تلفن همراه

کسادی بازار شب عید موبایل

 

با انتشار خبر تخصیص ارز مبادله‌ای به واردکنندگان موبایل، بازار گوشی در مسیر کاهش قیمت قرار گرفت.
 
به گزارش FarsNews، فعالان بازار تلفن همراه می‌گویند، تاکنون قیمت‌ها حداقل 5 درصد کاهش یافته  و تا پایان سال حداقل 10 درصد کاهش می‌یابد و کاهش اصلی نیز در ابتدای سال نو انتظار می‌رود. از شواهد پیداست که بازار تلفن‌همراه، امسال شب عید خوبی نخواهد داشت.
 
از دو هفته پیش با انتشار اخبار تخصیص ارز مبادله‌ای به واردکنندگان موبایل، قیمت‌ها در بازار گوشی رو به کاهش گذاشته است.
 
به سرعت نیز با تخصیص واقعی ارز مبادله‌ای برای ثبت‌سفارش گوشی روند، نزولی قیمت‌ها در بازار موبایل تثبیت شد.
 
به طوری که به گفته فعالان بازار موبایل از دو هفته پیش تاکنون تمام قیمت‌ها حداقل 5 درصد کاهش را تجربه کرده‌اند و کاهش قیمت در گوشی‌های گران‌تر صعودی بوده است.
 
اکنون تعرفه گمرکی واردات گوشی به کشور در مجموع 10.5 درصد است که در مقایسه با تعرفه 25 درصدی سال‌های نه‌چندان دور، تعرفه زیادی نیست. بنابراین قاچاق گوشی بیشتر روی گوشی‌های گران‌ (که 10.5 درصد تعرفه گمرکی آن چشمگیر باشد) انجام می‌شود؛ از این رو قیمت‌های این گروه شکستنی‌تر هستند.
 
فعالان بازار همچنین پیش‌بینی می‌کنند، با ادامه شرایط فعلی تا پیش از سال نو حداقل 10 درصد کاهش در تمام قیمت‌ها اتفاق افتد.
 
آنها همچنین معتقدند با تخصیص ارز مبادله‌ای اگر شرکت‌ها به سود معقول رضایت ‌دهند، جای کاهش بیشتر قیمت‌ها نیز وجود دارد، زیرا برای مثال یک گوشی‌ گران که تا هفته پیش با ارز آزاد 2 میلیون و 400 هزار تومان وارد شده، اکنون با دلار مبادله‌ای با نرخ 2450 وارد شده و با 10.5 درصد تعرفه گمرکی 1 میلیون و 950 هزار تمام شده است.
 
اکنون با توجه به روحیه خریداران ایرانی، خریداران این بازار با نزولی شدن قیمت‌ها در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و البته روزی که زنگ افزایش قیمت در بازار زده شود، همه تقاضاها برای خرید راهی بازار می‌شود.
 
اغلب خریداران که در ماه‌های گذشته شاهد رشد یکباره قیمت‌ها در بازار گوشی بوده‌اند، می‌دانند که با وارد شدن محموله‌های قانونی گوشی با ارز مبادلاتی قیمت‌ها از این که هست‌، کمتر خواهد شد.
 
اما برخی فروشندگان گوشی نیز در مقابل کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند؛ زیرا برخی در بازار گران ماه‌های پیش و بازار ارزان‌تر شب عید، ضرر کرده‌اند و می‌خواهند تا حدی ضرر قدیم خود را جبران کنند که البته حرکت در عکس جریان بازار برای مدت طولانی امکان‌پذیر نیست.
 
در بازار بی‌رونق شب عید امسال برندهای هوواوی چین، سامسونگ کره و ال‌جی کره بیشتر از سایر برندها گوشی اصل در بازار دارند و گوشی‌های اصل و قانونی برندهای HTC، سونی، آیفون و نوکیا در بازار کم‌ است.
 
هم‌اکنون نیز مثل همیشه بازار گوشی با مشکلاتی از جمله گارانتی اصل و فرع و اینترنشنال دسته‌و پنجه نرم می‌کند، علاوه بر این امروز برخی فروشندگان بازار دو نوع گوشی می‌فروشند؛ گوشی با برچسب شبنم و گوشی بدون پرچسب شبنم، حتی برخی مراجعان به بازار موبایل، دو نوع برچسب شبنم می‌بینند، برچسب قدیمی و از اعتبار افتاده و برچسب جدید و با تمام این موضوعات، بازرسی‌ها از بازار تلفن‌همراه ادامه دارد.

​​