تلفن همراه

مديركل برنامه‌ريزي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز

جريمه يك تا 5 برابری براي بدون شبنم‌ها

منبع: ایسنا

 

از زمان انتشار خبر ممنوعيت ورود برخي از كالاهاي گروه كامپيوتر و ديجيتال و در كل ايجاد محدوديت‌هاي وارداتي در اين زمينه اين سوال نزد خريداران و همچنين كاربران پيش آمده است كه در صورت تداوم اجراي چنين تصميمي، وضعيت بازار به چه صورت در خواهد آمد و واردكنندگان و تامين‌كنندگان كالا، كالاهاي موردنظر را از چه طريقي وارد بازار خواهند كرد؟
 
گروهي از كارشناسان و همچنين اكثريت فعالان بازار كه به رشد قاچاق در بازار اين كالاها معتقدند مي‌گويند، قطعا در صورت بروز چنين اتفاقي نمي‌توان جلوي قاچاق را گرفت و دوباره ما با معضل قديمي قاچاق كه به‌تازگي شاهد كمرنگ شدن آن بوديم مواجه مي‌شويم.
به گفته كسبه بازار وقتي بازار به كالا نياز دارد ما ناچاريم از هر طريقي شده كالا را وارد بازار كنيم. يكي از كسبه بازار هم در اين باره مي‌گويد: مگر تا قبل از اجراي اين طرح ما چه كار مي‌كرديم؟ قبلا كالاهايي را كه ورود آنها از سوي توليدكنندگاني چون اپل، اچ‌پي و... به كشور ما ممنوع بود به هر طريق ممكن وارد كشور مي‌كرديم و بابت اين كار ارز دولتي و تسهيلات ديگري هم دريافت مي‌كرديم، اما حالا از داخل هم با موانع وارداتي مواجه شده‌ايم.
پس ناچاريم راه ديگري براي ورود كالا و تامين نياز بازار بيابيم. وي كه دل پردردي از اتخاذ تصميم‌هاي جديد وارداتي دارد مي‌گويد: چرا بايد در شرايطي كه ما يكسال تمام با ضرر و زيان كار كرده‌ايم دولت به جاي حمايت از ما در مقابل واردات مانع تراشي كند؟ مگر ما توليدكننده لپ‌تاپ داريم؟ چرا بايد بدون بررسي تصميم‌گيري شود؟ وي افزود: فعلا تا سال جديد موجودي در حد ناچيزي وجود دارد، اما از ابتداي سال جديد حتما بازار با معضل جدي مواجه خواهد شد يا اينكه بازار جولانگاه كالاهاي قاچاق مي‌شود.
اين درحالي است كه گروه ديگري مي‌گويند، با اتخاذ تصميم‌هاي جديد زمينه براي رشد توليدات داخلي فراهم مي‌شود و ما به خودكفايي مي‌رسيم. حالا مي‌خواهد اين خودكفايي به توليد يا مونتاژ ختم شود. 
به بيان ديگر اين گروه پيش‌بيني مي‌كنند همانطور كه در زمينه موبايل و تبلت شاهد توليد يا مونتاژ ملي هستيم اينك با حمايت دولت باید شاهد بروز اين اتفاق در بخش‌هاي ديگري نيز باشيم!
اين گروه كه به اجراي طرح‌هايي نظير شبنم اعتماد كامل دارند با تكيه بر اجراي اين طرح در بازار مي‌گويند، با اجراي چنين طرحي قطعا شاهد رشد قاچاق در بازار نخواهيم بود، چرا كه اين طرح به طور همه‌جانبه و دقيق در بازار در حال اجرا است، اما منتقدان همچنان به بازدهي اين طرح بي‌اعتمادند و مي‌گويند، چگونه طرحي كه در مورد تقلبي بودن يا نبودن برچسب‌هاي آن هنوز بحث‌هاي فراواني وجود دارد، مي‌تواند در مقابل پديده قاچاق مانع ايجاد كند؟
اين دسته از افراد كه اعتقاد چنداني به موفقيت اين طرح در رابطه با مقابله با قاچاق ندارند مي‌گويند، چنين طرحي با انبوهي از ايراد نمي‌تواند راهكار مناسبي باشد!
در اين باره محمد قاسمي، مديركل برنامه‌ريزي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور مي‌گويد: قطعا اجراي طرح شبنم در رابطه با محدود شدن يا از بين بردن قاچاق در بازار كشور موفق خواهد بود. به گفته وي، پروژه شبنم يك طرح به روز، كارآ و مبتني برفناوري‌هاي نوين است كه اگر به عزم و اراده ملي پشتگرم باشد اجراي آن اثرات ثمر بخشي بر اقتصاد كشور خواهد داشت.
وي افزود: براساس قانون كالاي مشمول شبنم اگر فاقد اين برچسب باشد قاچاق تلقي شده و مطابق قانون ضبط و از يك تا 5 برابر مشمول جريمه مي‌شود.
وي در رابطه با اين موضوع كه خريداران كمي به وجود برچسب شبنم روي كالا توجه مي‌كنند و تعداد زيادي اهميت چنداني براي نصب اين برچسب روي كالا قائل نيستند گفت: بايد در اين‌باره اطلاع‌رساني دقيق شود و شبنم نيازمند اطلاع‌رساني همه‌جانبه براي عموم مردم است. وي اين مسووليت خطير را به عهده رسانه‌ها و مخصوصا روزنامه‌ها گذاشت! 
 

​​