جایی که اینترنت زندگی می‌کند

تصاویر دیده نشده از دیتا سنترهای گوگل

منبع: دنیای اقتصاد

 

گوگل یک پنجره مجازی به سوی دیتا سنترهای مرموز و پنهاني‌اش باز کرده است؛ اینجا مارپیچ‌هایی از جست‌وجوهای اینترنت کاربران جهان وجود دارند.

 

غول موتور جست‌وجوی اینترنتی جهان روز پنج‌شنبه گذشته اولین تصاویر از دیتا سنترهایش را در یک وب گالری به نام «جایی که اینترنت زندگی می‌کند»، منتشر کرده است. این تصاویر مربوط به هشت دیتاسنتر رنگی و هیجان‌انگیز گوگل در آمریکا، فنلاند و بلژیک است. تور مجازی به دیتاسنترهای جالب گوگل در ایالت کارولینای شمالی، در حال حاضر از طریق سرویس Street View این شرکت هم در دسترس است. در اینجا تصاویر جالب منتشر شده از دیتاسنترهای گوگل را می‌توانید ببینید:

1- در اتاق شبکه ما، روترها و سوئیچ‌ها امکان برقراری ارتباط میان دیتاسنترهایمان را فراهم می‌آورند. این شبکه فیبر نوری سایت‌های ما را با سرعتی بیش از 200 هزار برابر بیشتر از اتصال اینترنت‌های خانگی، متصل می‌کند.

 


2- «مایک بارهام» در حال عوض کردن یک مادربورد است. وقتی بخش‌هایی از یک سرور خراب می‌شوند و از کار می‌افتند، ما اول سعی می‌کنیم تا آنها را تعمیر کنیم. اگر این قطعات قابل تعمیر نباشند، ما آنها را به مواد اولیه مانند مس، پلاستیک و استیل تجزیه کرده و بازیافت می‌کنیم.

 


3- تانکرهای آب و برج‌های خنک‌کننده ما را مطمئن می‌کنند که دیتاسنترهایمان در طول شبانه‌روز همیشه خنک هستند.

 


4- این آنتن بزرگ سیگنال‌ها را از یونیت Access Services ما دریافت می‌کند. این یونیت‌ها در واقع فیبرهای نوری را به خانه‌های مسکونی کاربران در سرتاسر دنیا می‌برد.

 


5- هرکدام از رَک‌های یک سرور ما، چهار سوئیچ دارند که از طریق کابل‌های رنگی متفاوت متصل می‌شوند. ما رنگ این کابل‌ها را در تمام دیتا سنترمان حفظ کرده‌ایم تا در زمان ایجاد نقص فنی به راحتی بتوانیم بفهمیم که کدام یکی از کابل‌ها باید تعمیر یا جایگزین بشوند.

 


6- از بالای برج خنک‌کننده یک دیتاسنتر در دالاس در ایالت اورگون بخار بیرون می‌زند. این بخار آب، مه غلیظ و ساکنی را در هنگام غروب خورشید ایجاد می‌کنند.


​​