باندپهن

صدور مجوز پایلوت‌ خدمات چندرسانه‌‏ای باند وسیع از سوی مرکز ملی فضای مجازی

 

عضو شورای عالی فضای مجازی در نشست پایانی همایش ملی "خدمات چندرسانه‌ای باند وسیع، از سیاست‌گذاری تا اجرا" گفت: انحصار باید در سیاستگذاری انجام شود و نه در ارائه خدمات، چراکه باید سیاستگذاری متمرکز باشد تا سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی سردرگم نشود، اما رقابت در اجرا باعث رشد خدمات خواهد شد.
 
به گزارش ایسنا، شاهمیرزایی با اشاره به این که طبق آمارهای اعلام شده جهانی تا سال 2014 در حدود 50 درصد از کل سایت‌های دنیا به روی لایه CDN منتقل می‌شود، گفت: تاکنون فعالیت بخش خصوصی در حوزه ارائه خدمات به صورت فروش اینترنت بوده است که این روند باید تغییر کند. با استفاده از CDN، مبنا و معماری ارائه خدمات تغییر کرده و از پهنای باند به ترافیک مصرفی کاربران تبدیل خواهد شد.
 
او در بخش دیگری از سخنان خود بحث استاندارد و انتخاب فناوری مناسب از سوی شرکت‌ها برای خدمات چندرسانه‌‏ای باند وسیع (BMS) را مهم دانست و افزود: البته بحث انتخاب فناوری متناسب با نیازها نیز از مباحث مهم است و در این انتخاب باید در نظر گرفت که چه فناوری‌هایی در چه حدی قابلیت توسعه دارند و اصولا به همین دلیل است که پایلوت اجرا میشود و مرکز ملی فضای مجازی هم صدور مجوز پایلوت‌ها را با سخت‌گیری کمتری انجام خواهد داد.
 
شاهمیرزایی با بیان اینکه با تشکیل کمیسیون عالی تنظیم مقررات دیگر شاهد ناهماهنگی و تعلل در مجوزدهی نخواهیم بود، افزود: دستور رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی فضای مجازی یک سرمایه کلان در اختیار ماست که باید از آن برای توسعه فضای مجازی کشور بهره ببریم.
 
وی با اشاره به مجوزدهی همگرا در شورای مجازی بیان کرد: خوشبختانه دستاوردهای خوبی در چهار ماه تشکیل شورای عالی فضای مجازی به دست آمده است که یکی از مهمترین آنها همین تشکیل کمیسیون‌های عالی در ذیل مرکز ملی فضای مجازی است که موانع توسعه خدمات و ارائه مجوزها از نهادهای مختلف را از بین می برد.
 
او ادامه داد: مثلاً در کمیسیون تنظیم مقررات همه نهادهای امنیتی و فرهنگی هم که به نوعی در تصمیم سازی این حوزه مشارکت دارند، حضور دارند تا پس از مجوزدهی شاهد منع یا تعلل فعالیت بخش خصوصی برای ارائه سرویس‌ها به علت ناهماهنگی بخش‌های مختلف فرهنگی و امنیتی نباشیم. در حال حاضر یکی از مهمترین مباحث تجاری سازی این خدمات بحث مجوزدهی به آن است. این در حالی است که در پیوست حکم مقام معظم رهبری که اولویت‌های شورا را معین کرده اند، لزوم تعیین تکلیف شورای عالی فضای مجازی برای خدمات چندرسانه‌ای باند وسیع با همه نام‌هایی که تاکنون در کشور از آن یاد شده مثل IPTV، IP-Media و حتی برخی پروژه‌ها مثل شبکه ملی اطلاعات خواسته شده است.
 
او بیان این مطلب که در توسعه خدمات چندرسانه‌ای باند وسیع (BMS) در کشور عقب هستیم، گفت: متاسفانه با تاخیرهای صورت گرفته در توسعه این خدمات در وضعیت خوبی حداقل نسبت به کشورهای دیگر قرار نداریم. اگر میخواستیم بر طبق میانگین منطقه این خدمات را در کشور ارائه کنیم، باید حدود 600 هزار مشترک در سال گذشته بودیم که فکر می کنم امسال با توجه به رشد این خدمات در دنیا باید به 800 هزار مشترک برسیم.
 
عضو شورای عالی فضای مجازی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در حال حاضر بیش از 2 میلیون کاربر ADSL داریم که با تعویض و افزایش ظرفیت پورت‌ها میتوانیم این خدمات را به مردم ارائه کنیم.

​​