باندپهن ثابت

وزارت نیرو: گسترش الکترونیک مبین متعهد شده ظرفیت انتقال دیتا شبکه فیبر وزارت نیرو را به ۳.۲ ترابایت برساند

 

معاون وزیر در امور برق و انرژی با اشاره به وجود 16 هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری در کشور گفت: 200 – 300 کیلومتر از آن در دست اجراست و به زودی آماده می‌شود. در سراسر کشور فیبر نوری کشیده شده و برای فعال کردن آن از بخش خصوصی استفاده شده است.

به گزارش ایسنا، محمد بهزاد با اشاره به این که شرکت گسترش الکترونیک مبین متعهد شده ظرفیت انتقال دیتا از شبکه را به 3.2 ترابایت برساند، گفت: با استفاده از این ظرفیت تا سال آینده این سرمایه در اختیار کشور قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برای این طرح ملی از سرمایه داخلی استفاده شده است، گفت: با استفاده از ظرفیت مازاد شبکه فیبر نوری سهم مخابرات و ارتباطات مخصوصا در حوزه بین‌المللی مورد توجه قرار می‌گیرد.

نماینده‌ وزارت ارتباطات نیز با تاکید بر سرمایه‌گذاری وسیع توسط شرکت زیر ساخت گفت: ارتباط با دنیا از خلیج فارس به کانال سوئز و به اروپا متصل می‌شود.

از سوی دیگر طرح ارتباط بین بمبئی و چابهار مطرح است و می‌توان از این فرصت‌ها استفاده کرد. همچنین راه ارتباط بین عمان و فرانفکورت از ایران است.

مدیرعامل شرکت توانیر نیز با تاکید بر انتقال کل دیتاهای مورد نیاز از طریق شبکه فیبر نوری گفت: تا کنون از این شبکه فقط برای انتقال اطلاعات حوزه‌ نیرو استفاده می‌شد.

حائری با اشاره به این که با امضای این تفاهم‌نامه از 50 درصد ظرفیت مازاد شبکه فیبر نوری استفاده می‌شود، گفت: تا کنون تنها از 50 درصد ظرفیت شبکه فیبر نوری استفاده می‌شد.

وزیر نیرو نیز در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ سه جانبه حق بهره‌برداری از ظرفیت مازاد شبکه فیبر نوری با اشاره به اینکه این طرح به صورت دو فوریتی در دولت مطرح و به آن رای داده شد، گفت: اگر از این فرصت پیش آمده استفاده نکنیم، سایر کشورها این کار را انجام می‌دهند و فرصت از کشور ما گرفته می‌شود.

نامجو با درخواست از این که پروژه بهره‌برداری از ظرفیت مازاد شبکه فیبر نوری به سرعت دنبال شود، گفت: این موضوع پیگیری و بر آن نظارت می‌شود. انتظار می‌رود در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی استفاده از ظرفیت مازاد شبکه فیبر نوری به ثمر برسد.

وی با اشاره به ظرفیت هوشمندسازی شبکه برق و انتقال دیتا از آن طریق بر استفاده حداکثری از این ظرفیت‌ها تاکید کرد.


​​