تلفن همراه

بازار 250 ميليارد توماني لوازم جانبي موبایل!

منبع: جام جم

 

بد نيست بدانيد همين لوازم جانبي موبايل شامل قاب، بند، باتري و شارژر و موارد مشابه آن شايد اصلا به چشم ما هم نيايد، در بازار كشور سالانه چيزي حدود 250 ميليارد تومان گردش مالي دارد. بزرگ بودن رقم نه به دليل گرانبها بودن اين كالاها بلكه به دليل پراستفاده بودن آنهاست. براساس گزارش‌هاي غيررسمي سالانه بيش از 12 ميليون باتري و بيش از 5/8 ميليون شارژر در بازار تلفن همراه كشور تزريق مي‌شود و اين عدد حداقل استفاده است كه با فرض ضريب صحت 80 درصدي و ورود مقداري از اين كالا از مبادي غيررسمي يا متفرقه مي‌توان گفت، اين بازار چيزي حدود 250 ميليارد تومان گردش مالي دارد كه اين عدد به دليل افزايش قيمت‌ها باز هم تا 50 درصد جاي بزرگ شدن و رشد دارد.

هيچ كالاي قاچاقي نداريم!

يكي از فعالان اصلي اين بازار در گفت‌وگو با جام‌جم ضمن اعلام اين‌كه هيچ‌كدام از لوازم جانبي موبايل از طريق قاچاق وارد كشور نمي‌شود، گفت: به دليل اين‌كه لوازم جانبي داراي حجم بوده و در عين‌حال ارزش ريالي بسيار پاييني دارد، عملا قاچاق آن مقرون به صرفه نيست و ريسك‌هاي آن را هيچ واردكننده ‌يا توزيع‌كننده‌اي نمي‌پذيرد. براي همين اين بازار كاملا از مبادي قانوني تغذيه مي‌شود. سيدجمال روحاني افزود: اصلي‌ترين اقلام اين بازار شامل شارژر و باتري هستند كه به لحاظ ريالي گران‌ترين آنها محسوب مي‌شوند و حجم عمده‌اي از كالاها را نيز پوشش مي‌دهند. وي در خصوص كيفيت و مبدا عمده واردات اين محصولات مي‌گويد: تمام اين محصولات از چين وارد مي‌شود كه همه آنها نيز در همانجا توليد شده، اما مقدار كمي هم به واسطه دبي وارد مي‌شود. همچنين مقدار كمي از كالا نيز توليد كشورهايي مثل تايوان است.

وي ادامه داد: غير از يكي دو فروشگاه نمايندگي اصلي، هيچ كدام از برندهاي لوزم جانبي كه در ايران مصرف مي‌شود، توليد شركت اصلي موبايل نيست، اما به دليل برابري كيفيت و قيمت بسيار پايين تقريبا سهم عمده اين بازار حتي در جهان را همين كالاها پوشش مي‌دهند كه امروزه ما حتي مي‌توانيم روي برخي از آنها گارانتي بدهيم و حتي لوازم جانبي را نيز گارانتي كنيم. وي در خصوص استاندارد اين لوازم گفت: ما به دليل وارد كردن اجناس از گمرك موظف هستيم تائيديه استاندارد را براي همه لوازم داشته باشيم و مامور استاندارد نيز تا بازرسي نكند تائيديه به كالاهاي ما نمي‌دهد و به‌همين‌علت از استاندارد بودن كالاها نيز اطمينان حاصل مي‌كنيم. وي در خصوص سهم برندها از اين بازار گفت: اين بازار نيز تابعي از گوشي موجود بازار است كه مي‌شود گفت، حداقل 30 تا 40درصد بازار را امروز شركت سامسونگ در اختيار دارد، چون بسياري از گوشي‌هاي موجود بازار متعلق به اين شركت است و در مقام‌هاي بعدي اپل، نوكيا ، سوني و... را مي‌توان نام برد. روحاني در خصوص راه‌هاي ورود كالا به ايران گفت: اين نيز تابع شرايط منطقي است، اگر كالايي زمان چند هفته روي آن تاثيري نداشته باشد طبيعتا از راه دريا آورده مي‌شود، اما كالايي كه بايد به روز وارد بازار شود و زمان روي آن تاثير زيادي دارد و در عين حال ارزش ريالي بالايي هم داشته باشد ( مانند ال سي دي گوشي) از راه هوايي وارد مي‌شود.

اين فعال بازار تلفن همراه همچنين در خصوص سود و تفاوت قيمت عمده و خرده‌فروشي گفت: كالاها در واحد پخش اصلي ابتدا در اختيار توزيع‌كنندگان كوچك‌تر قرار مي‌گيرد و بين 10 تا 20 درصد سود براي آن در نظر گرفته مي‌شود، اما توزيع‌كنندگان يا فروشندگان نهايي بنا به موقعيت مكاني يا نوع كالا سودهاي متغيري براي آن در نظر مي‌گيرند كه بين 20 تا 50 درصد هم مي‌تواند باشد. وي افزود: شايد يك شارژر را بتوانيد در پاساژ علاالدين به قيمت 4000 تومان تهيه كنيد، اما همان را در يك فروشگاه منطقه تجريش 14هزار تومان قيمت‌گذاري كنند، به هر حال اين تابع قانون و مقررات عرفي است.

روحاني عمده كالاهاي وارداتي بخش لوازم جانبي را اين گونه نام برد: باتري، شارژر، حافظه جانبي، گارد محافظ ژله‌اي (نرم) و گارد سخت، انواع كيف موبايل و تبلت، برچسب محافظ صفحه ال‌سي‌دي، هندزفري سيمي، بلوتوثي و باقي اجناس هم شامل تزئينات و اجناس از همين دست هستند. گفتني است بازار لوازم جانبي به لحاظ تنوع كالايي و كيفيت محور بودن از جمله بازارهايي است كه توليدكنندگان داخلي توان رقابت با آن را ندارند و كشور چين به تنهايي بخش عمده بازار اين كالاها را در اختيار خود گرفته و كمتر لوازم جانبي گوشي‌هاي تلفن همراه را مي‌توان پيدا كرد كه محصول كشور چين نباشد، حتي شركت‌هاي اصلي توليدكننده گوشي‌هاي تلفن همراه هم ترجيح مي‌دهند وارد اين بازار نشوند تا شركت‌هاي ثالث به عنوان شركت‌هاي وابسته غيررسمي بازار را داغ نگه داشته و اجناس توليدي آنها را در بازار ترويج‌كنند.


​​