فناوری اطلاعات

حذف بازیهای رایانه ای از بودجه 92

 

مدیرعامل بنیاد ملی بازیهای رایانه ای از حذف جدول بازی های رایانه ای در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس برای بودجه سال 92 خبر داد و با انتقاد از این تصمیم دولت گفت: عدم تخصیص بودجه سالانه به بازی های رایانه ای این صنعت را به طور کلی نابود خواهد کرد.
بهروز مینایی در گفتگو با مهر، با انتقاد از کاهش بودجه بازیهای رایانه ای طی سالهای اخیر اظهار داشت: برای سال 91 مبلغ 10 میلیارد تومان برای این بخش درنظر گرفته شده بود که تنها 1.5 میلیارد تومان از این مبلغ تخصیص داده شد.
 
وی با بیان اینکه بودجه تخصیص یافته به بازی های رایانه ای در سال 91 حدود 90 درصد کاهش را نسبت به سال 90 نشان می دهد، ادامه داد: دولت در بودجه پیشنهادی سال 92 به طور کل جدول بودجه بازی های رایانه ای را حذف کرده است.
 
مدیرعامل بنیاد ملی بازیهای رایانه ای حذف بودجه این بخش را به معنای نابودی صنعت گیم کشور برشمرد و گفت: به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده ایم که برای این بخش ردیف بودجه تعریف کنند.
 
وی مبلغ پیشنهادی برای تخصیص بودجه به بازی های رایانه ای که به کمیسیون تلفیق ارائه شده را 10 میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با این مبلغ موافقت کرده است اما نظر نهایی باید از سوی کمیسیون تلفیق داده شود و مجلس آن را تصویب کند.
 
مینایی با بیان اینکه با گذشت 2 ماه از سال و تا زمانی که تکلیف بودجه این بخش مشخص نشده است نمی توان برنامه ریزی و مدیریت مشخصی برای این بخش داشت و قول حمایت به تولیدکنندگان گیم داد به مهر گفت: بنیاد ملی بازیهای رایانه ای در سال 90 از 20 پروژه تولید بازی در کشور حمایت کرد و در سال 91 نیز به دلیل نبود بودجه مناسب، از میان 32 پروژه تعریف شده، تنها از پروژه های کم هزینه و بازیهای کوچک و کژوال و موبایلی حمایت کرد.
 
وی با اشاره به حمایتهای مالی سازمان فناوری اطلاعات ایران و دبیرخانه شورایعالی اطلاع رسانی از این بخش گفت: پروژه های اصلی و بزرگ بازیهای رایانه ای به دلیل کمبود بودجه در سال 91 به محاق رفت و بسیاری از نیروهای بازی ساز و تولیدکننده گیم به دلیل نبود شرایط فعالیت، جذب شرکتهای خارجی شدند. در همین حال حضور بازیهای رایانه ای ایرانی در بازارهای جهانی قطع شده است.
 
مینایی با بیان اینکه در سال 91 تنها در نمایشگاه گیم آلمان شرکت کرده ایم، افزود: حضور در نمایشگاههای خارجی کشورهایی مانند فرانسه و سنگاپور که می توانست بازاریابی محصولات ایرانی را در خارج از کشور رقم بزند به دلیل نبود بودجه ادامه پیدا نکرد.
 
مدیرعامل بنیاد ملی بازیهای رایانه ای با بیان اینکه تلاش می کنیم سومین جشنواره ملی بازیهای رایانه ای را برگزار می کنیم، افزود: اما برای برگزاری نمایشگاه بازیهای رایانه ای در کشور به دلیل نبود بودجه مالی، به دنبال اسپانسر هستیم و ممکن است نتوانیم این نمایشگاه را برگزار کنیم.

​​