تلفن همراه

تولید تلفن IP آندرویدی در ایران

 

رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه فضای مجازی گفت: محققان ایرانی در حال طراحی و ساخت نمونه مهندسی پایانه تلفنی مبتنی بر ˈآی .پیˈ با هدف بومی سازی ساخت تلفن صوتی و تصویری هستند و در حال حاضر نمونه آزمایشگاهی این نوع تلفن ها تولید شده است.
 
دکتر ˈصادق عباسی شاهکوهˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: امکان نصب سیستم عامل آندروید و به روز کردن برنامه در این نمونه وجود دارد .این دستگاه تلفن برای افراد عادی جامعه که دانش به کارگیری رایانه و امکانات اینترنتی را ندارند به آسانی قابل استفاده است.
 
وی افزود: این دستگاه تلفن دارای قابلیتهای همچون استفاده از توان بالای شبکه است و همچنین دارای یک منبع انرژی مستقل برای مواقع قطع برق به خصوص در هنگام تماسهای اضطراری و شرایط بحرانی است؛ همچنین امکان اضافه کردن فناوری WiFi و استفاده از نمایشگر گرافیکی برای هر دو تلفن صوتی و تصویری از دیگر امکانات این نمونه مهندسی است.
 
به گفته وی این تلفن اینترنتی( IP & VIDEO PHONE ) امکان ارتباط صوتی و تصویری همزمان و دوطرفه را ایجاد می کند و همچنین دارای دوربین، نمایشگر رنگی و لمسی، هدست و اسپیکرفون است .
 
رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه فضای مجازی یادآور شد که هم اکنون استفاده از این نوع تلفن ها در دنیا رایج است و مردم استفاده از این تلفن ها را بر چت تصویری از طریق رایانه ترجیح می دهند.زیرا بسیاری از نرم افزارهای چت تصویری دارای مشکل کیفیت صدا،تاخیر در صدا و یا وجود محدودیت های خدماتی هستند اما با استفاده از این تلفن ها می توان علاوه بر افزایش کیفیت ، خدمات متنوعی را ارایه کرد .
 
وی ادامه داد: مهمترین دلیل استفاده از تلفن صوتی- تصویری IP، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به تلفن سنتی، امکان استفاده از شبکه اینترنت و امکان ایجاد امنیت بالاست که باعث جلب نظر موافق بسیاری از کارشناسان، سرمایه گذاران و کاربران شده است.
 
عباسی ادامه داد: تلفن های مبتنی برˈآی.پیˈ از همان روش ارتباطی استفاده می کنند که شبکه های اینترنت استفاده می کنند.اکنون شبکه های تلفن و شبکه اینترنت از یکدیگر جدا هستند و در فاصله ای نه چندان دور این شبکه ها یکپارچه خواهند شد.
 
رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه فضای مجازی خاطرنشان کرد: این تلفن ها به شبکه داخلی متصل می شوند و شبکه داخلی متقاضیان را به شبکه های خارجی متصل خواهد کرد.
 

​​