعاها و سخنانشان دیده می‌شود.


منبع: آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)


​​