تلفن همراه

قوی‌ترین باتری جهان ساخته شد

 

قدرتمندترین باتری‌هایی که روی کره زمین وجود دارند، تنها به اندازه چند میلیمتر ساخته می‌شوند. این باتری‌ها در اندازه‌ها و با قاب‌هایی که می‌بینیم بسته‌بندی می‌شوند تا ما بتوانیم از آن‌ها برای تلفن‌های همراه، اتومبیل یا ... استفاده کند. این باتری‌ها با مشخصه‌های امروزی ظرف مدت کوتاهی شارژ می‌شوند تا انرژی مورد نیاز ما را ارایه کنند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اما گروهی از محققان دانشگاه النویز در Urbana-Champaign میکروباتری‌هایی ساخته‌اند که از بهترین و پرظرفیت‌ترین باتری‌های امروزی هم بهتر کار می‌کنند و می‌توانند در ابزارهای جدید مبتنی بر ارتباطات رادیویی و سیستم‌های الکترونیکی کوچک مورد استفاده قرار گیرند.
 
"ویلیام پی. کینگ"(William P. King) از پروفسورهای رشته مهندسی و علوم مکانیک مدیریت این تحقیقات را برعهده داشت و نتایج حاصل از فعالیت‌های او و همکارانش در تاریخ 16 آپریل در نشریه بین‌المللی Nature Communications به چاپ رسید.
 
کینگ در این خصوص گفت: «این یک روش جدید محسوب می‌شود که به واسطه آن می‌توان تفکری جدید در مورد باتری‌ها داشت. یک باتری می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه که هرکس تصور می‌کند، انرژی ذخیره کند. طی دهه‌های گذشته دستگاه‌های الکترونیکی کوچک‌تر شده‌اند. سیستم مرکزی تحلیل و پردازش رایانه‌ها نیز کوچک‌تر شده است. و در این میان باتری پشت این فرآیند توسعه باقی مانده است. استفاده از میکروفناوری‌ها می‌تواند باعث ایجاد تغییرات قابل ملاحظه در این زمینه شود. این روزها منبع انرژی به عنوان مهم‌ترین عامل در دستگاه‌های الکترونیکی محسوب می‌شود».
 
این گروه تحقیقاتی ادعا می‌کند که قوی‌ترین باتری جهان را تولید کرده است و با پشت‌سر گذاشتن دوره آزمایشی می‌تواند آن را به تولید انبوه برساند.

​​