تلفن همراه

ابزارهای پیام‌رسان اندرویدی حفره‌های خطرناک دارند

 

این طور که محققان مرکز Davis وابسته به دانشگاه کالیفرنیا اعلام کرده‌اند، ابزارهای مخصوص تایپ، ارسال پیام و به‌روزرسانی میکروبلاگ‌ها که مخصوص گوشی‌های هوشمند اندرویدی ساخته می‌شوند نقاط آسیب‌‌پذیری را در خود جا داده‌اند که از طریق آن‌ها اطلاعات شخصی شما منتشر می‌شود یا به‌جای آن اطلاعات نادرست و تقلبی از جانب شما انتشار میابد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، "ژندونگ سو"(Zhendong Su) پروفسور علوم رایانه‌ای در این دانشگاه اعلام کرد که گروه تحقیقاتی او مشکلات امنیتی فراوانی را در ابزارهای پیام‌رسان اندرویدی پیدا کرده‌اند که البته مراکز تولیدکننده این نرم‌افزارها هنوز پاسخی در این زمینه نداده‌اند.
 
این حفره‌های امنیتی نخستین بار توسط یکی از دانشجویان مرکز Davis به نام "دنیس زو"(Dennis Xu) شناسایی شد. او در این راستا 120 هزار ابزار رایگان مخصوص گوشی‌های هوشمند اندرویدی را مورد بررسی قرار داد. در این اقدام محققانی که با وی همکاری می کردند به‌طور خاص روی پلتفورم اندروید که این روزها حدود نیم‌ میلیارد نفر در جهان از آن استفاده می‌کنند، تمرکز داشتند. باید توجه داشت که اندروید به طور کامل با سیستم‌عامل iOS اپل متفاوت است، اما به گفته زو مشکلات مشابه ابزارهای آیفون را دارد.
 
قربانیان این مشکلات امنیتی در مرحله نخست مجبور به بارگذاری یک برنامه آلوده روی تلفن‌همراه خود هستند. این اتفاق می‌تواند با بارگذاری ابزارهای معمول و کاربردی رخ دهد و یا به واسطه بارگذاری یک فایل آلوده از طریق پست الکترونیکی یا سایت اینترنتی آلوده شده صورت گیرد. پس از این جریان کدهای آلوده وارد گوشی هوشمند می‌شوند و به برنامه‌های آسیب‌پذیر حمله می‌کنند.

​​