فناوری اطلاعات

آغاز دریافت پول از کاربران برای ارسال پیام در فیس‌بوک

 

فیس‌بوک اجرای طرح آزمایشی خود برای دریافت پول از کاربران در ازای ارسال پیام برای کاربران غیر دوست را آغاز کرده است.
 
به گزارش فارس به نقل از گاردین، اجرای آزمایشی این طرح در انگلیس صورت گرفته و کاربران اگر بخواهند برای افراد مشهور عضو فیس بوک پیام ارسال کنند باید هزینه بیشتری بپردازند. این هزینه بسته به میزان شهرت افراد در نوسان خواهد بود.
 
مبلغ قابل پرداخت برای چهره هایی همچون خبرنگاران در حدود یک پوند است، اما اگر قرار باشد این پیام ها برای ورزشکاران یا بازیگران مشهور ارسال شوند هزینه آن تا 11 پوند هم افزایش خواهد یافت.
 
هنوز مشخص نیست این سرویس چه زمانی در دیگر کشورها عملیاتی خواهد شد. مدیران فیس بوک که مدعی هستند این سایت قرار است همیشه رایگان باقی بماند با راه اندازی خدمات گوناگون پولی و همکاری تبلیغاتی با شرکت های ثالث در تلاش برای ارتقای میزان درآمد خود هستند.
 
همکاری هایی که گاه به بهای افشای اطلاعات شخصی کاربران در فضای مجازی تمام می شود.
 
قرار است دامنه اجرای آزمایشی این طرح در نهایت به 36 کشور جهان برسد. محاسبه هزینه ارسال پیام برای هر فرد هم بر اساس تعداد دنبال کنندگان و میزان شهرت وی انجام می شود و برای این کار از یک الگوریتم مخفی استفاده می شود.
 
در ماه ژانویه گذشته فیس بوک اعلام کرده بود هزینه ارسال پیام برای مارک زاکربرگ مدیر عامل این شرکت 100 دلار است و این امر موجب تمسخر و اعتراض شدید شده بود. به نظر می رسد فیس بوک از طریق ارائه این مدل به دنبال ایجاد رقیبی برای خدمات متداول ایمیل است.

​​