باندپهن ثابت

یادداشت

خيـز بلنـد براي عرضه باند پهن

 

فاطمه ملكي - عصر ارتباط : هفته گذشته شلوغ‌ترين و پرخبرترين روزهاي سال براي اهالي ICT كشور بود؛ هفته‌اي كه در آن علاوه بر تصويب بيانيه تهران در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات براي كشورهاي عضو سازمان همكاري‌هاي اقتصادي، برگزاري نمايشگاه تله‌كام هم بيانگر محور فعاليت‌هاي آتي عرصه فاواي كشور بود.
 
آنچه در اجلاس اكو تصويب شد و آن چيزهايي كه در سيزدهمين نمايشگاه تله‌كام به نمايش گذاشته شد، حاكي از خيزش بلند كشور براي افزايش دسترسي به باند پهن پرسرعت بود.
 
دو اپراتور قديمي تلفن همراه كشور خود را براي واگذاري باند پهن پرسرعت با استفاده از خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه آماده مي‌كنند. اپراتورهاي وايمكس كشور رقابت را براي كسب سهم بيشتر از بازار اينترنت پرسرعت بي‌سيم به‌رغم ركود فناوري وايمكس در دنيا حداقل براي نجات سرمايه‌گذاري اوليه‌شان در پيش گرفته‌اند.
 
سومين اپراتور تلفن همراه كشور براي به دست آوردن سهمي از بازار بزرگ تلفن همراه كشور بر ارائه خدمات باند وسيع بر بستر 3G تمركز كرده است و در اين ميان با دريافت مجوز افزايش دوره انحصار خود به رقيبانش فخر مي‌فروشد.
 
حضور اپراتور چهارم نيز در اين نمايشگاه مهر تاييدي بر ورود فيبر نوري به‌عنوان بستر دسترسي بود كه با آغاز به كارش شايد تحول عظيمي در عرصه دسترسي به وقوع بپيوندد. دسترسي كه البته به‌رغم محدوديت‌هايش خبر خوبي براي افزايش ضريب نفوذ باند پهن در كشور و ارائه خدمات متنوع روي آن محسوب مي‌شود.
 
توسعه واگذاري باند پهن در دنيا با مهاجرت به LTE آغاز شده است و در ايران هنوز روي پاشنه توسعه يا عدم توسعه 3G مي‌چرخد، اما تكاپوي هفته گذشته حاكي از خبرهاي خوشي براي توسعه باند پهن در كشور بود.

 


​​