باندپهن ثابت

سرنوشت قدیمی‌ترین کابل اینترنت کشور در ابهام

 

Thumbnail image for internet.jpg

کابل جاسک که از آن به عنوان اولین و قدیمی‌ترین کابل اینترنتی کشور یاد می شود، به گفته مسوولان عمر مفید خود را طی کرده است.
 
به گزارش ایسنا، طی سال‌های گذشته این کابل بارها قطع شده و هر بار برای وصل مجدد مفصل جدیدی به آن اضافه شده که این مفاصل درنهایت موجب کاهش طول این کابل شده‌اند.
 
به دنبال اتصال این مفاصل طول این کابل کمی کاهش یافته و در نتیجه ارتفاع آن از کف دریا افزایش یافته است. به همین دلیل در موارد متعدد ممکن است زمان لنگر انداختن کشتی‌ها این کابل صدمه ببیند. در نتیجه تمام این موارد و در شرایطی که مدتی است در کشور درگاه‌های متعدد دیگری نیز راه‌اندازی شده، مسوولان تصمیم به تخلیه این کابل گرفته‌اند.
 
مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت درباره‌ی وضعیت این کابل به ایسنا گفت: به احتمال زیاد این کابل جمع نخواهد شد و اصلاحاتی در آن صورت گرفته و نوسازی می‌شود.
 
حسن کریمی در عین حال اظهار کرد: با توجه به این‌که این مسیر میان ایران و امارات مشترک است، لازم است در ارتباط با آن به توافق برسیم.
 
وی ادامه داد: ممکن است که بخش‌هایی که تعداد مفاصل در آنها بالا است را تغییر دهیم، اما در مجموع اگر بر سر قیمت و وظایف با طرف اماراتی به توافق برسیم، این مسیر فعالیت خود را ادامه خواهد داد.
 
به گزارش ایسنا، گفته می‌شود در حال حاضر تنها STM1 4 از ظرفیت STM1 467 کشور از طریق این درگاه تامین می‌شود.

 


​​