باندپهن

اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص اجرای بخش جدید شبکه ملی اینترنت و راه اندازی شبکه ملی سلامت و آموزش

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیوستن دو شبکه ملی سلامت و آموزش به شبکه ملی اطلاعات در راستای اجرایی شدن اهداف برنامه پنجم توسعه کشور و در هفته جاری خبر داد.
رضا تقی پور در گفتگو با مهر، اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات را تکلیفی قانونی مطابق برنامه پنجم توسعه کشور برشمرد و اظهار داشت: همزمان با آغاز ماه مهر، عملیات اجرایی فاز نخست این پروژه آغاز شده که برپایه آن و در راستای تفکیک اینترنت از اینترانت، ارتباط حدود 47 هزار دستگاه دولتی از شبکه اینترنت به شبکه ملی منتقل شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در حال گزارش گیری از اتصال تمامی دستگاهها و سازمانهای حاکمیتی به شبکه ملی اطلاعات و انتقال دیتاهای موجود این سازمانها از اینترنت به این شبکه ملی هستیم، خاطرنشان کرد: نتایج نهایی از اتصال دستگاهها و نهادهای اجرایی به شبکه ملی از طریق گزارش گیری استانها بزودی اعلام می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اتصال دو طرح دیگر به شبکه ملی اطلاعات را از دیگر اهداف پیش بینی شده در فاز نخست اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: براین اساس شبکه ملی سلامت و شبکه ملی آموزش با اتصال به شبکه ملی اطلاعات در هفته جاری آغاز به کار می کند.

تقی پور با بیان اینکه شبکه ملی سلامت و شبکه ملی آموزش هم اکنون به صورت آزمایشی راه اندازی شده است، افزود: بزودی و در هفته جاری فاز نخست شبکه ملی سلامت با اتصال بیش از 10 هزار نقطه بهداشتی درمانی به شبکه ملی اطلاعات عملیاتی می شود؛ در همین حال فاز نخست شبکه ملی مدارس که اتصال 44 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات را ممکن می کند نیز به بهره برداری می رسد.

به گزارش مهر، پیش بینی اختصاص پهنای باند برای اینترنت ملی با سرعت 16 مگابیتی برای بخش های مرکزی دستگاههای اجرایی و اتصال با سرعت 8 مگابیت بر ثانیه برای دستگاههای دولتی داخل استانها، پیاده سازی دیتاسنتر استانی و دیتاسنتر ملی و در نهایت به اشتراک گذاری اطلاعات دستگاهها و پیاده سازی خدمات دولت الکترونیک بر بستر شبکه ملی اطلاعات از دیگر برنامه های وزارت ارتباطات است که در فاز نخست اجرای این طرح و در سال جاری قرار است، عملیاتی شود.

همچنین چندی پیش علی حکیم جوادی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش بینی کرد که شبکه ملی اینترنت حداقل برای 15 درصد کاربران خانگی تا پایان امسال پیاده سازی شود چرا که به گفته وی به لحاظ اجرایی مشکلی در پیاده سازی شبکه ملی برای کاربران خانگی وجود ندارد و قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 درصد کاربران خانگی بتوانند از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند.


​​