تلفن همراه

پنتاگون به دنبال تبدیل تلفن های هوشند به ابزارهای ثبت اطلاعات بیومتریک

 

اگرچه مدت زمان زیادی است که تلفن های هوشمند در جیب همه جا خوش کرده و در سراسر جهان به تاخت و تاز می پردازند، اما به نظر می رسد AOptix تصمیم دارد ابزارهای موبایل را به مسافت های بسیار دورتر و میادین جنگی هم پرتاب کند. 
 
به گزارش نارنجی به نقل از techcrunch این شرکت روز گذشته اعلام کرد طی یک قرارداد تحقیقاتی ۳ میلیون دلاری با وزارت دفاع قصد دارد ایده «تشخیص هویت با ابزارهای موبایل» را تبدیل به وسیله ای کاربردی کند. 
 
اگر چه این شرکت از ارائه جزئیات بیشتر طفره رفته است، اما سایت وایرد می گوید هدف این پروژه ایجاد ابزارهای جانبی است که به صورت تجاری تولید آنها به صرفه بوده و با اتصال به اسمارت فون بتوانند با کیفیت بالایی به ثبت اطلاعات بیومتریک بپردازند. برای مثال با این شیوه می توان به ثبت اثر انگشت، اسکن صورت، چشم و یا ضبط و تشخیص صدا پرداخت. 
 
در نگاه اول، این داستان به هیچ وجه مانند آنچه که تا کنون مورد استفاده قرار می گرفته نیست. اسمارت فون ها امروزه بسیار قدرتمند تر از آن چیزی هستند که چند سال پیش مورد استفاده قرار می گرفتند. با بهبودهای دوره ای پیوسته، قدرت آنها رو به افزایش است و دائما به میزان اطلاعاتی که یک تلفن هوشمند می تواند پردازش کند افزوده می شود. علاوه بر این هر روزه سنسورهای جدیدتری درون یک اسمارت فون می توان یافت. با این اوصاف محصول نهایی یک رابط کاربری مستقیم و قدرتمند خواهد داشت که سرباز می تواند با استفاده از یک موبایل مدرن دائما در تماس بوده، و به سرعت به جمع آوری، پردازش و ارسال اطلاعات بپردازد. 
 
البته AOptix هنوز پلتفرم و سیستم عامل خاصی را برای انجام این پروژه انتخاب نکرده است. اما به نظر می رسد که ساخت یک ابزار مجهز به سنسورهای مختلف با رابط کاربری ویژه، بر پایه اندروید یک گزینه باصرفه باشد. از سویی هم وزارت دفاع چندان با پلتفرم اندروید گوگل بیگانه نیست و پیش از این در اواخر ۲۰۱۱ سفارش ساخت تبلت های اداری خود را تحت این پلتفرم به شرکت دل داده بود. 
 
در حال حاضر سربازان از ابزار تک کاربردی استفاده می کنند که با نام «سیستم ردیابی تشخیص هویت بین سازمانی دستی» یا HIIDE شناخته می شود. آنها از این ابزار برای اسکن، آپلود و انتقال اطلاعات چهره، چشم یا اثر انگشت افراد به پایگاه داده ویژه بیومتریک وزارت دفاع استفاده می کنند. یک دستگاه HIIDE همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید، بسیار شبیه یک دوربین دیجیتال است و برای استفاده از آن باید کاملا به صورت کاربر نزدیک شد.

​​