فناوری اطلاعات

توقيف ۷۰۸ دومين اينترنتي سوريه توسط سازمان جهاني ثبت دومين

 

يک روز پس از بازگشت سوريه به اينترنت، 708 دومين متعلق به سازمانهاي دولتي اين کشور توسط ثبت کننده اصلي دومين در جهان، توقيف و ضبط شد.
 
به گزارش خبرآنلاین، کريبس آن سکيوريتي گزارش داد بسياري از دومين ها در رنج .com ، .org، .net متعلق به سازمانهاي دولتي سوريه بوده است که توقيف شده است. کمپاني Network Solutions LLC کنترل 708 دومين سوريايي و از جمله دومين هاي متعلق به ارتش الکترونيکي سوريه را ضبط کرده است.
 
معمولا توقيف دومين زماني صورت مي گيرد که سايت مذکرو با بدافزار مرتبط بوده و اف بي آي يا سازمانهايي مانندImmigrations and Customs Enforcement دستور چنين توقيفي را با اجازه مقامات قضايي صادر کرده باشند.
اما در مورد اخير هيچ کدام از اين اتفاقات رخ نداده است و network solutions بدوم مشورت با مقامات دست به چنين کاري زده است. البته شايد بدليل قرار گرفتن موضوع ثبت دومين در ليست تحريم سوريه در سال گذشته، کمپاني امريکايي بنا بر اين قانون، خودسرانه دست به چنين کاري زده است.
البته مسوولان نتورک سولوشنز بعدا گفتند که در هماهنگي با واحدي در وزارت خزانه داري امريکا و کنترل دارايي هاي خارجي عليه تروريسم دست به چنين کاري زده اند!
 
اغلب دومين هاي توقيفي تحت مديريت سازماني بنام Syrian Computer Society در سوريه است. همان طور که قبلا گفته شده بشار اسد پزشک نظامي و چشم پزشک بوده که در دهه 1990 مديريت Syrian Computer Society را قبل از جانشيني به جاي پدر، بر عهده داشته است.
اين سازمان مديريت بر دومين ها در کشور را بر عهده داشته و مسوول اينترنت در سوريه و قوانين مرتبط با آن است. همچنين شايعه شده که اين سازمان زير نظر مقامات امنيتي است و سرورهاي متعلق به ارتش الکترونيکي سوريه را بر عهده دارد.
حملات ارتش الکترونيکي سوريه غربي ها را عصباني ساخته است و قطعا پشت داستان توقيف ، مقامات ارشد حکومتي امريکا قرار دارند.

​​