باندپهن

مخابرات فعلا هزينه راه‌اندازي ADSL نمي‌گيرد

 

به گفته معاون ارتباطات شرکت مخابرات، مصوبه اخير سازمان تنظيم مقررات در خصوص تعرفه سرويس ADSL منطقي است و دريافت هزينه رانژه از مشترکان مي تواند يک مزيت رقابتي براي شرکت ها باشد.
 
به گزارش وبسایت رسمی شرکت مخابرات ایران، داوود زارعيان با بيان اين مطلب گفت: در تمام دنيا سرويس دهندگان اينترنتي از انواع شيوه هاي ارايه سرويس حجمي و دريافت آبونمان ماهيانه استفاده مي کنند که اين موضوع در ايران نيز رايج است. وي افزود: براساس مصوبه سازمان تنظيم مقررات شرکت ها مي توانند از مشترکان بابت رانژه و تخليه خطوط پول دريافت کنند، که اين موضوع خود مي تواند عاملي براي ايجاد رقابت بيشتر شود. 
 
وي با بيان اينکه مخابرات در مقاطع خاص از مشترکان بابت راه اندازي سرويس شايد از مشترکان پول دريافت کند گفت: در حال حاضر برنامه اي براي دريافت اين پول از مشترکانمان نداريم. وي در خصوص دريافت هزينه از شرکت هاي PAP افزود: کار رانژه توسط پيمانکاران بيروني براي مخابرات انجام مي شود و مخابرات بابت هر خط بين 3 تا 5 هزار تومان هزينه پرداخت مي کند و ما نمي توانيم به خاطر سوددهي بيشتر ساير شرکت ها از جيب هزينه پرداخت کنيم. وي بيان کرد: شرکت هاي PAP نيز مي توانند اين پول از مشترک بگيرند يا از جيب بدهند و از آنجا که يک مشترک در طول يک سال نزديک به 200 هزار تومان به شرکت ها مي پردازد پرداخت هزينه 5 هزارتومان براي يک سال به کسي صدمه نمي زند.
 
وي در خصوص اينکه آيا از نظر مخابرات موضوع رانژه تمام شده است، گفت: از اول هم ما مشکلي در اين باره نداشتيم و شرکت هاي PAP نيز با مخابرات موافق بودند و در حال حاضر هم ما به قانون ابلاغي رگولاتوري احترام مي گذاريم. زارعيان با بيان اينکه در حال حاضر سرويس ADSL سوددهي زيادي براي مخابرات ندارد گفت: سرمايه گذاري در سرويس اينترنت پرسرعت در دراز مدت با توجه به سرويس هاي زيادي که مي توان روي اين شبکه ارايه داد قطعا سرمايه گذاري در اين شبکه را اقتصادي خواهد کرد. معاون ارتباطات شرکت مخابرات گفت: يکي ديگر از موضوعاتي که سرمايه گذاري در ارايه سرويس ADSL را به صرفه مي کند کاهش هزينه هاي نگهداري به واسطه افزايش ضريب نفوذ است و هر چقدر تعداد مشترکان زياد شود هزينه هاي جاري ADSL هم کاهش مي يابد.

​​