باندپهن

موافقت کمیسیون تنظیم مقررات با تمدید اعتبار تعرفه‌های وایمکس

 

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با درخواست تمدید تاریخ اعتبار تعرفه‌های مصوب ارائه خدمات اینترنتی مبتنی بر فناوری WiMAX پس از بررسی، موافقت کرد.
 
به گزارش ایسنا، موضوع درخواست تمدید تاریخ تعرفه‌های مصوب ارائه خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری WiMAX با توجه به بند 7ماده 1-3 بخش الف مصوبات جلسه شماره 87 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را بررسی و ضمن موافقت با تمدید تاریخ اعتبار تعرفه‌ها تا پایان سال 1391 مقرر شد سازمان نسبت به بررسی بازار و ارائه پیشنهاد تعرفه‌های جدید تا پایان سال 1391اقدام کند.
 
تکنولوژی وایمکس و استانداردهای آن با هدف انتقال اطلاعات به‌ صورت بی‌سیم و ارزان قیمت طراحی و به بازار معرفی شد.
 
این تکنولوژی از لحاظ کاربری شباهت‌های زیادی به Wi-Fi دارد با این تفاوت که منطقه تحت پوشش و سرعت انتقال اطلاعات بیشتری را پشتیبانی می‌کند. توسعه و گسترش فناوری وایمکس توسط گروهی تحت عنوان WiMAX Forum صورت می‌گیرد. این گروه وایمکس را به‌عنوان یک فن‌آوری استاندارد که قابلیت نقل و انتقال اطلاعات و دسترسی به پهنای باند بی‌سیم در مقیاس وسیع دارد و می‌تواند جایگزین اتصال کابلی و DSL گردد، تعریف کرده است.
 
به بیان دیگر وایمکس امکان ارتباط بی‌سیم را برای کاربران فراهم می‌کند. از تکنولوژی وایمکس به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سرعت ارتباطات مخابراتی و شبکه‌ای در مناطقی که از نظر اقتصادی با مشکل روبرو هستند استفاده می‌شود. در حال حاضر این فن‌آوری به‌عنوان گزینه ارزانتر نسبت به دیگر گزینه‌های موجود ارتباطی در کشورهای در حال توسعه، به منظور راه‌اندازی شبکه‌های اینترنت پرسرعت مطرح شده است.
 
در حال حاضر وایمکس مبین نت و اپراتور ایرانسل ارائه و پوشش وایمکس در کشور را برعهده دارند.

​​