فناوری اطلاعات

عضو کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌یی:

کندی سرعت اینترنت به پهنای‌باند ربطی ندارد

منبع: ایسنا

 

عضو کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌یی کشور معتقد است که کندی سرعت اینترنت در روزهای اخیر بنا بر اعلام دبیر شورای عالی فضای مجازی محدود کردن سرویس جهت مقابله با حملات سایبری است.
 
علی توسلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بنا بر اطلاعات موجود قطعی در مسیرهای پهنای باند بین‌المللی در روزهای اخیر وجود نداشته است و طبق اعلام فوق عامل اختلال مقابله با حملات سایبری است.
 
مدیرعامل یک شرکت اینترنتی در ادامه عنوان کرد: شرکت‌ها از برداشته شدن محدودیت‌های حجمی برای استفاده کاربران خانگی استقبال می‌کنند و امیدواریم اینترنت سریع‌تر در اختیار کاربران قرار گیرد و با کمک اینترنت و شبکه‌ قطعا در هزینه‌های عمومی صرفه‌جویی خواهد شد.
 
توسلی در این رابطه افزود: با رفع محدودیت در ارایه پهنای باند، حجم مصرف هم می‌تواند بسیار بیش‌تر شود و نیاز به پهنای باند بیش‌تری خواهد بود که امیدواریم توسط تامین کننده یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت کشور، این موضوع به موقع تدارک دیده و پیش‌بینی شده باشد.
 
این مدیر شرکت اینترنتی در رابطه با راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت گفت: شبکه ملی اینترنت یا هر نامی که برایش گذاشته شود، قرار است چرخش اطلاعات داخلی کشور را در داخل را تسهیل کند.
 
توسلی افزود: طبعا راه‌اندازی این شبکه به خرید پهنای باند از خارج از کشور نیازی ندارد و شبکه داخلی باید ظرفیت پردازش این شبکه را تامین کند.
 
وی اظهار کرد: برای داشتن شبکه ملی کارامد باید هاستینگ مناسب و شبکه قدرتمندی داشته باشیم که بتوان مراودات بین افراد داخل از کشور را پاسخگو بود.
 
توسلی به وجود ضعف محتوایی در شبکه ملی اشاره کرد و گفت: تولید محتوا در کشور به حدی نیست که بتوان از منابع اطلاعاتی بین‌المللی بی نیاز بود.
 
عضو کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‌یی کشور در رابطه با مشکلات اینترنت کشور هم تاکید کرد: از آنجا که انحصار تامین پهنای باند در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است، در صورت بروز هر مشکلی همچون همین روزها که اختلال در سرویس وجود دارد، شرکت سرویس‌دهنده صرفا می‌تواند منتظر رفع اختلال باشد و الترناتیوی جهت حل مشکل نخواهد بود؛ یک را‌ه منطقی آن است که امکان تامین پهنای باند توسط بخش خصوصی هم فراهم شود و این هیچ مغایرتی با اعمال نظارت‌های حاکمیتی نخواهد داشت.

​​