فناوری اطلاعات

دبير انجمن ISPها: فرآیند تعرفه‌گذاری در حوزه ICT ناکارآمد است

 

دبير انجمن شركت هاي اينترنتي كشور ضمن انتقاد از افزايش تعرفه‌هاي اينترنتي خاطر نشان كرد: افزایش غیر اصولی قیمت پهنای باند منجر به کاهش کیفی خدمات دسترسی به اینترنت خواهد گردید .  
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مهندس عليرضا علمي  دبیر و نائب رییس انجمن شرکتهای اینترنتی ایران با بيان اين مطلب  اظهار داشت : " فرآیند تعرفه گذاری آنهم در عرصه خدمات تخصصی مهندسی توسط اپراتورها با اختیارات انحصاری در سطح جهان سیر ، قوانین و مقررات خاصی دارد . زیرا که تغییرا ت غیر کارشناسی یا سلیقه ای  تعرفه ها در سطح ملی میتواند عوارض زیانبار و غیر قابل جبرانی را متوجه بخشهایی از صاحبان صنایع ، فعالان اقتصادی  و نهایتا" عموم مردم نملید  و شاید اهداف پیدا و پنهان آن در سالهای بعد و پس از بازنشستگی دستا ندر کاران آن بر اهل فن مشخص و نمایان گردد .
 علمی با بیان اینکه عدم وجود سیستم نطارتی تخصصی موثر و ساختار ناکارآمد اجرایی در این عرصه خصوصا" ترکیب نهاد قانون گذار بخشی باعث شده تعرفه منابع ملی به شکل سلیقه ای و بصورت غیر شفاف تعیین گردد .
وی با بیان اینکه چه دلیلی دارد که تعرفه ارتباطات بین الملل که مشتری و خریدار عمده و جزء آن فعالان بخش خصوصی و آحاد مردم و کاربران هستند بدون هیچ مشورت با شرکتهای فعال در این عرصه و در پشت درهای بسته تعیین گردد . این شیوه تعرفه گذاری به معنی دور زدن تمامی مراجع تصمیم گیر اقتصادی کشور است . به چه علت هر پیشنهادی بدون کمترین بررسی در کمیسیون تنظیم مقررات به تصویب میرسد .
دبیر انجمن شرکتهای اینترنتی ایران در ادامه اظهار داشت : قیمت تقریبی یک STM1   در آنسوی مرزهای مخابراتی کمتر از پنجهزار دلار برآورد میگردد که تا پیش از این به مبلغ سی و دو میلیون تومان در داخل کشور به شرکتهای خصوصی و توزیع کننده پهنای باند فروخته میشد . مسئولین مربوطه علت این گرانفروشی را آنهم در زمان دلار هزار تومانی هزینه های جاری  سیستم  انتقال عنوان مینمودند . جالب اینجاست  که همین آقایان در جلسات کارشناسی  تعیین تعرفه  دو صفر بین الملل  و در پاسخ به اعتراضات نمایندگان شرکتهای تلفن اینترنتی برای همین کانالهای انتقال قیمت و هزینه ای در نظر نمیگرفتند و اظهار میداشتند که این خدمات برای زیر ساخت مجانی می ا فتد .
 
علمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تبعات این افزایش قیمت در بازار اینترنت پر سرعت یاداور میشود : شاید شرکتهای ارائه دهنده خدمات بدلیل رقابتی که وجود دارد ، افزایش قابل توجهی در تعرفه های خود اعمال نکنند ولی مطمئن باشید نا خواسته سرعت و شاخصهای کیفی متاثر خواهد گردید .
وی در پایان از نخبگان و کارشناسان این عرصه درخواست نمود حال که فرصتی در جهت ایجاد تغییراتی ساختاری در وزارت ارتباطات فراهم آمده با ارائه راه کارها و نقطه نظرات کارشناسی خود در اصلاح  فرآیند تعرفه گذاری و باز نمودن فضا از حلقه ای بسته تصمیم سازان اصلی این امر را یاری رسانند چرا که تعرفه گذاری در عمل ورود به حوزه اقتصاد و در ارتباط مستقیم با اصول رقابت و کسب و کار فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع است و خصوصا" پس از ابلاغ سیاستهای اجرایی اصل 44 و خصوصی ساریها حضور و نظارت نهادهای فرابخشی بر این فرآیندها امری ضروری مینماید .

​​