تلفن همراه

فروش آیفون ناامیدکننده شد

منبع: ایسنا

 

درآمد شرکت اپل به دنبال فروش کمتر از حد مطلوب آیفون برای سومین سه ماهه متوالی ضعیف‌تر از میزان مورد پیش بینی وال استریت بود.
 
اعلام این آمار، سقوط 10 درصدی ارزش سهام اپل را که بزرگ‌ترین شرکت فناوری جهان است به دنبال داشت و موجب شد این شرکت 50 میلیارد دلار از ارزش بازارش را از دست دهد.
 
طبق اعلام اپل، این شرکت 47.8 میلیون دستگاه آیفون در سه ماهه پایانی سال 2012 فروخته است که 29 درصد نسبت به میزان فروش در مدت مشابه سال پیش افزایش داشت اما کمتر از 50 میلیون دستگاه پیش بینی شده از سوی تحلیلگران بود.
 
شرکت اپل درآمدش برای سه ماهه مالی دوم را بین 41 تا 43 میلیارد دلار پیش‌بینی کرد که از پیش‌بینی 45 میلیارد دلاری وال استریت کمتر بود.
 
درآمد سه ماهه نخست اپل 18 درصد افزایش داشت و به 54.4 میلیارد رسید که پایین‌تر از 54.73 میلیارد دلار برآورد شده از سوی تحلیلگران بوده است.
 
درآمد خالص این شرکت نیز 13.07 میلیارد دلار بود که نسبت 13.06 میلیارد دلار در سال پیش از آن ثابت بود.
 
پیش‌بینی کاهش تقاضای برای آیفون و همچنین تبلت آی پد، میزان تولید شرکت‌های آسیایی تامین‌کننده قطعات این دستگاه‌ها را کاهش داد.
 
ارزش سهام اپل به دلیل نگرانی‌ها نسبت به پایان روزهای رشد بالای و افت محبوبیت محصولات این شرکت از رکورد بالایی که در ماه سپتامبر داشت، نزدیک به 30 درصد کاهش یافته است.
 
با این وجود فروش آی‌پد به ‌22.9 میلیون دستگاه در سه ماهه مالی نخست رسید که تقریبا با پیش بینی‌ها همخوانی داشت.
 
به گزارش رویترز از سوی دیگر پیتر اوپن هایمر- مدیر مالی اپل - اعلام کرده که فروش آیفون در چین بیش از دو برابر شده است.
 
تیم کوک - مدیر عامل اپل - امیدوار است که این منطقه به عامل اصلی رشد فروش این شرکت در آینده تبدیل شود.

​​