امنیت

تاکید سازمان ملل بر ضرورت نظارت و کنترل بیشتر کاربران اینترنت برای مبارزه با تروریسم

 

سازمان ملل متحد اعلام کرد که برای کمک به تحقیقات و پیگیری درباره تروریسم نظارتهای بیشتری باید روی کاربران اینترنتی صورت بگیرد.
به گزارش مهر، براساس گزارش منتشر شده توسط دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل، فقدان چارچوب مورد توافق بین المللی برای حفاظت اطلاعات مشکلی برای شبکه های WiFi باز در فرودگاه ها، رستورانها و کتابخانه ها است.
 
این گزارش می افزاید: تروریسمها به طور فزاینده ای به استفاده از شبکه های اجتماعی چون فیس بوک، تویتر و یوتیوب و دراپ باکس روی آورده اند تا تبلیغات خود را گسترش دهند.
 
یوری فدوتوف مدیر اجرایی این دفتر در سازمان ملل، تروریستهای بالقوه از فناوری ارتباطات پیش رفته استفاده می کنند و اغلب برای برقراری ارتباط با مخاطب خود در سطح بین الملل به اینترنت روی می آورند تا از گمنامی نسبی برخوردار شده و برای این ارتباط هزینه های اندکی پرداخت کنند.
 
براساس این گزارش، یکی از مشکلات مهمی که در مقابل تمام سازمانهای اجرای قانون وجود دارد فقدان یک توافق بین المللی برای حفاظت اطلاعات آی اس پی ها (رساننده های خدمات اینترنتی) است.
 
اروپا اخیرا به یک قانون لازم الاجرای حفاظت اطلاعات رسیده است اما ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها از این قانون تبعیت نمی کنند.
 
از سوی دیگر برخی گروه ها از تصویب و یا پیشنهاد چنین قوانینی انتقاد کرده اند.
 
سازمان ملل اعلام کرده است که حفظ رکورد ارتباطات از طریق اینترنت چون اطلاعات رد و بدل شده در تالارهای گفتگو و خدمات پیام رسانی فوری و تماسهای اینترنتی می تواند گام مطلوبی در این رابطه باشد.
 
دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در سال 1997 با عنوان دفتر کنترل مواد مخدر و پیشگیری از جرایم تأسیس شد و عضو گروه توسعه سازمان ملل است که در سال 2002 تغییر نام داد.

​​