باندپهن

زمین جدیدی بازی برای اخوان

اساسنامه مركز ملي فضاي مجازي منتشر شد

shoraye alie fazaye majazi.jpg

تاسيس شوراي عالي فضاي مجازي و در زيرمجموعه آن، مركز ملي فضاي مجازي با حكم مقام معظم رهبري علاوه بر ذات حاكميتي خود، در اساسنامه‌اي كه به تصويب رسانده، زمينه جديدي از قدرت‌نمايي براي رهبري بازار فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور به تصوير كشيده است.

به گزارش عصر ارتباط، در اساسنامه تازه تصويب‌شده مركز ملي فضاي مجازي، به مهدي اخوان بهابادي اجازه داده شده تا قلمروي فعاليت‌هايش را توسعه دهد، به‌طوري‌كه اين مركز مي‌تواند به تعداد موردنياز موسسات و سازمان‌هاي تابعه ايجاد كند و نرخ‌گذاري براي خدمات فضاي مجازي و تعيين مجازات براي بهره‌برداري غيرمجاز برعهده اين شورا گذاشته شده است.
 
نرخ‌گذاري موضوعي است كه مدعيان ديگري نيز دارد كه در سال‌هاي اخير موجب كشمكش ميان شوراي رقابت و كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات شده است.
 
همچنين در ماده 5 اساسنامه مركز كه در ششمين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي تصويب شده و به تصويب دبير هيئت دولت نيز رسيده و براي اجرا ابلاغ شده، آمده است كه اين مركز مي‌تواند به تعداد مورد نياز موسسات و سازمان‌هاي تابعه ايجاد كند.
 
ايجاد موسسه و سازمان‌هاي تابعه به تعداد مورد نياز از سوي اين شورا درحالي است كه نهادهاي موازي زيادي در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور مشغول به كارند و از ابتداي تشكيل شوراي عالي فضاي مجازي قرار بود از پتانسيل‌هاي آنها براي پيشبرد اهداف شورا استفاده شود يا براي تمركز فعاليت‌هايشان تجميع شوند.
 
اساسنامه اين مركز در 14 ماده و 4 تبصره تصويب شده تا اشراف كامل و به‌روز نسبت به فضاي مجازي در سطح داخلي و جهاني و تصميم‌گيري نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه كشور با اين موضوع از حيث سخت‌افزاري، نرم‌افزاري و محتوايي در چارچوب مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي و نظارت بر اجراي دقيق تصميمات در همه سطوح تحقق يابد.
 
اجراي فرامين مركز لازم‌الاجرا است
 
اين مركز در چارچوب مصوبات شوراي عالي فصاي مجازي، بالاترين سطح حاكميتي را در ميان تمامي دستگاه‌هاي كشور در حوزه فضاي مجازي دارد و تمامي دستگاه‌هاي كشور موظف به همكاري همه‌جانبه با مركز هستند. نظارت بر اجراي دقيق تصميمات شوراي عالي در همه سطوح توسط مركز صورت مي‌گيرد و تصميمات مركز ملي، در چارچوب مصوبات شوراي عالي، براي تمامي دستگاه‌هاي كشور لازم‌الاجرا بوده و تخطي از آن تخلف محسوب مي‌شود.
 
اخوان در تصويب اين اساسنامه، اهداف عالي و ملي را در سياست‌هاي مركز ملي فضاي مجازي گنجانده است و همچون بقيه اسناد و نقشه‌هاي راه تدوين‌شده براي فاواي كشور در اين سال‌ها، حمله‌هاي سايبري و محتواي بومي در كانون توجهات اين مركز نيز قرار دارد.
 
مواجهه فعال و مبتكرانه با فضاي مجازي در سطح ملي و جهاني و توسعه آن به ميزان آمادگي قطعي نظام از نظر فني و محتوايي براي استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهديدات آن، به حداقل رساندن اتكاي كشور به كشورهاي ديگر در استفاده از فضاي مجازي و توابع آن در عرصه‌هاي فني، جذاب‌سازي و غني‌سازي محتوا و خدمات بومي جهت پاسخگويي حداكثري به نيازهاي داخلي، آموزش عمومي و فرهنگ‌سازي در جهت بالابردن سواد اينترنتي، هوشيارسازي مردم در مورد مخاطرات فضاي مجازي و انگيزه دادن به مردم براي مقابله با مخاطران آن در زندگي فردي و اجتماعي، مقدم داشتن محتوا نسبت به زيرساخت‌ها، قالب‌ها و خدمات اينترنتي و سرمايه‌گذاري بالا و مستمر در زمينه توليد وسيع و زاينده محتواي جذاب و ساماندهي تبادل اطلاعات با شبكه جهاني در دستور كار اين مركز قرار گرفته است.
 
همچنين فراهم‌آوردن شرايط لازم براي دستيابي فضاي مجازي كشور به بالاترين سطح از امنيت و سلامت براي آحاد مردم، نظام و تمامي نقش‌آفرينان اين عرصه، درنظر گرفتن شرايط جنگ فرهنگي و به تبع آن، حاكم كردن روحيه جهادي و گسترش تعامل و هم‌افزايي بين تمامي دستگاه‌ها و نيروهاي مردمي در عالي‌ترين سطح از هماهنگي و انسجام، ايجاد آمادگي لازم در عالي‌ترين سطح به‌منظور صيانت از زيرساخت‌هاي حياتي در برابر حملات اينترنتي و دفاع مناسب در برابر هرگونه حمله، استفاده حداكثري از فضاي مجازي به‌منظور ارتباط و همكاري وسيع و هدفمند با ملت‌ها به‌خصوص ملل مسلمان در جهت ترويج و تحقق گفتمام انقلاب اسلامي و حضور قوي و هدفمند نظام در مجامع و سازمان‌هاي جهاني و ايجاد ائتلاف‌هاي قوي مركب از ملت‌ها و دولت‌ها در جهت كاهش حاكميت قدرت‌هاي بزرگ در عرصه اينترنت و به‌وجود آمدن بستر عادلانه و اخلاقي براي استفاده از اين ابزار توسط همه ملت‌ها و دولت‌ها و همچنين تامين حقوق ملت ايران در اين عرصه از ديگر اهدافي است كه اين مركز در اساسنامه خود گنجانده است.
 
سكان‌دار دفاع مجازي
 
نظارت و ارزيابي در همه ابعاد فضاي مجازي كشور در چارچوب طرح مصوب شوراي عالي فضاي مجازي، تقسيم كار ملي، هماهنگي و هم‌افزايي در فضاي مجازي كشور در همه ابعاد، پايش و رصد نظام‌مند و مستمر فرصت‌ها و تهديدهاي فضاي مجازي براي كشور، برنامه‌ريزي براي حضور قوي و مستمر در مجامع جهاني مرتبط با فضاي مجازي به منظور صيانت از حقوق و منافع ملي، به دست‌گيري ابتكار عمل و گسترش تعاملات ميان دولت‌هاي همسو در جهت سالم و امن‌سازي فضاي مجازي و امكان بهره‌گيري همه كشورها از اين فضا براساس حاكميت ملي و عدالت در چارچوب مصوبات شوراي عالي در ماده سوم وظايف و اختيارات اين مركز گنجانده شده است.
 
اخوان كه اين روزها به يكي از سكان‌داران نهادهاي دفاعي نيز تبديل شده است، قرار است مديريت تشخيص حملات سايبري به كشور و همچنين دفاع از زيرساخت‌هاي حياتي در برابر حملات سايبري را نيز برعهده داشته باشد و مطالعات راهبردي و آينده‌پژوهي مستمري در جهت مواجهه عالمانه و پيشتاز با تحولات فضاي مجازي ايران و جهان انجام دهد.
 
تدوين نقشه جامع توسعه فاوا، برنامه‌هاي پنج‌ساله توسعه فضاي مجازي و تعيين اولويت‌هاي علمي و فناوري فضاي مجازي كه بارها طي سال‌هاي گذشته به تناوب از سوي دستگاه‌هاي مختلف فعال در عرصه ICT نوشته شده، نيز بايد بار ديگر توسط اين مركز نگاشته شود.
 
مقرر شده اين مركز تسهيم و توزيع بودجه طرح‌هاي كلان يا فرادستگاهي مصوب شوراي عالي از طريق ابلاغ اعتبار يا ساير روش‌هاي مصوب شوراي عالي يا قوانين كشور و تهيه و تدوين بودجه طرح‌هاي كلان و فرادستگاهي مصوب مركز و تسهيم و توزيع آن ميان دستگاه‌ها و بخش‌هاي مربوط را نيز برعهده داشته باشد و انجام همه اين وظايف با اوليت استفاده حداكثري از ظرفيت‌هاي دستگاه‌هاي كشور است.
 
سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي كلان، نظام‌سازي، نظارت و ارزيابي، سازماندهي و نظام‌مندسازي تمامي ابعاد فني، محتوايي و خدماتي در فضاي مجازي كشور، تقسيم كار ملي، هماهنگي و هم‌افزايي در فضاي مجازي كشور در همه ابعاد اعم از فني، امنيتي، علمي، محتوايي، اقتصادي، بازرگاني، حقوقي، انتظامي، دفاعي و غيره و همچنين نظارت و كنترل مستمر روي عمكرد دستگاه‌ها و بخش مردمي در اين زمينه، پايش و رصد عالمانه، نظام‌مند و مستمر فرصت‌ها و تهديدهاي فضاي مجازي براي كشور و تدابير لازم براي مواجهه به‌موقع و مبتكرانه با آن‌ها در ذيل وظايف دبيرخانه اين مركز گنجانده شده است.
 
قدرت نرم توليد مي‌كند
 
برنامه‌ريزي كلان براي شناسايي و فعال‌سازي ظرفيت‌هاي داخلي به‌منظور توليد قدرت نرم و همچنين مواجهه قوي با فرصت‌ها و تهديدهاي نرم در فضاي مجازي كشور در جهت گسترش و تعميق اسلام ناب محمدي و گفتمان انقلاب اسلامي، برنامه‌ريزي براي گسترش هدفمند ارتباطات و همكاري‌هاي جهاني با ملت‌ها، اعم از نخبگان و توده مردم، از طريق فضاي مجازي در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامي، طراحي و ساماندهي مشاركت وسيع و هدفمند كاربران و تشكل‌ها و موسسات مردمي براي توليد محتوا و خدمات‌دهي فعال در فضاي مجازي كشور و تشويف و ترغيب مستمر بخش خصوصي براي ورود حساب شده به فضاي مجازي كشور به‌منظور افزايش خدمات‌رساني به مردم، گسترش بازار كسب و كار و اشتغال‌زايي در كشور را نيز اين مركز برعهده دارد.
 
مركز ملي فضاي مجازي بررسي و تصويب طرح‌هاي كلان مرتبط با فضاي مجازي كشور نظير شبكه ملي اطلاعات و همچنين IPTV و IP Media و نظارت مستمر روي آنها را نيز برعهده دارد و به دليل همين اشاره در اين اساسنامه عزم جديدي در كشور براي عرضه خدمات تلويزيوني بر بستر اينترنت سر گرفته است.
 
طراحي، ساماندهي و نظام‌مندسازي پالايش محتواي فضاي مجازي كشور و نظارت دائمي روي آن، ساماندهي امنيت فضاي مجازي كشور در شرايط عادي و بحراني و همچنين تهيه و تصويب ضوابط، آیين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي مورد نياز در اين عرصه و نظارت مستمر بر حسن اجراي آنها، پيشنهاد سياست‌هاي كلي نظام، برنامه‌هاي پنج‌ساله توسعه و خلأها و نقص‌هاي قانوني در ارتباط با فضاي مجازي كشور، تهيه و تصويب ضوابط و آیين‌نامه‌هاي اجرايي لازم در فضاي مجازي و نظارت بر حسن اجراي آنها، تهيه و تصويب ضوابط و آیين‌نامه‌هاي اجرايي لازم در فضاي مجازي و نظارت بر حسن اجراي آنها، تهيه و تصويب ضوابط و آیين‌نامه‌هاي اجرايي لازم در فضاي مجازي و نظارت بر حسن اجراي آنها، برنامه‌ريزي براي حضور قوي و مستمر در مجامع جهاني مرتبط با فضاي مجازي به منظور صيانت از حقوق و منافع ملي، به دست‌گرفتن ابتكار عمل و گسترش تعاملات ميان دولت‌هاي همسو در جهت سلام و امن‌سازي فضاي مجازي و امكان بهره‌گيري همه كشورها از اين فضا براساس حاكميت ملي و عدالت را نيز اخوان در اساسنامه اين مركز در حيطه وظايف خود گنجانده است.
 
تشخيص حملات سايبري به كشور و همچنين دفاع از زيرساخت‌هاي حياتي در برابر حملات سايبري از داخل و خارج كشور نيز بر عهده اين مركز قرار داده شده و ظاهرا قرار است اين مركز به‌عنوان يكي از نهادهاي دفاعي نيز عمل كند.
 
تصويب رديف بودجه مجزا براي مركز
 
اين مركز در زمان تاسيس از سه كميسيون عالي تنظيم مقررات فضاي مجازي كشور، ارتقاي توليد محتواي فضاي مجازي كشور و امنيت فضاي مجازي كشور برخوردار است و به‌منظور تحقق‌بخشيدن به بخشي از اهداف و وظايف مركز و همچنين اعمال بخشي از وظايف نظارتي مركز، پژوهشگاه فضاي مجازي به‌عنوان يك نهاد تابعه مركز تشكيل مي‌شود.
 
منابع مالي آن نيز شامل اعتبارات مصوب در بودجه كل كشور، درآمدهاي اختصاصي و هدايا و كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي دريافتي از اشخاص حقيقي و حقوقي است. البته اعتبارات موردنياز مركز و طرح‌هاي مصوبه شوراي عالي در سال اول تاسيس، از طرف رئيس جمهور اختصاص مي‌يابد و قرار است در سال‌هاي بعد با همكاري دولت و مجلس در رديف مجزايي به نام مركز، در بودجه كل كشور تصويب و تخصيص ‌يابد.

​​