تلفن همراه

بعد از ۱۴ سال سامسونگ به سلطنت نوکیا بر بازار موبایل پایان بخشید

 

نتایج اولیه حاصل از بررسی‌های جدید مرکز تحقیقاتی IHS iSuppli تعداد کل گوشی‌های وارد شده به بازار جهانی در سال 2012 میلادی را مشخص کرد و در پایان همان‌طور که از قبل هم مشخص بود، سامسونگ بیشترین تعداد گوشی را وارد بازار جهانی کرد تا بالاخره بر حاکمیت چندین ساله نوکیا بر این بازار خاتمه دهد.
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این نخستین باری است که پس از 14 سال متوالی نوکیا بزرگترین تولیدکننده تلفن‌همراه در جهان محسوب نمی‌شود و در رتبه دوم این لیست ایستاده است تا شرکت اپل رتبه سوم را به خود اختصاص دهد.
 
مرکز  iSuppli پیش‌بینی کرده است که در سال 2012 میلادی 29 درصد تلفن‌های همراه که وارد بازار جهانی شدند را سامسونگ تولید کرده است. این رقم رشد 5 درصدی سهم سامسونگ از بازار جهانی تلفن‌همراه در سال 2011 میلادی را نشان می‌دهد. در سال 2011 میلادی نوکیا صاحب 30 درصد این بازار بود که این رقم در سال جاری به 24 درصد رسیده است.
 
اپل در این بازار رتبه سوم را با 10 درصد از آن خود کرده است که که این رقم رشد 3 درصدی سهم آن از بازار جهانی تلفن‌همراه را نشان می‌دهد.
 
اگر بخواهیم این بازار را فقط در بخش گوشی‌های هوشمند بررسی کنیم باز هم سامسونگ اول خواهد بود و اپل در رتبه دوم قرار خواهد گرفت که سهم این دو شرکت از بازار یاد شده به‌ترتیب 28 و 20 درصد است. مرکز iSuppli اعلام کرده است که در سال 2012 میزان صادارت گوشی‌های هوشمند به بازار جهانی نسبت به سال قبل رشد 36 درصدی داشته است.

​​