باندپهن

وزیر سابق ارتباطات: نتوانستم جیمیل خودم را باز کنم/ شورای عالی فضای مجازی با كجا هماهنگ است؟

 

اختلالات اینترنت و كندی سرعت آن در حالی ادامه دارد كه مسوولین ارتباطات كشور همچنان این مشكل را نفی كرده،با این حال كاربران از این وضعیت به تنگ آمده‌اند.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی است كه اختلالات اینترنت در كشور باعث عدم نارضایتی كاربران آن شده است، كاربران اعلام می كنند كه علی رغم انتقال اعتراض های خود به شركتهای‌ارایه دهنده اینترنت،این شركت ها عنوان می كنند كه مشكل اینترنت و كندی سرعت آن هیچ ارتباطی به شركتهای خصوصی ارایه دهنده خدمات اینترنت ندارد و شركت های اینترنتی دخالتی در این جریان ندارند؛مشكل كشوری است.
 
 علاوه بر مردم كارشناسان اینترنت،نیز كندی سرعت اینترنت را عامل ضرر و زیان به كسب و كار شركت های خصوصی نسبت می دهند. از دیگر سو این عدم پاسخگویی مسوولین و انكار مشكلات بار روانی زیادی به مردم وارد می كند.
 
اینترنت هیچ مشکلی ندارد
محمود خسروی مدیرعامل شرکت زیرساخت در گفتگو با خبرنگار ایلنا، هر گونه مشکل در شبکه اینترنت کشور را تکذیب کرد و گفت: هیچ مشکلی از نظرشرکت زیر ساخت وجود ندارد و تاکنون هیچ اختلالی به ما گزارش نشده است.
وی در پاسخ به خبرنگار ایلنا در مورد کاهش سرعت اینترنت گفت: ما هیچ سرعتی را پایین نیاورده ایم و هم اکنون هیچ محدودیتی در سرویس دهی اینترنت وجود ندارد.
وی در مورد اختلال در برخی سایت هایی به خصوص سرویس gmail گفت: در این سرویس هم هیچ محدودیتی وجود ندارد و اگر در گذشته اعمال محدودیت بود این محدودیت ها هم اکنون برداشته شده است.
به گزارش ایلنا، این اظهارات در حالی گفته می شود که بیشتر کارشناسان و مردم در هنگام تماس با خبرگزاری ایلنا از اختلال در شبکه اینترنت اعلام نارضایتی کردند به طوری که برخی از مردم کاهش سرعت اینترنت را معطوف به دولت می دانستند.
 
شخص رئیس جمهور باید مشكل را حل كند
 
در همین حال محمد سلیمانی وزیر اسبق ارتباطات در گفتگو با خبرنگار ایلنا، ضمن تایید مشکلات و اختلالات اینترنتی در چند روز گذشته، گفت: از نظر من تداخل امور در زمینه فناوری اطلاعات باعث پیچیده شدن کارها و ایجاد مشکلاتی در این حوزه کرده است و معلوم نیست سر منشا این مشکلات کجاست و پاسخگو کیست؟ به عبارتی در این حوزه عدم مسئولیت پذیری ضربه های جبران ناپذیری به کسب و کار مردم وارد کرده است.
وی ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی کشور دارد یکسری کارها را خودش به تنهایی انجام می دهد و معلوم نیست با چه کسی هماهنگ است. آیا با دولت هماهنگ است یا با وزارت ارتباطات هماهنگ است یا به طور مستقل عمل می کند؟ 
سلیمانی خاطرنشان کرد: مستقل عمل کردن شورای عالی فضای مجازی مانند داستان بستن vpn ها و یا فیلتر سایت های گوگل ابهام آمیز است و ما نمی دانیم اگر مرکز شورای عالی فضای مجازی سر منشا کاهش سرعت اینترنت است چرا جوابگوی این مشکلات به مردم نیست.
وزیر اسبق ارتباطات خاطرنشان کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات باید یک پارچه باشد و این از اصول اولیه ارتباطات است ولی زمانی که مدیریت ارتباطات در کشور تقسیم بندی می‌شود  تنها کسانی که ضرر می بینند کاربران و مردم هستند.
 
او ادامه داد:این در حالی است كه وزارت ارتباطات نمی تواند بگوید من مسئول مشکلات اینترنت نیستم و یا از گفتن واقعیت صرف نظر کند،وزارت ارتباطات حتی اگر به رسانه ها نمی گوید چه خبر است باید به ما و مجلس بگوید و کاری کند که این به هم ریختگی از بین برود.
سلیمانی تصریح كرد: از نظر من این به هم ریختگی که در حوزه اینترنت پیش آمده باید به سرعت از سوی مسئولین حل شود و حتی شخص رئیس جمهور باید دخالت کند تا این اوضاع اسف بار از بین برود و مجلس و کمیته ارتباطات هم باید سریع جلسه ای تشکیل داده و از وزارتخانه و شرکت های ارایه دهنده  بخواهند تا هر چه سریع تر ضمن اعلام مشکلات، آن را رفع نمایند.
وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان داشت: شرکت های خصوصی ارایه دهنده اینترنت  حتی اگر نمی توانند به رسانه ها صریحا مشکل را ابراز کنند باید به مجلس نامه بنویسند و شکایت کنند چرا که همین سکوت خود نیز ابهام آمیز است.
 
مشكلات را كتمان نكنید
سلیمانی تاكید كرد: بنده خودهمین امروز صبح به سختی توانستم gmail خود را باز کنم که آن هم در آخر باز نشد. در صورتی که من از سایت دانشگاه و استفاده از اینترنت دانشگاه این کار را کردم و این بدان معنی است که علاوه بر من همه دانشجویان و محققین دچار این مشکل هستند که باعث می شود به کسب و کار مردم ضربات جبران ناپذیری وارد آید.
وزیر اسبق ارتباطات در پایان خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت نباید با پاک کردن صورت مساله مشکل را از سر خود باز کند و بدانند که مردم از این کندی اینترنت ناراضی هستند و می دانند مشکلاتی وجود دارد و سعی نکنند آن را کتمان کنند.
گزارش:ساره جعفرقلی

​​