تلفن همراه

تلفن‌های هوشمند به کنترل از راه دور زندگی بدل می‌شوند

 

تلفن‌های هوشمند دیگر تنها یک کامپیوتر قابل حمل در جیبتان نیستند. کم کم می‌توان گفت که این گجت‌ها تبدیل به کنترل از راه دور زندگی شما شده‌اند. می‌خواهید چراغ‌ها را خاموش کنید، قفل در ورودی را باز کنید یا فشار خون‌تان را اندازه بگیرید؟ همه این کار‌ها را  می‌توانید با اپلیکیشن‌های موبایلی که با لوازم جانبی سنسور دار یا اتصال به اینترنت کار می‌کنند، انجام دهید.

20130111-ces-slideshow-slide-J7CG-articleLarge-v4.jpg

به گزارش وبلاگینا به نقل از نیویورک تایمز سالیان سال شرکت‌های فناوری وعده خانه‌های متصل (که با نام Connected Home معروف شدند) و ماشین‌هایی را می‌داندند که با سرعت زیاد سرویس‌های مختلفی را مبتنی بر‌ شبکه ارائه دهند و این موضوع تنها در حد وعده باقی مانده بود. اما سال گذشته لوازم جانبی متکی بر اپلیکیشن، مکانیسمی ارائه کردند که این رویا را به حقیقت بدل کرد. این موضوع تا حدی به این خاطر است که مردم مدام با تلفن‌های هوشمند سر‌ و‌ کار دارند و آن‌ها را کنار نمی‌گذارند اما دلیل مهم‌تر این است که سنسورهای وایر‌لس کوچک‌تر و ارزان‌‌تر شده اند و به راحتی در دسترس هستند.

شرکت‌های بزرگ با برند‌های معتبر به شدت موارد استفاده این گجت‌ها را تبلیغ می‌کنند. شرکت جنرال موتورز در ویدئوی تبلیغ شورلت مالیبو اکو، شخصی را نمایش می‌دهد که روشن کردن اتومبیل با تلفن هوشمند را به والدین خود نشان می‌دهد. یکی از دلایل اصلی فروش دماسنج معروف نست (Nest) توانایی آن در کنترل دمای دیگ از فاصله بسیار زیاد و  از طریق اسمارت‌فون است.

راس رابین، تحلیل‌گر Reticle Research می‌گوید: "حالا که مصرف کنندگان همراهشان وسیله‌ای دارند که با آن می‌توانند روی همه کارهایی را که انجام می‌دهند از طریق اینترنت و به صورت مجازی نظارت کنند، چرا نباید امکان نظارت و کنترل از راه دور را داشته باشند؟"

بیل شفلر، مدیر توسعه بازرگانی Z-Wave Alliance، مجموعه شرکت‌های تولیدکننده کانکتد دیوایس‌ها (محصولاتی که از طریق ارتباطات سلولار فعالیت می‌کنند) معتقد است "شاید ایده خاموش کردن لامپ‌ها با تلفن هوشمند مثل یک حقه به نظر برسد اما مصرف‌کنندگان از این اپلیکیشن‌ها استقبال می‌کنند." وی می‌گوید وضعیت کنونی مثل زمانی است که شیشه‌های برقی روی اتومبیل‌ها کار گذاشته شدند یا زمانی که تلویزیون‌های کنترل‌دار وارد بازار شدند.

"ممکن است مردم بگویند چه لزومی به استفاده از کنترل تلویزیون وجود دارد وقتی می‌توانیم بلند شویم و کانال را عوض کنیم؟ این یعنی تکامل. شرکت‌هایی مثل ، AT&T، بلک اند دکر، و هانی‌ول، فروش محصولات متکی بر اپلیکیشن را شروع کرده‌اند".

20130111-ces-slideshow-slide-KBAA-articleLarge-v2.jpg

در نمایشگاه CES گذشته، ده‌ها شرکت لوازم جانبی که می‌توانند گجت‌های دیگر را با لوازم منزل تولیدی‌شان ارتباط دهند تا به طور مثال با اسمارت‌فون‌‌ها کار کنند به نمایش گذاشتند و خیلی از شرکت‌ها دستگاه‌های پوشیدنی‌ای ارائه کردند که به افراد کمک می‌کنند اطلاعات مربوط به سلامتی‌شان را روی تلفن‌های هوشمندشان بررسی کنند. (شاید در این رابطهخواندن این مطلب در وبلاگینا نیز برایتان جالب باشد.) بعضی از این محصولات توسط شرکت‌های بزرگی ارائه شدند. شرکت AT&T متخصص تکنولوژی بی‌سیم اعلام کرده است که در ماه مارس فروش یک سیستم امنیتی وایر‌لس به نام «دیجیتال لایف» را شروع خواهد کرد. این سیستم به افراد امکان می‌دهد تا دوربین، آژیر خطر و حتی قهوه‌جوش را با استفاده از موبایل یا تبلت کنترل کنند.

برای مثال وقتی سارق از روی یکی از سنسور‌های داخل منزل عبور کند، یک پیام متنی برای کاربر ارسال شده و سپس با پلیس تماس گرفته می‌شود. کاربران می‌توانند خدمات سیستم بی‌سیم، AT&T را به سایر لوازم خانه نیز تعمیم دهند؛ وسایلی از جمله لامپ‌ها، قفل‌ در‌ها ، ترموستات و دوربین‌های امنیتی که از طریق اپلیکیشن موبایل این شرکت قابل کنترل و نظارت هستند.

رالف دلا وگا، مدیر اجرایی AT&T در مصاحبه‌ای عنوان کرد که سیستم امنیت خانگی شانس بزرگ ما برای افزایش سود شرکت بود. تنها ۲۰ درصد خانه‌ها سیستم امنیتی دارند و این یعنی میلیون‌ها صاحبخانه، خریداران بالقوه ما هستند.

آقای دلا وگا افزود :"فکر می‌کنم این سیستم به طرز چشمگیری نگاه مردم به خانه‌شان و همین‌طور میزان احساس امنیتی که بیرون از خانه دارند را تغییر می‌دهد. به نظرم فروش این سیستم کار ساده‌ای است. شرکت هنوز برای این محصول قیمتی تعیین نکرده است".

شرکت Ingersoll Rand که محصولات صنعتی تولید می‌کند، یک استارتر‌کیت و نرم‌افزار ۳۰۰ دلاری برای ارتباط مصرف‌کنندگان با خانه‌هایشان ارائه کرده بود. این مجموعه شامل یک قفل، یک لامپ و یک پل وایرلس یا پایه برای اتصال دستگاه‌ها به اینترنت است. این مجموعه را می‌توان با یک اپلیکیشن به نام Nexia Home Intelligence روی تلفن هوشمند یا تبلت کنترل کرد. به علاوه مصرف کنندگان برای استفاده از مجموعه باید ماهیانه حداقل ۹ دلار حق اشتراک پرداخت کنند.

20130111-ces-slideshow-slide-P3E5-articleLarge-v3.jpg

محصولات بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز، از مزایای سنسور‌های تلفن‌های هوشمند و اتصال به اینترنت برای نظارت بر سلامت مصرف کنندگان بهره می‌جویند. شرکت IHealth مانیتورهایی را به همراه یک اپلیکیشن برای کنترل فشار‌خون می‌فروشد. در نمایشگاه لوازم الکترونیکی، این شرکت یک دستگاه اندازه گیری قند خون وایرلس با نام اسمارت‌گلوکزمتر را معرفی کرد که به مصرف‌کنندگان امکان می‌دهد میزان قند خونشان را اندازه‌گیری کنند. کاربر نمونه خونش را روی نوار تست قند گذاشته و نوار را روی قطعه جانبی که به اسمارت‌فون متصل است می‌گذارد و در نهایت یک اپلیکیشن میزان قند موجود در خون را سنجیده و نمایش می‌دهد.

آدام لین، مدیر‌عامل شرکت آی‌هلس از بیان تعداد دقیق محصولات فروخته شده توسط شرکتش سر‌ باز زد اما گفت که این فروش بیش از ۱۰۰.۰۰۰ محصول بوده است. محصولات آی‌هلس در فروشگاه‌های اپل، ترگت و بست بای فروخته می‌شوند.

علاوه بر افرادی که به سلامتی شان اهمیت می‌دهند، شرکت‌های بیمه هم از این محصولات استقبال می‌کنند. آقای لین اظهار داشت آی‌هلس جهت ارائه این محصول به بیماران، به منظور کاهش هزینه‌های مراجعه به پزشک با دو شرکت بیمه هم مذاکره کرده است.

20130111-ces-slideshow-slide-2XE5-articleLarge-v2.jpg

در کنار این مجموعه‌ها، شرکت AliveCor کار جالبی برای آی‌فون انجام داده است؛ وقتی موبایلتان را در دست می‌گیرید، یک اپلیکیشن ضربان قبلتان را بررسی کرده و نوار قلبی‌تان روی اسکرین موبایل ظاهر می‌شود. این شرکت توانسته است پشتیبانی مالی شرکت Khosla Ventures، سرمایه‌گذار برجسته منطقه Silicon Valley را به دست آورد. همچنین نایکی، Jawbone و Fitbit دستگاه‌های الکترونیکی پوشیدنی‌ای می‌فروشند که افراد می‌توانند به وسیله آن‌ها حرکاتشان را روی تلفن هوشمند بررسی و پیگیری کنند. شرکت فیت‌بیت که در سن‌فرانسیسکو واقع است یک دستگاه گام‌شمار جیبی به نام فیت‌بیت‌وان می‌فروشد که تعداد قدم‌های فرد و طبقاتی را که بالا می‌رود می‌شمارد. به علاوه الگوی خواب فرد را هم ثبت می‌کند. جدیدترین محصول این شرکت که فیت‌بیت‌فلکس نام دارد، یک دستگاه گام‌شمار و ثبت الگوی خواب است که دور مچ دست بسته می‌شود. این دستگاه برای ارائه اطلاعات به کاربر همراه با یک اپلیکیشن روی تلفن هوشمند فعالیت می‌کند.

Woody Scal، مدیر‌مالی ارشد فیت‌بیت می‌گوید شرکت محصولاتش را در ۱۰۰۰۰ فروشگاه در سراسر ایالات‌متحده به‌فروش می‌رساند. فیت‌بیت‌وان پر‌فروش‌ترین دستگاه ورزشی در فروشگاه آنلاین آمازون است. از نظر Scal  علت پرطرفدار شدن این گجتِ پوشیدنی تناسب‌اندام، کوچک شدن سنسور‌ها و افزایش عمر باتری آن است که دستگاه را باریک‌تر، شیک‌تر و استفاده از آن را آسان‌تر کرده است.

آقای اسکال افزود: "علت پرطرفدار بودن این دستگاه‌ها این است که آن‌ها بر‌خلاف سایر محصولات موجود در بازار مثل تلویزیون‌ها،  پاسخگوی نیاز‌های اصلی و پایه‌ای افراد هستند".

وی در ادامه گفت: "در آخر، وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوم و خودم را جلوی آینه می‌بینم، از خودم سوال نمی‌کنم که تعداد پیکسل‌های تلویزیونم کافی هست یا نه. در‌عوض به این فکر می‌کنم که به حد کافی ورزش می‌کنم ، عادات‌غذایی بهتری دارم، خوب می‌خوابم و وزنم را علی‌رغم همه مسائلی که در زندگیم هست کنترل می‌کنم".

مطمئنا آینده تلفن‌های هوشمند با وجود گجت‌های جانبی که برای ترکیب کارایی با آن‌ها تولید می‌شوند می‌تواند نوید زندگی ایده‌آل‌تری را به ما بدهد. البته نباید فراموش کرد که دیجیتالی شدن زندگی در مناطق مختلف جهان تعاریف متفاوتی دارد و ممکن است سال‌ها طول بکشد تا آنچه در آمریکای شمالی و اروپا به‌عنوان یک فرهنگ و ایده‌ای جدید معرفی می‌شود، به سایر مناطق دیگر در دنیا صادر شود.


​​