تلفن همراه

گاوها زایمان خود را با پیامک اعلام می‌کنند!

 

از این پس گاوها نیز می‌توانند زمان تولد گوساله‌هایشان را با ارسال پیامک به صاحبانشان خبر دهند.
 
به‌تازگی روشی توسط شرکت «فناوری‌هاي مدریا» ارائه شده که با استفاده از سیستم‌هاي ارتباطی، کشاورزان و دامداران به شکل خودکار از زمان زایمان دام خود مطلع مي‌شوند. این طرح با همکاری دویچه تلکام و شرکت فناوری‌هاي مدریا ارائه شده است. پنج هزار مزرعه در سراسر اروپا را به چنین سیستمی تجهیز کرده‌اند و به آنها سیم‌کارت‌هاي تلکوم داده شده است.
سیم‌کارت‌هاي تلکوم از سرویس ارتباطی جمع‌آوری اطلاعات M2M در اسطبل و فضایی که گاوها نگهداری مي‌شوند بهره مي‌برد. بر این اساس حسگرهای ویژه‌ای علائم حیاتی گاوها را بررسی کرده و اقدام به جمع‌آوری این اطلاعات مي‌کنند و به این ترتیب به سرعت پیامی برای کشاورزان ارسال مي‌کند.
فناوری ارتباطی M2M این امکان را برای کشاورزان فراهم مي‌کند که بدون حضور فیزیکی داخل اسطبل و نیز بدون اتلاف وقت بتوانند به سرعت و در زمان کوتاهی از زایمان گاوها باخبر شده و از تلف شدن دام‌ها جلوگیری کنند.
در نتیجه علاوه بر کاهش میزان فشار و استرس در شرایط اضطراری مي‌توان انتظار داشت که میزان تولیدمثل دام‌ها افزایش یابد.
بر اساس این گزارش، اطلاعات مربوط به دام‌ها فقط روی گوشی‌هاي تلفن همراه نمایش داده نمی شود، بلکه کشاورزان مي‌توانند اطلاعات حیاتی گاوها را روی پلت‌فرم اینترنتی سرویس‌هاي مدریا بررسی کنند.
از سوی دیگر اگر شبکه تلکوم در دسترس نباشد، این سیم‌کارت‌ها به شکل خودکار بهترین شبکه در دسترس را انتخاب کرده و روی آن سوئیچ مي‌کنند تا کشاورزان به اطلاعات مربوط به دام‌ها در موقع مناسب دسترسی پیدا كنند. 

​​