تلفن همراه

بيش از 9 ميليون ابزار ديجيتالي مبتني بر اندرويد در ايران وجود دارد

 

اولين بسته نرم افزاري مديريت متمرکز اپليکيشن هاي موبايل، تبلت و تلويزيون هاي هوشمند در کشور عرضه شد.
به  گزارش عصر ارتباط، در شرايطي که روز به روز بر تعداد کاربران سيستم‌هاي ديجيتالي مانند موبايل و رايانه‌هاي لوحي اضافه مي‌شود، بسياري از توليدکنندگان محتوا تلاش مي‌کنند تا با بومي‌سازي کاربردهاي انواع گجت‌ها، بستري مطابق با سليقه کاربران ايراني بسازند؛ بستري که هم با سيستم‌‌عامل‌هاي تعبيه شده روي لوازم ديجيتالي همخواني دارد و از سوي ديگر مي‌تواند نيازهاي به روز اين کاربران را هم پاسخ دهد.
 
در واقع مي‌توان گفت توليد بسته‌هاي نرم‌افزاري براي لوازم ديجيتالي هوشمند، بازار تازه‌اي است که بسياري از توليدکنندگان نرم‌افزاري را به سمت خود جلب کرده است؛ به گونه‌اي كه بر اساس پيش‌بيني کارشناسانIT، تجارت نرم‌افزار و اپليکيشن‌هاي جذاب آن روي تجهيزات هوشمند در حال پيشي گرفتن از حوزه‌هاي سنتي همچون سخت‌افزار در کشور است.
 
از جمله بسته‌هاي نرم‌افزاري تازه‌اي که مخاطبان آن‌ها مي‌تواند تمامي دارندگان موبايل‌ها و تبلت‌هاي تحت سيستم عامل اندرويد باشد، بسته نرم‌افزاري اپرتقال است که هفته پيش در ميان شرکت‌هاي انگشت‌شمار خدمات نرم‌افزاري در هجدهمين نمايشگاه الکامپ معرفي شد.
 
 بهرام معمار‌زاده به‌عنوان سازنده اين اپليکيشن معتقد است سهولت در استفاده از اين کاربردهاي نرم‌افزاري قطعا مهم‌ترين مزيت رقابتي در بازار اين محصولات محسوب مي‌شود و اپرتقال تلاش کرده اين مفهوم بااهميت را در تمامي ابعادش نشان دهد: «ما براي اولين بار سيستمي را توليد کرديم که قابليت ويرايش کاربردها را دارد و حتي محتواهاي آن‌ها را هم مي‌تواند تغيير دهد. درواقع خروجي اين اپليکيشن، نتيجه‌اي است که مخاطبان آن مي‌خواهند. در عين حال معتقديم هر محصولي که در حوزه کاربردي لوازم ديجيتالي توليد مي‌شود بايد در عين حال که منحصربه فرد است، استفاده آساني هم داشته باشد.»
 
معمارزاده در تشريح جهت‌گيري توليدات نرم‌افزاري اين شرکت مي‌گويد: «اپليکيشن‌هاي توليد شده براي تمام محصولات هوشمند تعريف شده که انواع بسترهاي نرم‌افزاري همچون اندرويد، IOS را بر تجهيزات سخت‌افزاري همچون تبلت، موبايل‌ها و تلويزيون‌هاي هوشمند را دربر مي‌گيرد. بيش از 100 اپليکيشن اسمارت تا به امروز توليد شده است.»
 
او حجم تقاضاها براي توليد نرم‌افزارهاي منطبق بر سيستم‌‌عامل اندرويد را بيشتر از ساير بسترها عنوان مي‌کند و معتقد است 80درصد سيستم‌هاي هوشمند گجت در ايران بر مبناي اندرويد طراحي شده‌اند: «رشد اندرويد در کشورما قابل توجه بوده است. بر اساس آمار موجود، ايران در جهان پنجمين کشوري است که بيشترين رشد را در بهره‌گيري از اندرويد داشته و بيش از 9 ميليون ابزار ديجيتالي مبتني بر اندرويد در کشور ما وجود دارد. قاعدتا اين گرايش بازار بسيار خوبي را براي توليدکنندگان و البته متقاضيان اطلاع‌رساني و تبليغات ايجاد مي‌کند.»
 
کاهش استفاده از گوشي‌هاي غيرهوشمند موضوع ديگري است که اغلب توليدکنندگان اپليکيشن‌هاي ديجيتالي به آن اشاره مي‌کنند. معمارزاده در اين رابطه و ضمن اشاره به دسته‌بندي سيستم‌عامل‌هاي هوشمند مي‌گويد: «هدف ما اين است بتوانيم براي تمام طيف سيستم‌‌عامل‌هاي هوشمند دربازه‌هاي قيمتي متفاوت اپليکيشن توليد کنيم. به‌عنوان نمونه همان‌اندازه که روي اندرويد محصولات متنوعي داريم، در IOS هم به عنوان يک سيستم گران‌تر تلاش مي‌کنيم به موازات فروش و بازاريابي خوب جهاني آن، اپليکيشن‌هايي هم مطابق با اين سيستم عامل عرضه کنيم. جالب است بدانيد استقبال ايرانيان خارج از کشور هم از اين بسته‌هاي نرم‌افزاري هم بسيار خوب بوده است.»
 
معمارزاده همچنين به موضوع همکاري شرکت متبوعش با برخي برندهاي حاضر در بازار ايران اشاره مي‌کند: «ما جزو پارتنرهاي اصلي سامسونگ الکترونيکس کره هستيم و سفارش‌هاي آن‌ها را براي بسترهاي مختلف گجت توليد مي‌کنيم. دراين راه و تعامل با ساير برندهاي ديجيتالي مي‌کوشيم تا 5سال آينده اولين شرکت توليد اپ فارسي در خاورميانه باشيم.»

​​