فناوری اطلاعات

سيسكو: فروش تجهيزات‌مان به ايران را تحمل نمي‌كنيم

 

شركت آمريكايي سيسكو اعلام كرده است كه فروش تجهيزاتش به كشورهاي مشمول قوانين تحريم آمريكا را از اين پس تاب نخواهد آورد و با عاملان مستقيم و غيرمستقيم آن برخورد خواهد كرد.
به گزارش عصر ارتباط، به‌دنبال اتهام به دو شركت چيني هواوي و ZTE مبني بر فروش تجهيزات مايكروسافت، Hewlett-Packard، اوراكل، سيسكو، دل، جونيپر و سيمانتك به شركت مخابرات ايران، شركت‌هاي آمريكايي روابط‌شان با اين دو شركت را قطع كردند.

کمیته اطلاعات مجلس ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه پس از بررسي طولاني فعاليت‌هاي هواوي و ZTE، تصميم گرفته شده كه هرگونه روابط شركت‌هاي آمريكايي با اين دو تامين‌كننده چيني تجهيزات مخابراتي قطع شود.

در اين گزارش آمده است كه هرگونه فعاليت آتي با آن‌ها بايد از سوي رگولاتورها قطع شود و بدون اشاره صريح به وجود هر‌گونه مستندي مبني بر نقض قوانين تحريم از سوي اين چيني‌ها و رابطه‌شان با دولت چين و ارتش آن، ممنوعيت همكاري با آنها صادر شده است.

در ميان شركت‌هاي آمريكايي، سيسكو‌سيستمز، بزرگ‌ترين سازنده تجهيزات شبكه اعلام كرده است كه روابطش را با شركت چيني ZTE قطع مي‌كند.

به دنبال اتهامات به اين شركت چيني مبني بر فروش تجهيزات شبكه سيسكو به ايران و نقض قوانين تحريم عليه ايران، اين شركت آمريكايي تصميم گرفته روابط تجاري خود با ZTE متوقف كند. اين اتهامات درحالي است كه هواوي چندي پيش با انتشار گزارش 24 صفحه‌اي به دفاع از خود و معاملاتش با كشورهاي مشمول تحريم پرداخت.

بلومبرگ به نقل از جان ارنهاردت، سخنگوي سيسكوي كاليفرنيا نوشته است كه سيسكو از اين پس روابطي با ZTE نخواهد داشت.

شركت‌هاي ZTE و هواوي چين متهم هستند كه فرصت‌هايي را براي تامين تجهيزات آمريكايي سيسكو براي ايران فراهم كرده‌اند و قوانين آمريكايي تحريم عليه ايران را زير پا گذاشته‌اند.

رويترز نيز به نقل از جان چمبر، مدير ارشد اجرايي سيسكو گفته است كه اين شركت هيچ‌گونه فروش مستقيم و غيرمستقيم تجهيزاتش را به كشورهاي تحت تحريم آمريكا از جمله ايران تحمل نمي‌كند.

او افزوده است كه در صورت مشاهده هرگونه معامله تجهيزاتش و فروش آنها به كشورهاي تحريم شده با عاملان آن به سختي برخورد خواهد كرد و به آمريكا و متحدانش اطمينان داده است كه از اين پس هيچ‌كس شاهد چنين اقدامي نخواهد بود.

هواوي به همراه رقيب بومي خود يعني ZTE طي ماه‌هاي اخير با موشكافي و بررسي‌هاي دقيق از سوي اعضاي كنگره آمريكا به‌دليل معامله با ايران مواجه شده‌اند؛ كشوري كه موضوع تحريم‌هاي اقتصادي آمريكا است و ديگر كشورهاي خارجي نيز از همكاري تجاري با آن منع شده‌اند.

قانون‌گذاران آمريكايي سال گذشته از دپارتمان خزانه‌داري اين كشور خواستند فعاليت‌هاي هواوي و ZTE در ايران را بررسي كند و در اين ميان ZTE بيش از هواوي در كانون توجه قرار گرفت.

در ماه جولاي گذشته، بيش از ۱۲ قانون‌گذار آمريكايي نيز با امضاي نامه‌اي خطاب به تيموتي گيتنر، دبير خزانه‌داري آمريكا خواستار فوريت بررسي فروش و تامين تجهيزات براي شركت مخابرات ايران و فروش فناوري‌هاي آمريكايي ممنوع‌الفروش شده به ايران تحت قوانين تحريم‌هاي اخير عليه ايران از سوي ZTE شدند.

ظاهرا ZTE به‌دليل وجود برخي حفره‌هاي امنيتي در برخي محصولاتش كه در آمريكا فروخته مورد بررسي‌هاي دقيق قرار گرفت و لابه‌لاي آنها ماجراي امضاي قرارداد تامين نرم‌افزارهاي كامپيوتري و تجهيزات تحريمي ساخته شده توسط مايكروسافت، Hewlett-Packard، اوراكل، سيسكو، دل، جونيپر و سيمانتك به شركت مخابرات ايران مشخص شد.

طبق برآوردهای آماری، نوکیا زیمنس با ۲۷ درصد سهم از شبکه مخابراتی شرکت مخابرات ایران بیشترین سهم را نسبت به وندورهای دیگر رقیبان دارد و پس از آن هواوی با ۲۳ درصد، ZTE با ۲۲ درصد، اریکسون با ۱۰ درصد، آلکاتل ۹ درصد و دیگر وندورها ۹ درصد باقی‌مانده قرار دارند.

در‌حالی‌که برآوردهای صورت‌گرفته نشان می‌دهد شرکت چینی هواوی با سهم ۳۸ درصدی خود از شبکه ارتباطی ایرانسل بیشترین سهم را در این شبکه به‌دست آورده که پس از این شرکت، اریکسون با ۳۲ درصد و نوکیا- زیمنس با ۳۰ درصد تجهیزات در شبکه ایرانسل حضور دارند.

هواوی به‌خاطر مزایده‌ها و مناقصه‌هایی که اخیرا برای توسعه شبکه زیرساخت کشور برگزار شد، توانسته با کنار‌زدن رقیب آمریکایی خود، سهمش را از تجهیزات زیرساخت ارتباطی کشور به ۲۶ درصد برساند و سیسکو را با ۱۸ درصد به زیر بکشاند.

پس از آنها آلکاتل با ۱۸، نوکیا- زیمنس با ۱۲، ZTE با ۱۰، اریکسون با هفت و باقی شرکت‌ها با ۹ درصد قرار دارند.


​​